طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها

بدون شک اگر بخواهیم سه ویژگی مهم برای یک کتاب در نظر بگیریم به جز نام کتاب و نام نویسنده، سومین و مهمترین ویژگی برای کتاب، انتشارات آن است. قاعدتا انتشارات نقش بسیار مهمی در یک کتاب دارد. چراکه طراحی ‌ها، اشکال، ترجمه و … بر عهده انتشارات است. همچنین انتشارات نقش بسیار مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت یک کتاب دارد. به همین دلیل طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها می ‌تواند یکی از اصلی ‌ترین موضوعات برای فعالین در این حوزه باشد. همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که باعث ماندگاری یک کتاب در ذهن افراد می ‌شود، نام و لوگوی انتشارات آن است. معمولاً افراد بعد از نام کتاب و نویسنده، نام و لوگوی انتشارات آن را به عنوان یکی از اصلی ترین مشخصه های کتاب معرفی می کنند.

توجه به تفاوت های بین ماهیت انتشارات در هنگام طراحی لوگو چاپ خانه ها

برای طراحی لوگو انتشارات چندین نکته مهم است. انتشارات در حوزه مجله و موضوعات خبری و روز با طراحی لوگو انتشاراتی که در حوزه های دیگر فعالیت می کنند، متفاوت است. به همین دلیل طراحی لوگو انتشارات برای یک مجله یا هفته ‌نامه ویژگی های خاص خود را دارد. بعضی وقت ها شما طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها را برای کتاب های درسی و آموزشی دارید. گاهی اوقات فضای کاری شما، برای طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها در بستر اینترنت است. یعنی شما برای یک انتشارات اینترنتی و الکترونیکی طراحی لوگو نیاز دارید. به همین دلیل باید المان های الکترونیکی را به آن اضافه کنید. پس باید به تفاوت ماهیتی این موضوعات توجه کنید.
از طرف دیگر امروزه انتشارات در حوزه آموزش به خصوص آموزش در زمینه کنکور و دبیرستان بسیار رواج دارد و به همین دلیل اگر قصد دارید که طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها در حوزه کتاب‌های مربوط به مدارس و دانشگاه ها را داشته باشید، باز هم باید شاخص ها و المان های مربوط به این حوزه را در نظر بگیرید و طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها را بر اساس آنها انجام بدهید. اما گاهی نیز طراحی لوگوی انتشارات برای کودکان و نوجوانان و یا قشر خاصی از جامعه است. یعنی مخاطب شما جامعه هدف مشخصی دارد و همه افراد را شامل نمی ‌شود. به همین دلیل توصیه می کنیم در هنگام طراحی لوگو برای انتشارات در حوزه کودکان و نوجوانان، بانوان، پزشکی و … به نمادها و شاخص هایی که برای آن حوزه مهم است، توجه بفرمایید.
شما با استفاده از طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها برند و کسب و کار خود را به مخاطبین منتقل می کنید. به همین دلیل باید سبک نوشتاری شما بسیار مناسب و خلاقانه باشد. مخاطبان شما عمدتا تحصیلکرده، کتاب‌خوان و افرادی هستند که به مسائل مختلف مانند لوگو توجه می کنند. به همین دلیل اهمیت طراحی یک لوگو بیش از پیش مطرح است.

المان های مهم در هنگام طراحی لوگو برای انتشارات

بدون شک از اصلی ترین موضوع در طراحی لوگوی انتشارات استفاده کردن از خلاقیت و آیکون های جذاب است. در اغلب انتشارات خارج از کشور و در سطح جهان، از سه ویژگی بسیار مهم خلاقیت، تایپوگرافی و رنگ استفاده می کنند. روانشناسی رنگ ها عمدتاً در طراحی لوگوی انتشارات خارجی وجود دارد و شما اگر به آنها دقت کنید می بینید رنگ ها، جزو اساسی از لوگوی آنها محسوب می شوند. اما به جز رنگ موضوع بسیار مهم در حوزه طراحی برای یک انتشارات، توجه به ماهیت آن انتشارات است. مثلا یک انتشارات که در حوزه پزشکی و سلامت فعالیت دارد، باید از نمادهای این حوزه استفاده کند.
معمولا خیلی از انتشاراتی ها برای لوگوی خود از دو نماد عمومی قلم و کاغذ استفاده می کنند. این طرح ها بسیار زیبا و مناسب هستند، اما باید در کنار آنها المانهای دیگری نیز استفاده شود تا ساختار لوگو یک انتشارات و چاپخانه کامل تر شود. از طرفی تایپوگرافی می تواند در سطح قابل توجهی به زیبایی یک لوگو کمک کند. مثلا نام انتشارات با المانهای زیبایی ترکیب شود. توصیه می کنیم اگر نیاز به طراحی لوگو انتشارات و چاپ خانه ها با المان ها، نمادها و شاخص های جذاب و خلاقانه دارید با موسسه مونس خواه تماس بگیرید. ما در این موسسه با استفاده از گرافیست های مجرب و حرفه ای لوگویی جذاب برای کسب و کار شما طراحی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 3 =