سیر تکامل طراحی لوگو (قرن نوزدهم)

سیر تکامل طراحی لوگو (قرن نوزدهم)

در این مطلب به سیر تکامل طراحی لوگو در قرن نوزدهم می پردازیم .نمادهای گرافیکی و عناصری که امروز در اطراف خود شاهد هستیم، پاسخ‌های قطعی از تکنیک‌های گرافیکی متعددی است که در دو قرن اخیر مورد بررسی و اجرا قرارگرفته‌اند. تاریخچه و تکامل تکنیک‌های طراحی لوگو، از سبک‌های گل و هنری گرفته تا سبک‌های مینیمالیستی و صاف، درک کنونی ما از شکل‌ها و نمادها را شکل داده‌اند.

با مطالعه ادامه این نوشته، اهمیت لوگو در زندگی روزمره و اینکه چگونه در طول دو قرن گذشته تکامل‌یافته است را درک خواهید کرد. اگر شما تاریخچه لوگوی اپل را مسحور کننده و یا لوگوی استارباکس را مرموز می‌دانید، در این صورت این لوگو‌های مشهور، نقاط عطف مهمی را در تاریخ و تکامل لوگو نشان می‌دهند. این فلسفه طراحی مدت‌هاست به ما کمک کرده ‌است تا هزاران کلمه از سخنرانی را از طریق یک نماد بیان کنیم.

لوگو قدیمی اپل
لوگو قدیمی اپل

سال‌های ۱۸۳۷ تا ۱۹۰۱: عصر ویکتوریایی — تلاش‌های اولیه برای نمادگرایی

در عصر ویکتوریایی و سلطنت ملکه ویکتوریا در بریتانیا، هنرمندان و طراحان گرافیک متعددی به مرزهای آنچه امروز «طراحی گرافیک» می‌نامیم، وارد شدند. تلاش آن‌ها برای داشتن طرح‌بندی‌های متقارن، تزیین و دکوراسیون سنگین برای نیم‌قرن در طول تاریخ دوره ویکتوریا به‌طور فوق‌العاده‌ای مؤثر بود. شما چه تعداد لوگو‌های سبک ویکتوریایی را می‌شناسید از این جنبش هنری الهام‌ گرفته‌اند؟

سیر تکامل طراحی لوگو
سیر تکامل طراحی لوگو

ظهور سبک گوتیک

تاریخچه لوگو پپسی بسیار جذاب است. لوگوی پپسی که ما امروزه می‌بینیم برای اولین بار در سال ۱۸۹۸ با فونت سبک گوتیک شروع شد. در این هنگام بود که شرکت نوشیدنی براد (Brad’s Drink) به نام شرکت پپسی تغییر نام داد.

سیر تکامل طراحی لوگو
سیر تکامل طراحی لوگو

سبک حروف رویال

تاریخچه باشکوه دوره ویکتوریا شاهد ظهور سبک حروفی بود که جزئیات بیش‌ازحد، سایه‌ها و تزیینات به‌کاررفته را در زمینه طراحی لوگو دنبال می‌کرد.

فونت های قدیمی استفاده شده در لوگوها
فونت های قدیمی استفاده شده در لوگوها

نوآوری صنعتی

طراحی لوگو Valvoline که در سال ۱۸۸۶ انجام شده ‌است، می‌تواند اولین نمونه‌ای از آن چیزی باشد که امروزه به آن لوگوی تجاری می‌گوییم. سبک فونت ویکتوریایی با انحنای بیرونی و نقطه‌های کوچک درون آن تکمیل شده است.

سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۹۱۰: دوران هنر و صنایع‌دستی — روزهای هنرهای تزئینی و زیبا

این جنبش بین‌المللی، با استفاده از عناصر تزیینی به‌صورت اشکال ساده در سبک قرون‌وسطایی، رمانتیک و سبک‌های عامیانه تزئین با بافت‌های پیچیده و برجسته‌سازی حروف اول کلمات، تعریفی نو از طراحی لوگو ارائه کرد. این حرکت به‌عنوان پلی بین ارزش‌های دوره ویکتوریا سنتی و جنبش مدرن عمل می‌کند. یکی از بهترین لوگو‌ها این جنبش را بررسی می‌کنیم.

لوگوهای قدیمی
لوگوهای قدیمی

طرح‌های گل‌وبته در لوگوی خودرو

فورد، با الهام از این حرکت صنعت طراحی گرافیک، اولین لوگوی خود را در سال ۱۹۰۳ به معرض نمایش گذاشت. اگرچه این لوگوی با سبک هنری و صنایع‌دستی از سال ۱۹۰۳ چندین بار بازطراحی شده ‌است؛ اما هنوز هم یکی از بهترین لوگوهای جهانی اتومبیل در نظر گرفته می‌شود.

«طراحی می‌تواند هنری باشد. طراحی می‌تواند زیبایی شناسانه باشد. طراحی بسیار ساده است و به همین دلیل است که
 بسیار پیچیده است.»
پل رند

سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۲۰: دوران هنر نو — جدیدترین روندهای نوظهور

سبک هنر نو یک فلسفه طراحی گرافیکی محبوب است که به خاطر تصویرسازی‌های مسطح، مرزبندی شده و سبک حروف دست‌نویس مشهور است. این جنبش هنری نوظهور جدید، الهام‌بخش طراحان لوگو بود تا از طراحی اشکال و ساختارهای طبیعی در لوگوهای خود بهره بگیرند.

بی‌زمانی کوکاکولا

تاریخچه بی‌زمان لوگوی کوکاکولا هرگز در زمینه تحت تأثیر قرار دادن هر فردی با گرایش‌ها و سلیقه‌های متفاوت شکست نمی‌خورد. سبک حروف لوگوی کوکاکولا که در اواسط دهه ۱۹۲۰ با فونت Spencerian طراحی شده است، بیش از یک قرن دوام آورده است. این اثر عالی از طراحی هنر نو به ‌راستی آغازگر عصر لوگوهای منحنی وار (Arciform) یا دنباله‌دار (fishtail) بود.

حتما بخوانید: سیر تکامل لوگوهای مشهور

1200px Coca Cola bottle cap.svg

جنرال الکتریک

اوج تاریخ حقیقی هنر نو و تاریخچه فریبنده لوگوی شرکت جنرال الکتریک به بیش از یک قرن پیش برمی‌گردد. یکی از بهترین نمونه‌های طراحی‌های گرافیکی نو، لوگوی این شرکت معروف، حاصل یک ویژگی کاملاً تایپوگرافیک است و یکی از خنثی‌ترین و راحت‌ترین ظاهرها را دارد.

مرسدس در میان گل‌ها

این لوگو بین سال‌های ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۶ طراحی شده است. لوگوی سبک نو مرسدس که شامل یک ستاره سه وجهی است که با یک مرز گل‌وبته به معنای تسلط شرکت بر هوا، زمین و دریا است، در اصل توسط گوتلیب دایملر در سال ۱۹۰۹ طراحی شد. لوگوی مرسدس به‌طور پیوسته در کنار برخی از بهترین لوگو‌ها تجاری دنیا قرار دارد.

لوگوهای زیادی در طول زمان به دلایل مختلفی تغییر کرده اند. با مطالعه مقاله بازطراحی لوگوهای معروف میتوانید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید.

لوگو قدیمی بنز
لوگو قدیمی بنز

لوگوی نمادین مشهورترین برند مد یعنی ورساچه یک نمونه خاص از سبک هنر نو است. لوگوی ورساچه از خطوط انتزاعی برای تشکیل یک الگوی تزیینی استفاده می‌کند، مثل یک مارپیچ که سر مدوسا را احاطه کرده است. مدوسا یک زن یونانی است که توسط الهه آتنا به خاطر اشتباهاتش به هیولایی تبدیل‌شده است.

لوگو Versace
لوگو Versace

کارهای تزئینی

پیچیدگی موجود در لوگوهای خاص، نتیجه فلسفه کلاسیک است. این لوگو، دارای خطوط گل به شکل مارپیچ است مانند سبکی برای حمایت از تایپوگرافی محصور در شکل که شباهت به یک تاج دارد.

فرم ساده

برخی از مشهورترین لوگو‌های هنر نو در این دوران به‌شدت بر پر کردن فضای منفی با اشکال ساده طبیعت متمرکز شده‌اند.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط