تمام چیزی که باید در مورد طراحی لوگو مینیمال بدانید!

طراحی لوگو مینیمال

طراحی لوگو مینیمال یکی از دستاوردهای هنر مدرن است که به صورت چشمگیری مورد قبول جامعه هنری دنیا قرار گرفته است. با کمی دقت در دوروبر خود، هنوز هم می‌توانید لوگوهایی را ببینید که از ترکیب عناصر تصویری مختلف، مانند تصویر انسان، درخت، گل و شکل‌های دیگر طراحی شده‌اند. البته نوشته‌های روی لوگو نیز این آرم‌ها را کامل می‌کند. اما آرم مینیمال به دور از هرگونه تصاویر و شکل‌های نقاشی‌شده طراحی می‌شود، و بسیار ساده و گویا است.

در واقع بهتر است بگوییم در طراحی آرم مینیمال از کمترین عناصر تصویری استفاده می‌شود. نگاهی به لوگوی شرکت‌های اپل، بنز، سیتروئن، نایک، لوگوی المپیک و مقایسه آنها با لوگوی پورشه این تفاوت را برای شما آشکارتر می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با سبک مینیمال در طراحی لوگو و شناخت ویژگی‌های لوگو مینیمال با ما همراه باشید.

لوگو مینیمال و امبلم

طراحی لوگو مینیمال چیست؟

مینیمالیسم سبکی در هنر و معماری است که بر ساده‌گرایی تاکید دارد. سبک مینیمالیسم نخست خود را در رشته پیکره‌سازی، یا بهتر است بگوییم در چیدمان نشان داد. اما پس از آن در رشته‌های دیگر هنر و معماری نیز نمود پیدا کرد و اکنون تبدیل به یکی از سبک‌های مطرح در دکوراسیون داخلی شده است. شاید شما هم شعار “Less is more” یا کمتر بیشتر است را شنیده باشید. این شعار گویای ایده غالب هنر و معماری در دوران مدرن، و همچنین معرف جنبش مینیمالیسم هست.

سبک مینیمالیسم بر این اساس پایه‌ریزی شده که طرح‌های هنر و معماری باید ساده و گویا باشد. به این ترتیب طراحی آرم مینیمال نیز باید به‌دور از هرگونه پیچیدگی و شلوغی باشد.

حتما بخوانید: روانشناسی اشکال

ویژگی‌های طراحی لوگو مینیمال

یک لوگو مینیمال ویژگی‌های مختلفی دارد:

  1. سادگی مهم‌ترین ویژگی یک آرم مینیمال است.
  2. در طراحی آرم مینیمال بهتر است از رنگ‌های کمتری استفاده ‌شود.
  3. لوگوی مینیمال به‌دور از پیچیدگی‌های ظاهری و فلسفی طراحی می‌شود.
  4. لوگو مینیمال می‌تواند تصویری و ساده، آبستره یا هندسی باشد. همچنین می‌تواند با استفاده از حروف طراحی شود.

برتری‌های طراحی لوگو مینیمال

از برتری‌های آرم مینیمال هم باید به چند نکته مهم اشاره کنیم:

  1.  لوگو مینیمال یک برتری خاص و منحصربه‌فرد دارد. لوگوهای مینیمال هرگز از مد نمی‌افتند و قدیمی نمی‌شوند. همین نکته باعث شده همه کسانی که تاحدی با سبک‌های هنری آشنا هستند، خواستار طراحی آرم مینیمال باشند. مینیمالیست‌ها پیرو این شعار هستند: زیبایی در سادگی است.
  2. فهم لوگو مینیمال ساده است و مخاطب به‌خوبی آن را درک می‌کند.
  3. سادگی آرم مینیمال آن را در خاطر همگان ثبت می‌کند.

کاربرد عناصر تصویری مختلف در طراحی لوگو مینیمال

در طراحی یک لوگوی مینیمال عناصر تصویری مختلفی به کار گرفته می‌شود:

1- خط و نقطه

خط یکی از پرکاربردترین عناصر در طراحی آرم مینیمال است. با نگاهی به بسیاری از این دسته آرم‌ها، کاربرد خط را در طراحی آنها ملاحظه می‌کنید. مینیمالیسم از قابلیت‌های خط‌های صاف، منحنی، مایل و شکسته استفاده می‌کند تا آرمی ماندگار طراحی کند. نقطه‌ها هم کامل‌کننده بسیاری از خط‌ها و حتی سطح‌های ساده و هندسی در طراحی آرم مینیمال هستند.

2- سطح

دایره، مربع و مثلث از شکل‌های پرکاربرد هندسی در طراحی لوگو مینیمال به شمار می‌روند.

* دایره

دایره نماد حرکت، کره زمین، آسمان و زندگی است. این شکل مفهوم دیگری را هم برای همگان زنده می‌کند و آن وحدت، عشق و یگانگی است. دایره مناسب طرح‌هایی با معنای فراگیر و جهانی شدن است. با مدد از فرم دایره می‌توانیم لوگوهای حرفه‌ای برای شرکت‌های مختلف طراحی کنیم. فرم دایره را می‌توانید در لوگوی المپیک ببینید که گویای هماهنگی و یگانگی همه مردم دنیا با یکدیگر است.

* مربع

مربع نماد زمین، تعادل و سکون است. بی بی سی، اینستاگرام و مایکروسافت از فرم مربع برای طراحی لوگوی خود بهره برده‌اند. طراحی لوگو مینیمال با کمک فرم مربع می‌تواند برند شما را در خاطر همگان جاودانه سازد.

* مثلث

مثلث نماد تغییر، نوآوری و همچنین استواری و ثبات است. شکل مثلث از شکل‌های هندسی پرکاربرد در طراحی آرم مینیمال است. مثلث شکلی پویا است و کاربرد آن در طراحی لوگو بیانگر انرژی، و میل به تغییر و پیشرفت است. آرم گوگل پلی و گوگل درایو با استفاده از شکل مثلث طراحی شده‌اند. با مدد از فرم مثلث هم می‌توانیم آرم مینیمال و ماندگاری برای شرکت‌های مختلف طراحی کنیم.

3- حروف

گاهی طراحی لوگو مینیمال با کمک ساده‌سازی حروف صورت می‌گیرد. این لوگوها که منوگرام نامیده می‌شوند، با مدد از یک یا دو حرف فارسی یا انگلیسی طراحی می‌شوند. نگاهی به لوگوی شرکت ال جی، مک دونالد و اچ پی این نکته را به‌خوبی آشکار می‌کند.

4- کلمه یا نام برند

گاهی نیز طراحی یک لوگوی مینیمال با استفاده از نام برند صورت می‌گیرد. در طراحی این آرم‌ها که لوگوتایپ هم نامیده می‌شوند، نام برند به‌صورت کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوگوهای گوگل، اوبر، ریبوک، CNN و متا نمونه‌ای از این دسته آرم‌ها به شمار می‌روند.

5- فونت یا نوشته همراه با لوگو:

در نهایت، بیشتر لوگوها نوشته‌ای هم در کنار خود دارند که نمایانگر نام برند و شرکت است. برای مطالعه بیشتر در این مورد میتوانید مقاله مربوط به لوگو تصویری را مطالعه کنید.

طراحی لوگو مینیمال در برندهای معروف

طراحی لوگو مینیمال مناسب چه شغل‌هایی است؟

شاید بهتر است بگوییم طراحی آرم مینیمال مناسب چه شغل‌هایی نیست؟ حقیقت این است که بیشتر افراد حرفه‌ای طرفدار آرم‌های مینیمال و ساده هستند. به این ترتیب شما می‌توانید از آرم مینیمال در هر شغل یا بیزینسی استفاده کنید. نمونه‌های موفق لوگو مینیمال را می‌توانید در زمینه‌های خوراک، رستوران و کارخانه‌های تولید مواد خوراکی ببینید.

خودروسازی نیز از صنعت‌هایی است که آرم‌های مینیمال آن همواره درخشیده‌اند. شرکت‌های خدماتی، کارخانه‌ها، آتلیه‌های هنری، ورزش، برندهای جواهرات و هر شغل دیگری هم می‌تواند از آرم مینیمال بهترین بهره را ببرد. البته این مورد میتواند استثناهایی هم داشته باشد. بهترین کاری که می‌توانید برای تشخیص مناسب بودن آن انجام مشاوره است. برای این کار میتوانید از بخش تماس با ما و یا اگر در تبریز هستید از طریق صفحه طراحی لوگو در تبریز اقدام کنید.

سخن پایانی

از مهم‌ترین ویژگی‌های آرم مینیمال ماندگار بودن آن است. تجربه تاریخی نشان داده لوگوهایی که طراحی ساده‌تری دارند، بهتر در خاطر همگان ثبت می‌شوند. سلیقه دوران مدرن هم به کمتر پیچیده بودن آرم‌ها تاکید دارد. اگر شما هم به فکر آرمی برای برند و شرکت خود هستید، یک نکته را به خاطر داشته باشید.

تغییر دادن آرم یک شرکت، پس از جا افتادن آن برند در جامعه، ساده نیست و می‌تواند شکست تجاری آن شرکت را به دنبال داشته باشد. به‌ویژه که آن برند مربوط به تجهیزات ماندگار، مانند خودرو، وسایل خانگی و مانند آنها باشد. همین نکته به‌تنهایی گویای آن است که لوگوی هر برند، از ابتدا باید با نگاهی به آینده طراحی شود. طراحی لوگو مینیمال طراحی آرمی برای همیشه است.

برای سفارش طراحی آرم مینیمال با ما تماس بگیرید و نمونه کارهای انجام‌شده را در وب سایت ما ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *