عناصر مهم یک لوگو چیست؟

عناصر مهم یک لوگو چیست؟

عناصر مهم یک لوگو و شناسایی آنها همیشه دارای اهمیت بوده اند و مهم هم خواهند بود. این عناصر می توانند شامل موارد مختلف مثل رنگ، حفظ اصالت، فونت، سبک طراحی و… باشند. ما در این مقاله بازاریابی هویت برند از مقالات مونس خواه، می خواهیم تمام عناصری را که در طراحی و استفاده از لوگو اهمیت دارند، بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت بررسی عناصر مهم لوگو و قرارگیری متناسب آنها

اهمیت بررسی عناصر مهم لوگو
اهمیت بررسی عناصر مهم لوگو

عناصر لوگو در کنار هم جمع می شوند و در نهایت یک ترکیب بسیار جذاب می سازند. به همین خاطر است که ما ممکن است ساعت ها به تماشای یک لوگو و جذابیت آن بنشینیم! حتی بعد از چند دفعه مشاهده هم ببینیم که این لوگو جذابیت همیشگی خود را حفظ کرده است.

اهمیت شناسایی عناصر لوگو بسیار زیاد است. بطور کلی، عناصر مهم لوگو باید در هنگام طراحی و حتی قبل از ایده پردازی مورد توجه قرار بگیرند. اما اگر شما لوگوی طراحی شده از قبل دارید، می توانید این اصول را به دقت بخوانید تا کمترین ایراد بر لوگوی شما وارد باشد.

معرفی عناصر مهم لوگو

عناصر مختلفی برای بررسی لوگو وجود دارند. همه ما شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. این اصل را می توان در طراحی لوگو هم پیدا کرد. بطوریکه ما در طراحی های مختلف، شاهد این هستیم که طراحی در مرحله اول با عرضه ناقص و معیوبی همراه است. سپس صاحب یا صاحبان کسب و کار به فکر طراحی دوباره و ویرایش لوگو می افتند. این کار باعث افزایش هزینه ها و کاهش جذابیت لوگو در چشم مخاطب خواهد شد.

بطور کلی، می خواهیم 7 اصل بسیار مهم در طراحی لوگو را بررسی کنیم که عبارت اند از:

1. رنگ

رنگ لوگو
رنگ لوگو

میتوان گفت رنگ لوگو در لیست عناصر مهم لوگو در جایگاه ویژه ای قرار دارد. ما در بررسی لوگو های مختلف، موارد متنوعی را می بینیم که مشاهده آنها بطور دقیق، نیازمند ورود از سمتی از طراحی دارد. این سمت طراحی را می توان رنگ دانست. بیایید کمی ساده تر صحبت کنیم. این عنصر در طراحی لوگو یکی از بهترین عناصری است که می توان بررسی و نقد لوگو را از آن آغاز کرد.

معمولا لوگو های حرفه ای، رنگ های روانشناسی شده و بسیار خلاقانه ای دارند. همین موضوع باعث می شوند تا در نهایت، لوگوی نهایی با ترکیب رنگی فوق العاده ای برای شما ارائه شود.

2. فونت لوگو

نوع فونت لوگو نشان می دهد که شما می توانید لوگو را در استفاده های مختلف به خوبی استفاده کنید یا خیر. فونت لوگو هم همانند سبک طراحی، سبک خاصی از دسته بندی لوگو ها را تشکیل می دهد که در نهایت منجر به یک بررسی کامل از لوگو خواهد شد. البته در ذهن داشته باشید که فونت بعنوان یک عنصر مهم، باید انعطاف پذیری خوبی داشته باشد.

البته ممکن است لوگوی شما اصلا فونت نداشته باشد و لوگویی تصویری باشد که بررسی فونت در این نوع لوگو کاری بی معنی است!

فونت‌ها می‌توانند لوگو را جذاب یا آن را زشت کنند. شناخت اصول تایپوگرافی می‌تواند به شما در استفاده هر چه بهتر از فونت ها کمک کند.

3. سبک طراحی

سبک طراحی شما همان سبکی است که هم در دکوراسیون دفتر یا محیط کار آن را دارید و هم در فضای مجازی می خواهید این سبک را مشاهده کنید. برای مثال، برخی کسب و کار ها و برخی سلیقه ها، حکم می کنند که سبک طراحی شما به نوعی فانتزی باشد تا هم جذب مشتری خوبی داشته باشید و هم جذابیت لوگو در گذر زمان دچار تخریب نشود.

از طرف دیگر، سبک های سنگین و طراحی های کلاسیک هم برای برخی از مشاغل دیگر می توانند مناسب باشند. فقط دقت کنید که رعایت سبک که از عناصر مهم لوگو و طراحی آن است، شما را از لوگوی خلاقانه دور نکند.

4. ارتباط با حوزه کاری

در وهله چهارم، لوگوی شما باید دقیقا متناسب با حوزه کاری شما باشد. در بررسی عناصر مهم لوگو، در نظر داشتن حوزه کاری می تواند کمک بسیار خوبی به افزایش جذابیت و مشتری آوری لوگوی شما کند. این کمک در نهایت می تواند هم باعث مشهور تر شدن شما و هم باعث افزایش بازدهی طراحی لوگو در کوتاه مدت و طولانی مدت شود.

طراحی هوشمندانه یک لوگو کمک زیادی به برندینگ شرکت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله تاثیر لوگو بر تبلیغات را بخوانید تا با یک دید بازتر لوگوی خود را انتخاب کنید.

5. سادگی لوگو

سادگی لوگو
سادگی لوگو

لوگوی ساده سخنان زیادی برای گفتن دارد! برخلاف تصورات، یکی از عناصر مهم لوگو و طراحی لوگو، سادگی لوگو است. سادگی به مخاطب این امکان را می دهد که بتواند براحتی تشخیص دهد که این لوگو برای چه برندی است، با چه هدفی ساخته شده است و چه نیاز هایی را از آن شخص می تواند برطرف کند.

البته سادگی لوگو به معنی خالی بودن و بی معنا بودن آن نیست! دقت کنید که اختلاف بین یک لوگوی ساده با یک لوگو که زیبایی زیادی ندارد، بسیار زیاد است.

6. اصالت برند

رعایت اصالت و رسالت برند هم از عناصر مهم لوگو و طراحی آن است. این ویژگی باعث می شود تا مشتریان شما با تمام وجود احساس کنند که این همان برند معروف است که الان با این لوگوی خاص رخ نمایی می کند. یا به عبارتی دیگر، اصالت برند شما علاوه بر خدمات و محصولات شما، در بخش بسیار اعظمی، توسط لوگو حفظ می شود.

سعی کنید طوری رسالت برند را در طراحی لوگو حرفه ای رعایت کنید که از اصول طراحی فاصله نگیرید. اصول طراحی منظور همان رنگ، ترکیب رنگ، طراحی خلاقانه و… است. مونس خواه پیشنهاد می کند که اگر سعی در حفظ اصالت و رسالت برند دارید و همزمان می خواهید لوگویی خلاقانه داشته باشید، مشاوره رایگان از ما دریافت کنید.

7. یونیک بودن

امتیاز یونیک بودن برای یک لوگو، امتیازی است که می توان به سختی بدست آورد. اما اگر شما بتوانید این ویژگی را به لوگوی خود اضافه کنید، می تواند اختلاف فاصله ای بیش از حد بین شما و رقبا ایجاد کند. معمولا ویژگی یونیک بودن از دید برخی افراد اهمیت خاصی ندارد؛ اما به وضوح دیده شده است که هرچه لوگو خاص تر باشد، مشتریان بیشتر و وفادار تری به سمت آن برند می آیند.

جمع بندی

در این مقاله بازاریابی هویت برند مونس خواه، عناصر مهم لوگو را بررسی کردیم. گفتیم که لوگو ها باید طبق اصول طراحی شوند تا کمترین ایراد از آنها گرفته شود. علاوه بر این، باید علاوه بر جذابیت، بر ریل اصول و قواعد ایده پردازی و طراحی شوند تا بهترین نتیجه هم از استفاده از آنها دریافت شود. نظرتان درباره عناصر لوگو را با ما در میان بگذارید؛ اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، حتما آن را برای دوستان خود هم بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *