روانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید

روانشناسی اشکال

روانشناسی اشکال

تمام اشیای دیداری را می‌توان برحسب شکل تحلیل کرد. به‌عنوان‌ مثال، یک خانه معمولی معمولاً با یک مستطیل و یک مثلث در بالای آن شناخته شود و خورشید اغلب به شکل دایره‌ای با خطوطی در اطراف آن تصویر می‌شود. افراد ممکن است همیشه به این توجه نکنند که چه شکل‌ها و فرم‌هایی آن‌ها را احاطه کرده‌ است؛ اما همان شکل‌ها تأثیر زیادی بر آگاهی و رفتارشان دارند. علم مطالعه تأثیر اشکال بر روی افراد به عنوان روانشناسی اشکال شناخته می‌شود. دانستن روانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید طراحان را قادر به ایجاد لوگوهای کارآمد همراه با رابط کاربری راهگشا برای محصولات وب و موبایل می‌کند.

این مطالعه ادعا می‌کند که هر شکل معنای خاصی برای خود دارد و بر ذهن و واکنش‌های ما تأثیر متفاوتی می‌گذارد. تست‌های روانشناسی بسیاری وجود دارند که برای تعریف شخصیت یا وضعیت روحی افراد از اشکال استفاده می‌کنند. برای مثال، یک شکل مورد علاقه می‌تواند ویژگی‌های شخصیتی فرد را بیان کند، یا شکلی که سریع انتخاب می‌شود، می‌تواند نشان دهد چه چیزی در ذهن فرد وجود دارد.

سال‌ها تحقیق و آزمایش به افراد حرفه‌ای کمک کرده ‌است که معنی متداول هر شکلی را تعریف کنند و بدانند چگونه این شکل‌ها می‌توانند بر ادراک انسان تأثیر بگذارند. در ادامه نگاهی دقیق‌تر خواهیم داشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا روانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید را آموزش ببینید.

روانشناسی اشکال
روانشناسی اشکال

مفهوم شکل‌های هندسی

با شنیدن کلمه «شکل» بیشتر افراد ابتدا به شکل‌های هندسی فکر می‌کنند. اشکال هندسی بسیاری مانند مربع، دایره، مستطیل و … وجود دارند که افراد روزانه آن‌ها را می‌بینند. اما این شکل‌ها چه معنایی دارند؟ در ادامه به پاسخ این پرسش خواهیم رسید.

مربع و مستطیل

این دو شکل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما بارها و بارها آن‌ها را می‌بینیم. دیوارها و مبلمان، کتاب‌ها و مانیتورها، تلفن‌های همراه و دوربین‌ها و بسیاری چیزهای روزمره دیگر شکل مربعی یا مستطیلی دارند. خطوط مستقیم و زوایای قائمه‌ی این دو شکل، نشان‌دهنده قابلیت اطمینان و امنیت هستند. افراد در اغلب موارد مربع و مستطیل را با ساختمان‌ها مرتبط می‌دانند، به همین دلیل این شکل‌ها احساس اعتماد و قدرت را به همراه می‌آورند.

معانی متداول:

 • نظم
 • قدرت
 • شجاعت
 • امنیت
 • قابلیت اطمینان
روانشناسی اشکال
روانشناسی اشکال

مثلث

مثلث یک شکل فعال و پویا است که همیشه با حرکت و جهت همراه است. خطوط به شکلی قرار می‌گیرند که چشمان ما به طور خودکار به سمت راس مثلث یا در جهتی که مثلث قرار داده شده است، حرکت می‌کنند. این شکل می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. یک مثلث عمودی، احساس ثبات و تعادل را به همراه می‌آورد، اما حالت معکوس آن، خطرناک و آماده سقوط به نظر می‌رسد و به افراد احساس اضطراب منتقل می‌کند.

معانی متداول:

 • هیجان
 • ریسک
 • خطر
 • تعادل
 • ثبات

دایره، تخم‌مرغی و بیضی

اولین و مهم‌ترین معنای این شکل، ابدیت است، چون هیچ آغاز یا پایانی ندارند. دایره یک ارتباط تاریخی با خورشید و زمین و دیگر اجسام کیهانی دارد؛ درحالی‌که بیضی مشابه کل جهان است. به همین دلیل است که اشکال گرد ممکن است احساس سحر و جادو یا رمز و راز را القا کنند. به‌علاوه، این اشکال برخلاف شکل‌های قبلی زاویه‌ ندارند و بدین ترتیب این ویژگی، آن‌ها را نرم‌تر و ملایم‌تر می‌کند.

معانی متداول:

 • ابدیت
 • زنانگی
 • جهان
 • جادو
 • معما

مارپیچ‌ در روانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید

این اشکال را می‌توان اغلب در طبیعت دید، برای مثال در صدف‌ها و برخی گل‌ها. به همین دلیل اغلب با دایره، زندگی و رشد مرتبط هستند. هم‌چنین در برخی فرهنگ‌ها، مارپیچ‌ها ممکن است دانش یا اطلاعات را نشان دهند. در جامعه مدرن، آن‌ها به ‌عنوان نشانه‌ای از خلاقیت و ذهنی نو دیده می‌شوند.

معانی متداول:

 • رشد
 • خلاقیت
 • آرامش
 • هوش

مارپیچ
مارپیچ

 مفهوم شکل‌های طبیعی در روانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید

تمام چیزهایی که در طبیعت هستند، شکل منحصربه‌فردی دارند. برگ‌ها، گل‌ها، درختان، حیوانات و بسیاری دیگر از گیاهان و جانوران منبع الهام برای هنرمندان و طراحان هستند. اشکال طبیعی معنای واضحی از گیاهان و حیواناتی را دارند که نماد آن هستند. آن‌ها اغلب احساس آسودگی و یکپارچگی با محیط طبیعی را به همراه می‌آورند. علاوه بر این، حیوانات و گیاهان نیز می‌توانند خصوصیات و نشانه‌های خاص خود را داشته باشند. برای مثال رز، گل عشق و شور است؛ درحالی‌که شیر سمبل غرور و شجاعت است، اما بررسی این موضوع خارج از حیطه این نوشته است و در مقالات دیگر استودیو مونس‌خواه می توانید آنها را دنبال کنید.

معانی متداول:

 • اصالت
 • ارگانیک
 • تعادل
 • طراوت

 مفهوم شکل‌های انتزاعی

این اشکال معمولاً نمادهای بصری از ایده‌های انتزاعی یا نسخه‌های ساده شده اشکال طبیعی هستند. برخی شکل‌های انتزاعی به سختی تشخیص داده می‌شوند. دلیل این امر آن است که این اشکال نوعی سبک محسوب می‌شوند و تنها به کمک جزئیات کوچک می‌توان به ماهیت آن‌ها پی برد. شکل‌های انتزاعی هم معنی مستقیم و هم معنی تلویحی دارند و اغلب در طراحی گرافیک، به خصوص برای طراحی لوگو و آیکون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین یک روش مؤثر برای انتقال سریع یک پیام بدون متن هستند.

معانی متداول:

 • ایهام
 • منحصربه‌فرد بودن
 • تبحر

طراحان چگونه از روانشناسی اشکال استفاده می‌کنند

اشکال، عناصر اصلی در همه مسیرهای طراحی هستند. آن‌ها می‌توانند به عنوان اجزای یک ترکیب بصری و نیز یک ابزار سازمان‌دهی محتوا عمل کنند که عناصر طراحی را به گروه‌های مختلف تقسیم و یا به هم متصل سازند. برای ایجاد طراحی پیچیده، متخصصان باید معنای اشکال و تأثیری که بر ذهن کاربران می‌گذارند را در نظر بگیرند. به همین علت” دانستن روانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید” برای طراحان بسیار مهم می باشد.

طراحان گرافیک اغلب با عناصر کوچک اما معنی‌داری مانند لوگو و آیکون‌ها سروکار دارند. یک لوگوی قدرتمند باید پیام درستی را منتقل کند که به عنوان لحن برند عمل می‌کند. اگر اشکال برای یک لوگو به طور مناسب انتخاب شوند، می‌توانند حس درست را بدون کلمات اضافی منتقل کنند. برای مثال در مورد لوگوی یک شرکت مالی، یکی از رویکردها می‌تواند استفاده از اشکالی مانند مربع یا مثلث باشد که احساس اعتماد و تعادل را منتقل می‌کنند.

اشکال متنوعی اغلب در رابط کاربری محصولات دیجیتال یافت می‌شوند. این اشکال می‌توانند به عنوان دکمه‌ها و یا آیکون‌ها و همچنین برای سازمان‌دهی محتوا در چیدمان طراحی مورد استفاده قرار گیرند. به ‌عنوان ‌مثال، متن‌ها اغلب در بلوک‌های مستطیل یا مربعی شکل ظاهر می‌شوند که به کاربران اجازه می‌دهد تا سریع متن را کپی کنند. طراحان با استفاده از اشکال مختلف می‌توانند معماری اطلاعات مؤثری برای یک محصول ایجاد کنند. عناصر چیدمان ممکن است در اشکال خاصی ساختار یافته باشند، به‌طوری‌که چشم‌های کاربران به ‌راحتی اطلاعات اصلی را پیدا کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر ما محتوا را در یک شکل مثلثی قرار دهیم و مؤلفه حیاتی را در بالای آن بگذاریم، چشمان افراد به طور خودکار به رأس مثلث خواهند رفت.

روانشناسی اشکال، نقش بزرگی در تایپوگرافی ایفا می‌کند. فونت‌ها و سبک حروف بسیاری وجود دارد و همه آن‌ها تأثیر منفرد خودشان را بر ادراک بصری دارند. در تایپوگرافی برخی از انواع شکل‌های گرد، غالب هستند زیرا زنانه‌تر و ملایم‌تر دیده می‌شوند؛ در حالی که اشکال دارای خطوط مستقیم و زوایای تیز، بیشتر رسمی و گاهی پرخاشگر به نظر می‌رسند. به همین دلیل باید توجه کنید چه اشکالی در یک فونت انتخاب ‌شده، غالب هستند تا از تضاد بین متن نوشته و وجهه دیداری اجتناب کنید.

ذهن انسان پر از اسرار است و پیش‌بینی واکنش‌های ممکن، اغلب دشوار است. بااین‌حال، علم روانشناسی به طراحان در آماده‌سازی و درک نحوه کار مغز، حداقل در برخی سطوح پایه کمک می‌کند. دانستنروانشناسی اشکال؛ مهمترین نکاتی که باید بدانید طراحان را قادر به ایجاد لوگوهای کارآمد همراه با رابط کاربری راهگشا برای محصولات وب و موبایل می‌کند.

اشکال و حس آن‌ها برای طراحی لوگو در هر کسب و کاری

روانشناسی اشکال هندسی و مفهوم و حسی که اشکال مختلف در ذهن انسان ایجاد می‌کنند، می‌تواند در طراحی لوگو بسیار مهم و تاثیر گذار باشد و سبب شود حس خاصی از آن بگیریم، جذب آن شویم و آن را در ذهن خود ثبت کنیم. از این رو اغلب طراحان علاوه بر رنگ‌ها به حسی که اشکال هندسی به بیننده القا می‌کنند توجه خاصی دارند. برای مثال در طراحی لوگوی پزشکی و حیطه‌های شغلی این چنینی، شما نیاز به استفاده از اشکالی مانند دایره و مربع دارید، این اشکال حس اعتماد و اطمینان را به مخاطب القا می‌کنند یا برای طراحی لوگوی یک رستوران می‌توان از اشکالی مانند مثلث در ترکیب با نوشته‌ها استفاده کرد. این اشکال حس هیجان و ریسک را به ببینده منتقل می‌کنند که با توجه به مخاطبین این نوع مکان‌ها، می‌تواند تاثیرات مطلوب بیشتری در جذب مشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =