تاریخچه طراحی لوگو برندهای مشهور — بخش اول

 

لوگوی شرکت یک ابزار شناختن عمومی آن است که باعث می‌شود افراد بتوانند خدمات و محصولات شرکت را به آن مرتبط کنند. به عبارت دیگر، لوگو بخشی از نام تجاری شرکت است. بدون چنین نام تجاری، مردم نمی توانند بین شرکت ها تمایز داشته باشند و از این رو نمی‌توان انتظار داشت که استاندارد یا کیفیت خاصی از شرکت را به آن مرتبط بدانند.

لوگو، اگر به طور موثر طراحی شده باشد، می تواند به افکار عمومی یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد سازمان ارائه دهد و در نتیجه یاعث ترویج برند شرکت و آگاهی بخشی می‌شود.

برای ارزیابی اثربخشی لوگوها چه راهی بهتر از تحلیل آنها در شرکت های موفق قدیمی وجود دارد؟ ما در این نوشته برخی از لوگوهای شرکت های شناخته شده جهان را بررسی کرده ایم و در مورد چگونگی تغییر لوگوهای آنها در طول سال ها، دهه ها و حتی قرن های مختلف توضیح داده ایم. ما امیدواریم که این لوگوها برخی از ایده های چگونگی طراحی این گونه لوگوها از سوی شرکت ها را توضیح دهند . بدین ترتیب افراد می توانند شرکت ها را با نام های تجاری شان شناسایی کنند.

مایکروسافت

 

در سال ۱۹۹۲، لوگوی ویندوز ۳٫۱ یک پنجره با چهار صفحه و یک قاب سیاه بود که از یک طرف به مانند یک شهاب در حال سقوط بود. این لوگو با انتشار ویندوز XP در سال ۲۰۰۱ همچنان همان طور باقی ماند. لوگوی ویندوز ایکس پی با حداقل چهار پنجره رنگی بدون هیچ فریم شناخته می شود. اما لوگوی خود ویندوز مشخصا بسیار ساده تر است.

لوگوی فعلی

لوگوی فعلی

 

لوگوی قبلی

لوگوهای قبلی

شل

لوگوی برند تجاری شرکت پترولیوم شل در سال ۱۹۰۰ به عنوان یک طرح کشویی لاتین طراحی شده بود؛ اما به تدریج تبدیل به یک پوسته صاف قرمز و زرد شد. رنگ ها و شکل بسیار متمایز هستند. اینک شل حتی نام خود را بر روی لوگو اضافه نمی کند.

لوگوی قبلی

لوگوی فعلی

 

لوگوهای قبلی

لوگوهای قبلی

موزیلا فایرفاکس

لوگوی موزیلا در اصل یک ققنوس با بال گسترده برای مطابقت با نام اصلی برنامه که به معنی ققنوس بوده است، طراحی شده بود. به دلایل قانونی، نام این برند به فایرفاکس تغییر یافت و لوگو به صورت یک روباه آتشین که گرد جهان چنبره زده است در آمد . این لوگو به طوری منحصر به فرد طراحی شده است و هیچ کلمه ای لازم نیست.

لوگوی فعلی

لوگوی فعلی

 

لوگوهای قبلی

لوگوهای قبلی

فولکس واگن

لوگوی اصلی فولکس واگن از سال ۱۹۳۹ دارای دندانه هایی در اطراف دایره بود تا یک چرخ دنده را با نشانه هایی طولانی در اطرافش به نمایش بگذارد. زمان جنگ جهانی دوم این لوگو دیگر استفاده نشد و در سال ۲۰۰۰، فولکس واگن از لوگوی جدید خود با رنگ های نقره ای رونمایی کرد.

لوگوی فعلی

لوگوی فعلی

 

 

لوگوهای قبلی

لوگوهای قبلی

نایک

یک خط منحنی منحصر به فرد که در یک طرف ضخیم تر می شود، به طور رسمی به عنوان «Nike Swoosh» شناخته می شود. نایک نام آن را به این دلیل Swoosh نامگذاری کرده است که به شکل متمایز و تنهایی است. در واقع مینیمالیسم به بهترین وجه در ان به نمایش گذاشته شده است.

لوگوی فعلی

لوگوی فعلی

 

لوگوهای قبلی

لوگوهای قبلی

 

اگر یک لوگو را ایجاد کنید که یک پایه قوی برای برند شما ایجاد کند، به کسب‌وکار شما قدرت خواهد داد تا رشد کند.

 

321
1+
Print Friendly, PDF & Email

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید...

دیدگاه بگذارید

avatar

نمونه لوگوهای طراحی شده در استودیو مونس خواه