نحوه ایجاد سایه در نوشته با ایلاستریتور

یکی از روشهایی که هنرمندان برای تاکید به گرد بودن فونت ها استفاده می کنند، استفاده از سایه است. در این آموزش شما یاد می گیرد که چگونه با استفاده از سایه ها یک افکت خاص به نوشته خود بدهید.

آموزش سایه ۱ استودیو مونس خواه

اثر هنری که ما در این آموزش ایجاد می کنیم، عبارت «LOVE»  را با یک فونت اسکریپتی پرطرفدار و اضافه کردن سایه در قسمت های حلقه ای حروف و جاهایی که حروف هم پوشانی دارند،  آن را از حالت دو بعدی به سه بعدی تبدیل کردیم.

آموزش سایه ۲استودیو مونس خواه

یک سند جدید در ایلاستریتور ایجاد کنید و نوع فونت خود را به حالت اسکریپت تنظیم کنید. ما در این آموزش از فونت زیبای Monday استفاده کردیم. اگر شما بطور تخصصی طراح حروف باشید می توانید از این روش در طراحی های خود استفاده کنید.

آموزش سایه ۳ استودیو مونس خواه

برای تبدیل نوشته خود به حالت شکل ، روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی  Create Outlines را انتخاب کنید.

آموزش سایه ۴ استودیو مونس خواه

این نوشته را به  قسمت خالی ایلاستریتور(بخش خاکستری صفحه) انتقال دهید و رنگ آن را سفید کنید.  شکل را کپی کنید و آن را با گزینه ی Paste in Fron موجود در منوی Edit پیست کنید.

آموزش سایه ۵ استودیو مونس خواه

مطمئن شوید که گزینه ی  Smart Guides در منوی view  را فعال کرده اید که باعث می شود مسیرهای موجود روی حروف به آسانی مشخص و قابل انتخاب باشند.  هر جایی که قسمتهایی از حرف هم پوشانی دارند را با کشیدن مسیر بین دو نقطه مشخص کنید و حالت گرد به مسیر بدهید.

آموزش سایه ۶ استودیو مونس خواه

این مسیر را بصورت یک شکل گسترش دهید به گونه ای که قسمتی از شکل را بپوشاند و سپس به نقطه ی شروع برگردید. می توانید این نقاط را طوری جایگذاری نمایید که کل پهنای استروک حرف را بپوشاند. از یک رنگ روشن برای این شکل استفاده کنید که بهتر قابل رویت باشد.

آموزش سایه ۷ استودیو مونس خواه

این کار را برای سمت دیگر قسمتی که هم پوشانی دارد، با کشیدن یک شکل جدید،تکرار کنید.کارتان را با کشیدن یک مسیر منحنی آغاز کنید و با کلیک و کشیدن دسته های تنظیم مسیر را بصورت شکل بالا کامل کنید.

در صورتی که این اشکال در بالا و پایین یا چپ و راست قسمت هایی که هم پوشانی دارند جایگذاری می شود، مشخص خواهد شد که چه قسمت هایی قرار است بعد از اعمال سایه ها، بالا تر از سایر قسمت ها به چشم آید.

آموزش سایه ۹ استودیو مونس خواه

سایه ها جاهایی اعمال می شوند که یک حرف به حریم حرف دیگر وارد شده باشد. از منوی View گزینه ی Outline mode را فعال کنید در اینصورت راحت تر می توانید مسیری که تشکیل دهنده ی دم یک حرف است را رسم کنید.

آموزش سایه ۱۰ استودیو مونس خواه

بعد اینکه مسیر دم شکل را با دقت رسم کردید آن را به صورت شکلی گسترش دهید.

آموزش سایه ۱۱ استودیو مونس خواه

این شکل ها را در جاهایی که میخواهید سایه داشته باشید، رسم کنید.

آموزش سایه ۱۲ استودیو مونس خواهآموزش سایه ۱۲ استودیو مونس خواه

کلمه را انتخاب کنید و سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی Ungroup را برای جداسازی حروف فعال کنید در صورتی که هنوز همه ی اعضا در حال انتخاب هستند، یک مسیر ترکیبی (Compound Path) ایجاد کنید.

از ابزار Magic Wand برای انتخاب سریع رنگ های روشن و تنها با یک کلیک استفاده کنید و سپس این مسیرها را هم با یکدیگر، با راست کلیک کردن و انتخاب گزینه make a Compound Path ترکیب کنید.

در حالیکه ابزار انتخاب را فعال کردید ، دکمه شیفت را نگه دارید و روی نوشته کلیک کنید و سپس روی گزینه ی Intersect button موجود در پنل Pathfinder قسمت های اضافی شکل های آبی را حذف کنید و دقیقا شکل ها مماس بر خط بیرونی حروف باشد.

آموزش سایه ۱۵ استودیو مونس خواه

با یک کلیک راست روی شکل و انتخاب گزینه ی Ungroup تمام اجزا را بصورت شی قابل انتخاب از هم تفکیک کنید.

آموزش سایه ۱۶ استودیو مونس خواه

یک گرادیانت سیاه و سفید به شکل های آبی اعمال کنید.

آموزش سایه ۱۷ استودیو مونس خواه

ابزار گرادیانت را استفاده کنید و سپس تک تک شکل ها را انتخاب کنید و نحوه ی اعمال گرادیانت را با مسیردهی درست تعیین کنید.

آموزش سایه ۱۸ استودیو مونس خواه

جریان گرادیانت را طوری تنظیم کنید که تیره ترین  قسمت ها مربوط به جاهایی باشد که هم پوشانی در حرف ایجاد شده است و رفته رفته میزان تیرگی را کمتر کنید.

آموزش سایه ۱۹ استودیو مونس خواه

این گرادیانت ساده حالت سه بعدی به نوشته ی ما می دهد.

آموزش سایه ۲۰ استودیو مونس خواه

در این مرحله ظاهر بهتری را می خواهیم روی سایه ها اعمال کنیم. برای این کار ابزار  Magic Wand را انتخاب کنید و تمامی اشکالی که گرادیانت دارند را انتخاب و سپس Effect > Texture > Grain menu.

آموزش سایه ۲۱ استودیو مونس خواه

در این بخش، Intensity را ۵۰ و  Contrast را۲۰ تنظیم کنید و نوع Grain را Stippled انتخاب کنید.

آموزش سایه ۲۲ استودیو مونس خواه

با اعمال این روش کلمه ما شبیه یک دست نوشته است که سایه ها بصورت نقطه هایی با خودکار کشیده شده است.

آموزش سایه ۲۳ استودیو مونس خواه

شکل کلی را انتخاب و روی آن راست کلیک کرده و گزینه ی Group را انتخاب می کنیم تا تمام اعضا به هم بپیوندند.

آموزش سایه ۲۴ استودیو مونس خواه

در پنل Transparency روی گزینه ی Make Mask کلیک کنید و سپس thumbnail را از سمت راست پنل فعال کنید. یکی از Free Film DustTextures را درگ کنید و روی نوشته بیندازید و سپس آن را به گونه ای بزرگ کنید که تمام طرح را بپوشاند. روی  Invert Mask کلیک کنید تا با ذرات ریز یک آشفتگی در طرحتان ایجاد کنید. روی thumbnail در چپ کلیک کنید تا از این حالت خارج شوید و به حالت عادی فضای کاری خود بازگردید.

آموزش سایه ۲۵ استودیو مونس خواهآموزش سایه ۲۵ استودیو مونس خواه

یک Film Dust Textures دیگرا را بعنوان پس زمینه انتخاب کنید و آن را روی طرح بیندازید  و با گزینه Arrange > Send to Back  آن را به پشت طرح انتقال دهید.

آموزش سایه ۱ استودیو مونس خواه

شکل نهایی به صورت تصویر بالا می شود. امیدواریم آموزش آماده شده در استودیو مونس خواه مفید بوده باشد.


 

1+
Print Friendly, PDF & Email

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید...دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های الزامی علامت گذاری شده اند *

نمونه لوگوهای طراحی شده در استودیو مونس خواه

× Chat with us on WhatsApp