روانشناسی فونت و الهام از تایپوگرافی در طراحی لوگو – بخش اول

روانشناسی فونت و الهام از تایپوگرافی در طراحی لوگو

ارتباطات برای همه کارهایمان ضروری است، بیایید با آن روبرو شویم.

در حالی که شما در حال تلاش برای ایجاد ارتباط با مخاطب خود به عنوان یک برند نوپا، تاسیس یک صنعت در حال رشد، ویا برقراری ارتباطی ساده با دیگران هستید، ارتباطات امری کلیدی است. با این حال، موارد زیادتری از ارتباط کلامی ساده برای برقراری ارتباط موجود است. در حقیقت، قانون “مهرابیان” نشان می دهد که ۹۳ درصد از تماس ما با افراد دیگر، غیر کلامی است.

طراحی لوگو

وقتی که به برند و طراحی لوگو میرسیم این قطعا درست است ، جایی که کارشناسان خلاق تلاش می کنند تا پیام های پیچیده، ایده ها و ارزش ها را در ساده ترین شکل ممکن انتقال دهند.

در حالی که اکثر مردم با مفهوم روانشناسی رنگ و اینکه چگونه برخی از سایه ها می توانند ما را به فکر کردن و رفتار متفاوت وادار کنند، آشنا هستند. چیزی که ممکن است ندانید، این است که ما تحت تاثیر روانشناسی فونت نیز قرار می گیریم. انجمن های ما با تایپوگرافی الهام بخش مختلف باعث ایده ها و احساسات قدرتمندی می شوند. برای شرکت ها، این به این معنی است که انتخاب تایپوگرافی مناسب در طراحی لوگو به شما کمک می کند تا شکاف های شخصیت برند خود را پر کنید.

طراحی لوگو با یک فونتی که جدی و هوشیار است برای تعریف یک نام تجاری “رسمی” مناسب است. فونت می تواند کلیدی موثر برای تشخیص برند باشد. هنگامی که متوجه شدید که هر فونت دارای مشخصه های خاص خود است و شما آن را روشن می کنید، می توانید گزینه هایی را انتخاب کنید که ویژگی هایی را که بهترین نشان دهنده ی کسب و کار شما هستند را به اشتراک بگذارد.

بنابراین، شروع به پیدا کردن “الگو” خود کنید

روانشناسی فونت : آنچه که “الگو” شما در مورد شما می گوید

با تشکر از چیزی که “اثر برتری تصویری” نامیده می شود، انسان ها احتمال بیشتری دارند که محرک های بصری را به دیگران یادآوری کنند. این بدان معنی است که اگر می خواهید برند خود را به خاطر بسپارید، باید تجدید نظر بصری خود را افزایش دهید و این همان روانشناسی تایپوگرافی است.

قبل از اینکه ما به جزئیات تایپوگرافی در طراحی لوگو و طراحی گرافیک و چگونه روانشناسی فونت می تواند مخاطبان شما را تحت تاثیر قرار دهد، بپردازیم، ارزش بررسی این موضوع است که چرا برخی از قلم ها چنین جذبه ی عاطفی معنی داری دارند.

شما احتمالا متوجه تاثیر ذاتی فونت های مختلف در گذشته شده اید. به عنوان مثال، اگر یک شرکت مالی با یک لوگوی کومیک نوشته شده دیدید، احتمالا دیدگاه شما این بوده که کسب و کار غیر حرفه ای خواهد بود. با این حال، اگر شما همان برند را که با یک فونت Serif سنتی نوشته شده بودید، فورا احساس اعتماد بیشتری خواهید داشت.

با توجه به نظریه “Gestalt”، مردم معمولا در صورت امکان بخش های مختلف چیزی را به عنوان یک کل یکپارچه مشاهده می کنند. به عبارت دیگر، ما عمدا سعی می کنیم معنی را در چیزها پیدا کنیم، حتی زمانی که هیچ معنی واضح و آشکاری نباشد. نظریه Gestalt به مردم در دنیای طراحی می گوید که می توانند معنی را با اطمینان از تمام بخش های یک کار کل یکپارچه، با یکدیگر درگیرند ، منتقل سازند.

Gestalt
Gestalt

در لوگو، این به این معنی است که رنگ ها، شکل ها و حتی فونت ها در حالی که ارزش های منحصر به فرد شرکت را نشان می دهند باید با یکدیگر همکاری کنند و با یکدیگر هماهنگ باشند، . حتی اگر برند، رنگ ها و حتی آیکونگرافی پیرامون لوگوی خود را کاملا درست انتخاب کنید – فونت اشتباه می تواند اعتبار نام تجاری شما را از بین ببرد.

ترفندهای گفته شده در طول مقاله میتواند در زبان های دیگر هم استفاده شود. هر چند توصیه میکنیم اگر قصد انجام این کار را دارید از ترفندهای گفته شده در مقاله طراحی لوگو انگلیسی استفاده کنید.

سوال این است که کدام تایپوگرافی را باید انتخاب کنید؟

پاسخ ساده این است که، به هویت برندی که شما در حال تلاش برای خلق آن هستید، بستگی دارد. فونت های serif می توانند احساس سنت و احترام را منتقل کنند، در حالی که فونت های Sans serif احساس موج و دوستانه را منتقل کنند. فونت های Script زیبایی دست خط را ارائه می دهند، در حالی که فونت های modern در مورد آینده هستند.

Sans serif
Sans serif

همه اینها برای پیدا کردن تایپوگرافی الهام بخشی است که برای شما کار کند

روانشناسی فونت روانشناسی تایپوگرافی: ۶ سبک فونت متفاوت

درست همانطور که مردم دارای احساسات و ارتباطات خاصی هستند که به رنگ های خاص پیوند می دهند، در مورد روانشناسی فونت نیز صادق است. ما به صورت متفاوتی نسبت به نحوه نوشتن متن، واکنش نشان می دهیم. به عبارت دیگر، این تنها چیزی نیست که شما می گویید، بلکه این است که چگونه آن را بیان می کنید.

به عنوان مثال، اگر شما علاقه مند به انتقال این ایده هستید که کسب و کار شما محترم و یا سنتی است. پس شما می خواهید یک سبک فونت را که در ایده های میراث ریشه دارد را انتخاب کنید. از سوی دیگر، اگر شما می خواهید مردم کسب و کار شما را پایدار و مردمی و استقبال کننده ببینند، شما ممکن است یک فرم با رسمیت کمتر ، Sans serif را انتخاب کنید.

بیایید به تایپوگرافی در طراحی لوگو نگاه کنیم و نحوه ی ارتباط هر فونت با چیزهای مختلف را بررسی کنیم.

  1. روانشناسی فونت Serif

با سنتی ترین فونت شروع میکنیم ، فونت های سریف، احساس باکلاسی و تمدن را انتقال می دهند. با توجه به طبیعت کلاسیک، فونت های سریف، احساس اعتماد و احترام را به وجود می آورند و آنها برای برند هایی که در پیراموان اقتدار و عظمت فعالیت دارند، مناسب هستند.

فونت های سریف به بهترین شکل ممکن در شرایط “رسمی” کار می کنند. آنها برای شرکت هایی که می خواهند آگاهی از نام تجاری را ایجاد کنند، برای نشان دادن ماهیت قابل اعتمادشان مناسب هستند. اغلب انواع سریف برای شرکت های مالی، دانشگاهیان، صفحات گسترده و سرمقاله ها ایده آل هستند. برخی از محبوب ترین گزینه ها عبارتند از:

Times New Roman

Georgia

Garamond

  1. روانشناسی فونت Slab serif

اغلب “زیر مجموعه” فونت serif در نظر گرفته میشوند ، فونتهای Slab serif مانند serif ها به نظر می رسند ، اما دارای بخش های تخت خاصی هستند. آنها اغلب با اعتماد به نفس، استحکام، و حس درک نگرش های جسورانه ارتباط دارند.

Slab serif
Slab serif

به طور کلی، فونت های Slab serif بهترین مورد برای شرکت هایی هستند که می خواهند یا با یک ایده جدید نوآورانه یا یک محصول بصری بر روی بازار تاثیر بگذارند. آنها اغلب توسط برند های ماشین و فن آوری که می خواهند اعتماد به نفس خود را به مشتریان خود منتقل کنند. در حالی که برخی از خلاقیت مدرن خود را نشان میدهند، مورد استفاده قرار میگیرند. گزینه های مورد علاقه عبارتند از:

Courier

Rockwell

Museo

  1. روانشناسی فونت Sans serif

فونت های Sans serif ، مدرن و جذاب هستند. آنها توسط برندهایی مورد استفاده قرار می گیرند که می خواهند یک نگرش مستقیم، ساده و معنی دار را نشان دهند. وقتی تایپوگرافی در طراحی لوگو را بررسی میکنیم ، فونت های Sans serif نشان دهنده حس صداقت و حساسیت است و هیچ عنصر تزئینی در آنها وجود ندارد که حواس چشم را پرت کند یا دچار ابهام در پیام شود.

Sans serif
Sans serif

ماهیت ساده اما در عین حال موثر از فونت های Sans serif آنها را برای برند هایی که می خواهند برای اولین بار در هنگام طراحی لوگو شرکت خود قصد ایجاد وضوح را داشته باشند، مناسب می سازد. اغلب این فونت ها را در برند های لباس، شرکت های فن آوری و شرکت هایی که بر آرمان های پیش بینی شده و اهداف برند متمرکز هستند پیدا می کنید. بعضی از بهترین فونتهای بدون سرف عبارتند از:

Arial

Century Gothic

Helvetica

  1. روانشناسی فونت Script

فونت Script به طور کلی بسیار جذاب تر از همتایان serif خود است. آنها قصد دارند تا به لطف طبیعت دست نوشته شده خود ایده های زنانه، ظرافت و خلاقیت را تحریک کنند. اگر می خواهید شرکت خود را شخصی تر کنید و شانس خود را برای به دست آوردن این ارتباط کلیدی مهم، بهبود دهید، پس قلم های Script می توانند گزینه ای عالی باشند. با این حال، مهم است که اطمینان حاصل کنید که فونت Script که انتخاب کرده اید قابل خواندن است.

روانشناسی فونت Modern
روانشناسی فونت Modern

وقتی که به روانشناسی تایپوگرافی میپردازیم، فونت های اسکریپت احتمالا به احتمال زیاد الهام بخش ایده های احساسی و خلاقانه هستند. آنها برای زمانی که شما می خواهید احساس، تاریخ و یا تجربه را انتقال دهید، مناسب هستند و می توانند به خصوص برای برند های “بصری” که می خواهند بخش خلاق خود را نشان دهند، مفید باشند. کلید استفاده از فونت اسکریپت استفاده از آنها با احتیاط است. در حالی که آنها به نظر هنری و فانتزی هستند، همچنین ممکن است در برخی زمینه ها خواندن آنها دشوار باشد. چند گزینه ای که می توانید امتحان کنید عبارتند از:

Lucida Script

Lobster

Zapfino

  1. روانشناسی فونت Modern

تایپوگرافی “مدرن” به نظر می رسد که باید از دسته ، خیلی مدرنیته باشد. با این حال، حقیقت این است که آن هارا از قرن هجدهم وجود دارند. طراحی شدندتا ساده و خوانا باشند ، فونت های مدرن با تغییرات نازک و ضخیم در میان حروف هستند، و همچنین می توانند خطوط افقی نازک داشته باشند.

هنگام استفاده از تایپوگرافی در طراحی لوگو، فونت مدرن برای انتقال احساسات انحصاری، هوش و سبک استفاده می شود. اگر شما امیدوار هستید که برند خود را به گونه ای نمایش دهید که خواندن آن آسان باشد و سرشار از نمایانگری مدرنیته باشد، این نوع فونت برای برند شما مناسب است. این امر در جذب توجه مشتریان ها فوق العاده است، به خصوص به ارتباط آن با فیس بوک. در اینجا چند فونت مدرن برای بررسی وجود دارد:

Matchbook

Politica

Klavika

  1. فونت های نمایش و تزئینی

در نهایت، اگر شما به دنبال الگوی طراحی تایپوگرافی هستید، نمی توانید خلاقیت بیشتری نسبت به فونت های نمایش و تزئینی داشته باشید. این موارد منحصر به فرد و گاه سفارشی هستند که از قائده حذف شده و اغلب در لوگوها استفاده می شوند. فونت های بسیار منحصر به فرد و زیاد طراحی شده ، شخصیت را به کسب و کار شما اضافه می کنند، اما مهم است که پاسخ احساسی مخاطبان خود را قبل از اینکه به یک انتخاب خاص متعهد با دقت به آنها احتیاج داشته باشید در نظر بگیرید.

فونت های تزئینی و یا نمایشی می توانند برای هر لوگوی کسب و کار ایده آل باشد.زیرا شما به راحتی می توانید هر طرحی را که برای شما مناسب است را منتقل کنید. با تنظیم، چرخاندن فونت های خود، می توانید کسب و کار خود را به صورت گاه به گاه، مستقیم، سرگرم کننده و یا منحصر به فرد نشان دهید. برخی از رایج ترین فونت های نمایش عبارتند از:

Bombing

Gigi

Jokerman

قسمت دوم این مقاله را هم میتوانید در روانشناسی فونت قسمت 2 بخوانید.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط