روش های خلق نشانه (بخش اول)

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد طراحی یک نشانه خلاقانه و پرمفهوم فراتر از آن است که می دانید. گاهی طراح برای درک کامل برند و نمایش بصری آن و یا حتی طراحی لوگو، طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی اسم، طراحی نشان تجاری و طراحی آیکون اختصاصی به ساعت ها، روز ، هفته ها و حتی ماه ها تحقیق نیاز دارد. همچنین به این مورد نیز اشاره شد که خلق نشانه ها در شرکت های طراحی لوگو و طراحی آرم و زیر نظر طراحان و با تعرفه طراحی لوگوی مشخص اتفاق می افتد. جالب است بدانید که برای خلق این نشانه ها روش های بسیار زیادی وجود دارد و ما می خواهیم شما را با 2 روش از روش های خلق نشانه آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

1) پژوهش

اولین مرحله، تحقیق است که یک مرحله بسیار کلیدی در طراحی نشانه می باشد! بسیاری از طراحان غیرحرفه ای از آن چشم پوشی می کنند و در نهایت شکست می خورند زیرا آنها نمی دانند  چه چیزی طراحی می کنند، مخاطبشان چه کسانی هستند و چرا آن نشانه را طراحی می کنند. قبل از تصمیم گیری برای خلق مفاهیم طراحی نشانه به صورت بصری، ابتدا باید درباره نشانه تحقیق کنیم تا بفهمیم برای چه کسی طراحی می کنیم و چرا آن را طراحی می کنیم و به چه نتیجه ای خواهیم رسید.

سعی کنید ایده های مختلفی را که می تواند لوگوی شما را معنی دار تر و چشم نواز کند ، بیابید. دراین صورت، زمانی را که شما برای تحقیق در مورد طراحی نشانه صرف می کنید بسیار مفید خواهد بود. هنگام انجام تحقیقات ، نکاتی را که فکر می کنید برای طراحی لوگو شما ضروری است ، یادداشت کنید.

با یادداشت  این نکات  می توانید در آینده آنها را در قالب مفاهیم جدید پیاده سازی کنید. این مرحله یعنی تحقیق کامل درباره ی نشانه به شما کمک می کند تا قوه ی تخیل تان در عمیق ترین و ناهموارترین جنبه های تخیل پرسه بزند. هدف اصلی فرایند تحقیق این است که طراح، برندی را که برای آن طراحی می کند را کاملاً بشناسد.

سوالات زیر در راستای شناخت برند برای طراحی نشانه پرسیده می شود:

  • صاحبان برند چه کسانی هستند؟
  • این برند در چه زمینه ای فعالیت می کند؟
  • نحوه ی فعالیت این برند به چه شکلی است؟
  • دلیل فعالیت این برند چیست؟
  • چه چیزی این برند را از رقبای خود متفاوت می کند؟

این نوع اطلاعات برای شناخت و درک یک طراح بسیار مهم است. یک طراح نشانه خوب و ماهر باید همه چیز درباره ی برند را بررسی کند تا کاملاً بفهمد برای چه کسی طراحی می کند و چرا یک نشانه برای این برند طراحی می کند. شناخت مشتری به شما کمک می کند تا مسئله ای را که صاحبان برند با طراحی هویت خود دارند ، به صورت خلاقانه حل کنید. هنگامی که تحقیق در این زمینه کامل شد ، طراح به مفاهیم متعددی برای تمرکز بر جذاب بودن و معنی دار بودن نشانه برای آن برند تجاری خواهد رسید.

اولین ایده ها به ندرت بهترین ایده ها به حساب می آیند و به احتمال زیاد بارزترین و رایج ترین ایده ها هستند که باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند تا به مفهوم منحصر به فردی تبدیل شوند.

2) بیرون از چارچوبها فکر کنید و از قدرت تخیل خود استفاده کنید.

روش های خلق نشانه

طراحی نشانه بخش کوچکی  از برند کلی اما مهمترین عنصر و دارایی منحصر به فرد یک برند است. بسیاری از مردم بر این باورند که نشانه باید به قدری پیچیده طراحی شود که هر آنچه  در مورد کسب و کار نیاز است را نشان دهد واین انتظار دور از واقعیت است. من در اکثر مکالمه هایم با مشتری ها از آنها می خواهم تا نگاهی به نشانه اپل بیاندازند و بگویند که این شرکت چه کاری انجام می دهد؟ اگر اطلاعاتی راجع به این نشانه نداشتید و نمی دانستید که این شرکت چه کاری انجام می دهد آیا می توانستید با دیدن نشانه بفهمید که کار اصلی شرکت چیست؟

پاسخ احتمالا نه است. اما در حقیقت ، اکثر مردم نشانه اپل، شرکت و آنچه را که می فروشد می شناسند چرا که با گذشت زمان این برند اعتبار زیادی کسب کرده است و اعتماد مصرف کنندگان  را جلب کرده است و نشانه به بخش بزرگی از برند تبدیل شده است و مردم محصولاتی را که حاوی این نشانه است می خرند و به داشتن این سیستم ها و محصولات افتخار می کنند . یک مثال خوب دیگر در این زمینه می توان به  نایک اشاره کرد … اگر شما اطلاعاتی از برند نداشتید آیا می توانستید بدانید که آنها چه چیزی را می فروشند و  باز هم جواب منفیست!

روش های خلق نشانه (بخش اول)

حالا قبل از این که بگویید “این نشانه ها به این دلیل همه خوب و عالی هستند  که  شرکتهایی که این برندها به آن تعلق دارند، شرکتهای بزرگ جهانی و برندهای چند میلیون پوندی هستند” در رابطه با این مسئله باید گفت ، همه ی این برندها و کسب و کارها در آغاز کوچک بودند ، اما آنها با هدف قرار دادن مصرف کنندگان خود و با توسل به دید بصری ، تجارت خود را رشد دادند و از نظر احساسی با آنها درگیر شدند. در طراحی نشانه سادگی نکته ی کلیدی به شمار می رود، منحصر به فرد بودن  نام تجاری شما ابه این معناست که چگونه در نظر مصرف کنندگان خود به یاد ماندنی می شوید. نشانه،  چهره و اولین نقطه تماسی است که مصرف کننده با برند خواهد داشت . اولین ارتباط بصری بسیار حیاتی است و می تواند باعث ایجاد یا شکستن یک برند شود!

اگر اپل یا نایک نشانه ی خود را تغییر دهند ، آیا همچنان به برند به همان شکل نگاه می کنید یا می خواهید محصولات آنها را بخرید؟ به شخصه ، من هرگز تمایلی به تغییر نشانه ی این برندها ندارم زیرا  نشانه ی آنهاشت که کالاهایشان را به فروش می رساند و از طرف دیگر برندهای زیادی وجود دارد که محصولات مشابه دارند.  شناخته شده ترین و پیشروترین برندها از یک طراحی ساده و تایپ فیس ساده استفاده می کنند که اکنون بر قلب مخاطبان آنها حاکم است و فعالیت های آنها را تقویت می کند. توجه به سادگی راهی است که باید طی شود و همانطور که در سال های اخیر مشاهده می کنیم برندهای بزرگ نشانه های خود را ساده کرده اند.

استارباکس و مسترکارت در طول سال ها نشانه های خود را ساده کرده اند و حتی کلمات را از طرح خود حذف کرده اند زیرا آنها به نشانه های خود بسیار اعتماد کرده اند درست مثل اپل و نایک.

روش های خلق نشانه

از آنجا که ممکن است نشان تجاری ساده روش مناسبی برای برندهای خاص نباشد و باید با توجه به نوع و موضوع نشانه روش موردنظر اتخاذ شود. طیف وسیعی از انواع نشانه ها وجود دارد که می توان از جمله به نشانه های نوشتاری، نشانه های تصویری، نشانه های انتزاعی، مونوگرام ها ، نمادها، شمایل ها، نشانه های تلفیقی اشاره کرد و عوامل مختلفی در انتخاب نوع طراحی  موثر خواهد بود و همه آنها از تحقیقات اولیه که در ابتدای روند انجام شده است ، ناشی خواهد شد.

ما در این مقاله “روش های خلق نشانه (بخش اول)” به دو مورد از روش های خلق نشانه اشاره کردیم. در ادامه نیز میخواهیم شما را با روش های دیگر خلق نشانه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

|
+1
| 78

روش های خلق نشانه (بخش دوم)

روش های خلق نشانه (بخش دوم) همانطور که در بخش اول این مقاله گفته شد طراحی یک نشانه خلاقانه و پرمفهوم فراتر از آن است که می دانید. گاهی طراح برای درک کامل برند و نمایش بصری آن و یا حتی طراحی لوگو، طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی […]

نکاتی برای ایجاد لوگوهای به یاد ماندنی – بخش دوم

جذب مشتریان با رنگ یک استراتژی بازاریابی شناخته شده است. رنگ باعث تحریک قوی احساسات و ارتباطات درون مغز می شود. سیاه غنی ، توانا ، قدرت   وقتی میخواهید قدرت، کلاس یا لوکس بودن را انتقال دهید، سیاه انتخابی آسان است. در حالی که میان برخی از گزینه های رنگی پر زرق و برق […]

بایدها و نبایدها استفاده از گرادیان در طراحی لوگو

طراحی مسطح برای بسیاری آرم ها در این روزها گشترس یافته است، اما لزوما به این معنی نیست که طراحی گرادیانی برای همیشه کنار رفته است. این بدان معنی است که بسیاری می توانند استفاده از گرادیان را در طراحی آرم ها بیشتر از آنچه استفاده می شوند، استفاده کنند. این روش می تواند به خوبی انجام […]

ایده ها و دستورالعمل های طراحی لوگو حیوانات – بخش دوم

نگاهی به لوگو های حیوانی موفق هنگامی که شما شروع به تفکر در مورد آن کنید، شما قادر خواهید بود تمام انواع لوگو های حیوانات موفق را نام گذاری کنید. اکثر آنها برای برند ها و محصولات مورد استفاده قرار می گیرند که در واقع هیچ ارتباطی با حیوانات استفاده شده در لوگو یا کلا […]

نحوه طراحی لوگو با برچسب یا شعار

همه چیز برچسب در مورد احساس است. آنها برند شما را به رنگ سیاه و سفید توصیف نمی کنند ، اما احساساتی را برمی انگیزند که به مشتریان شما اجازه می دهد برند شما را بشناسند. تصور کنید که هرگز نایک نشنیده اید. برچسب آشکار نمی کند که نایک یک برند ورزشی است ، اما […]

طوفان فکری و خلاقیت در طراحی لوگو(بخش اول)

لوگوی شما چهره شرکت شماست و اولین چیزی است که مشتریان، رقبا و تقریباً همه افراد روی کره زمین از الان تا ابد با تجارت شما ارتباط برقرارخواهند کرد. بنابراین بهتر است لوگوی خوبی داشته باشید. اما طراحی لوگوی جذاب، آنقدرها هم آسان نیست. ما لیستی از نکاتی را که برای ایده پردازی  در طراحی […]

whatsapp support
در حال بارگزاری
لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید...