لوگو حرف B

حرف b3

 

B logo

حرف B در زبان‌های مختلف

 

لوگو حرف B

حرف B دومین حرف و اولین حرف صامت (بی‌صدا) در تقریباً تمام الفباهای قدیم و جدید است. این حرف در خطوطی که پیش از خط اندیشه نگار در مصر موجود بوده شکلی زیبا داشته که از یک مربع بر روی مربعی دیگر، بسیار شبیه B بزرگ در الفباهای نوین، بوده است. شکل‌های بعدی این حرف متشکل از دو مثلث بوده که از پهلو در کنار هم قرار داشته و یک سوی آن باز بوده است، تقریباً شبیه B بزرگی که روی پشت خود خوابیده باشد.

در الفبای فنیقی کهن حرفی وجود دارد که تقریباً شبیه B است با این تفاوت که وارونه و مانند B کوچک هست. حتی در الفبای سانسکریت این حرف شبیه تصویری است از B که به طور معکوس از آینه منعکس شده باشد و در الفبای ارمنی این حرف شبیه به حرف B است که بر پشت خوابیده باشد و از لحاظ قامت و توازن با B موجود در خط اندیشه نگار مصری شباهت دارد. حرف B در حروف یونانی، برخلاف B مصری، از در مثلث تشکیل شده است که یکی بر رأس دیگری قرار داشته و محیط هر دو بسته است.

پس از این تغییر، دیگر تغییری چندان اساسی در این حرف رخ نداده است. حرف B در الفبای فنیقی کهن (که از لحاظ زمانی مقارن دوران مسیحیت در مصر هست) توازن دوگانه خود (یعنی دو مثلث یا دو نیم دایره) را که تقریباً نمایانگر این حرف در تمام الفباهای کهن هست، حفظ کرده است. حرف B در الفبای اتروسکی حالت‌های مثلث گون خود را از دست می‌دهد و آن‌ها را تبدیل به دو شکل نیم دایره‌ای می‌کند، یعنی همان کاری که در مورد حرف A اتفاق افتاد؛ این حرف B نیز نظیر حرف B است که در آینه منعکس شده باشد، زیرا جهت این خط از راست به چپ بوده است.

طراحی لوگو حرف B

حرف B در الفبای لاتین شکل اصلی خود را تا زمان حاضر حفظ کرده است؛ این حرف در الفبای اونشیال انحناهای دایره‌وار زیادی به خود می‌گیرد؛ در الفبای سیریلی روسی این حرف شبيه B سانسکریت هست و تنها فرقش با آن این است که B روسی انگار در آینه منعکس شده است.

تنها در الفبای آنگلوساکسون که هم شبیه B در الفبای لاتین کهن و هم شبیه B در الفبای ایتالیائی هست، خط‌های این حرف در الفبای لاتین را حفظ کرده است (B ایتالیایی در واقع شکل خمیده همان B لاتین است). برعکس، معادل‌های نورمان و آلمانی این حرف حالت و توازن خود را حفظ کرده، اما شکل خویش را تغییر داده‌اند.

الفبای ایرلندی این حرف را از حرف B کوچک لاتین وام گرفته است، در حالی که B در الفبای گوتیک میانه و لومباردی نسبت به شکل معمولی این حرف به طور کامل تغییر یافته است. حرف B کوچک در این دو الفبا از خطی عمودی در کنار نوعی نیم دایره تشکیل شده‌اند.

نمونه های طراحی لوگو در حرف B

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 11 =