مطالعه موردی طراحی لوگو پژو

سیر تحول ، تاریخچه و مفهوم لوگوی Peugeot

تاریخچه لوگو پژو

تاریخچه لوگو پژو

نشانه پژو یکی از برجسته ترین و برجسته ترین آرم ها در تاریخ خودرو در جهان است. اگر برای این نشان نبود، این شرکت هرگز نمیتوانست به بالاترین سطح برسد و یکی از معتبرترین تولیدکنندگان خودرو در سراسر جهان شود. کرم برند دارای یک تاریخ بسیار غنی است. نسخه های متعدد و تغییرات در طول چند دهه شامل لوگو خودرو مشهور شیر ساخته شده است.

لوگو خودرو شیر مشهور

تاریخچه لوگوهای پژو

تاریخچه لوگوهای پژو

لوگوی مشهور شیر در ابتدا در سال ۱۸۴۷ ظاهر شد، زمانی که شرکت هیچ ارتباطی با تولید خودرو نداشت. عمدتا در تولید کالاهای فولادی و تیغه تخصص داشت. تصویر شیر برای نشان دادن تمام ویژگی های خوب و کیفیت محصولات شرکت در آن زمان مورد استفاده قرار گرفت. محصولاتی شامل تیغه الاستیک، تیغه های برش سریع و قوی. تا سال ۱۸۵۰ لوگوی پژو از یک شیر طلایی روی تیر(پیکان) تشکیل شده بود.

لوگو پژو ۱۸۱۰

لوگو پژو ۱۸۱۰

در این تصویر شیر (نماد قدرت) سوار بر تیر (نماد سرعت) است. فعالیت پژو در این دوره تولید دوچرخه بود و نمونه‌های یافت شده روی ستون فرمان دوچرخه نصب می‌شدند. نشان دوچرخه‌های پژو در این سال‌ها تغییرات جزئی در اجرا داشتند و تصویر شیر و پیکان در زوایای متفاوتی اجرا شده بود. در نوشتار (PEUGEOT) دست‌خطی تحریری بالای نشان استفاده می‌شد. در سال ۱۸۵۸ شیر به عنوان علامت تجاری به طور رسمی ثبت شده است.

برند فرانسوی اولین وسیله نقلیه خود را در سال ۱۸۸۹ معرفی کرد و با خودروهایی که ما استفاده می کنیم، شباهت کمی داشت و در واقع سه چرخ داشت. با این وجود در طول این دوره یک دست آور محسوب می شد. علاوه بر این این مدل نیز برای اولین بار نام برند را به دوش می کشید و نشان آن را داشت. لوگو شیر بر روی فلش بین سالهای ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۵ بر روی رادیاتورهای تمام مدل های تولید شده توسط پژو مورد استفاده قرار گرفت.

سال ۱۹۲۹ آغاز شکل‌گیری نام‌گذاری پژو به سبک کنونی‌اش می‌باشد. در این شیوه نامگذاری عدد اول بیانگر سایز و گنجایش خودروست و عدد بعد از ۰ ،بیانگر سلسله نسل خودرو است. برای مثال ۲۰۶ خودروی ۲نفره‌ی سایز کوچک پژوست و جدیدتر از نسخه (۲۰۵) است. و ۴۰۵ خودروی ۴نفره و قدیمی‌تر از ۴۰۶ است.

  • عدد صفر در میان دو عدد تداعی کننده سوراخ هندل در وسط خودرو است
  • پژو تمامی نام‌های ۱۰۱ تا ۹۰۹ را ثبت‌تجاری کرد و باعث شد نامگذاری پورشه افسانه‌ای از ۹۰۱ به ۹۱۱ تغییر دهد.
لوگو پژو ۱۹۳۶

لوگو پژو ۱۹۳۶

اولین تغییرات و اصلاحات مهم در سال ۱۹۳۳ صورت گرفت. تصمیم گرفته شد تا شیرها را ساده تر و پویاتر باشد. بعدها شیر اشرافی جدید در کاپوت خودروهای پژو که از سال ۱۹۴۸ شروع شده بود، ظاهر شد. درست زمانیکه مدل ۲۰۳ مشهور در به عموم معرفی شد. در سال ۱۹۶۵ تغییرات اساسی در داخل شرکت اتفاق افتاد.

شرکت نام جدیدی برای خود انتخاب کرد و از آن زمان به نام Peugeot S.A. نامگذاری شد. این یک شروع تازه برای برندی بود که لوگوی خود را اصلاح کرده بود. طراحان تصمیم گرفتند که سر شیر در سپر مثلثی قرار بگیرد که بعدها با ساختار دیگری که شکل مربع داشت جایگزین شد.

سال ۱۹۶۰ لوگوی جدید و متفاوتی از پژو (سر و یال شیری طلایی درحال غرش بر روی زمینه سیاه) رونمایی شد که علی‌رغم زیبایی چشم‌نواز و آینده‌نگرانه‌اش تنها ۵ سال عمر کرد و نمونه‌های زیادی از آن یافت نشده است.

لوگو پژو ۱۹۶۰

لوگو پژو ۱۹۶۰

جذابیت این لوگو در سال‌های اخیر به قدری مورد توجه بوده که در نمایشگاه ژنو سال ۲۰۱۸ پژو این نشان را روی نمونه خودروی کانسپتش (Peugeot E-Legend Concept) که برگرفته از (۱۹۷۶ – Peugeot 504 coupe) بود قرار داد و از لوگوی رسمی کنونی‌ خودداری کرد.

سال ۱۹۶۵ شیر طلایی ایستاده روی دوپا با جزئیات و نمایش حجم بدنی لاغر اما عضلانی و یال‌وکوپال پریشان و زبانی مثل اژدها و چنگالی تیز به روی زمینه سیاه باز می‌گردد. سال ۱۹۷۰ شیر طلایی پژو عضلانی‌تر اما با جزئیات کمتر و با جنسی ارزان‌تر از گذشته روی ورودی هوای پژو نصب می‌شود.

لوگو پژو ۱۹۶۵

لوگو پژو ۱۹۶۵

لوگو پژو ۱۹۷۰

لوگو پژو ۱۹۷۰

در سال ۱۹۷۶ همکاری تاریخی پژو و سیتروئن برقرار شد و PSA شرکت Peugeot-Citroën را به دنیا آورد. دو سال بعد این شرکت تبدیل به یک بخش جداگانه از کرایسلر اروپا شد. زمانی برای تغییر دیگری در لوگو بود. مدیران تصمیم گرفتند به منظور تقویت تصویر شرکت، به شیر اشرافی بازگردند. اما آن پیچیده به نظر می رسید. لوگو جدید “Lion fil” نامیده شد.

تغییر دیگری در راسPeugeot  در سال ۱۹۹۸ انجام شد. پنجه های شیر توانایی و تعادل شرکت را نشان می داد و رنگ آبی نیز به عنوان ارتباط با رویکرد پیش رو به آن اضافه شده است. لوگویی که در سال ۲۰۰۲ معرفی شد، به نام “برند آبی” شناخته می شود و یک سایه شیر سیاه نیز دارد.

برند آبی

برند آبی

توضیحات لوگو

Peugeot شکل یک شیر در زمینه آبی با پنجه های باز را نشان می دهد. شیر یک تصویر تاریخی است که از ریشه های برند استفاده شده است. در ابتدا فقط از سر شیر اشرافی بر روی نشان استفاده شد. لوگو فعلی نیز به عنوان نماد تعادل، قدرت و انعطاف پذیری شیر است.

سایه سیاه در سال ۲۰۰۲ به آن اضافه شد و ظاهر آن را مدرن و ظریف تر کرد. شاید باورکردنش سخت باشد اما لوگوی پیش رو طراحی سال ۱۹۹۸ است و برای ما ایرانی‌ها به واسطه تولید پژو ۲۰۶ و ۴۰۵(پرشیا) کاملا آشناست. پویایی و قدرت در عین سادگی عناصر اصلی این لوگو هستند که آن را به پختگی رسانده اند. طراحی محصولات پژو در این سال‌ها الهام گرفته از پوزه، چهره‌ و عضلات پیکر شیر است و لوگوی پژو در قابی قرار گرفته تا بینی شیر را به مخاطب القا کند.

لوگو پژو ۱۹۹۸

لوگو پژو ۱۹۹۸

شکل نماد پژو

نماد پژو در شکل شیری که در بالای نام شرکت قرار دارد طراحی شده است که توسط مربع آبی محصور شده است که نمایانگر رویکرد منحصر به فرد نوآورانه شرکت است که در هر مدل آن منعکس شده است. نسخه های متعددی از شیرها در طول تاریخ غنی برند استفاده شدو در نهایت طراحان تصمیم گرفتند با کوچکترین تغییرات به ریشه های خود بازگردند.

رنگ نماد پژو

آرم پژو شامل رنگ های نقره ای، آبی و سیاه است. آبی با رویکرد پیش رو از خودروساز عمده فرانسوی ارتباط دارد. نقره برای نوآوری ها و سنت هایی است که با تجربه های فراوانی به ارمغان می آورد. رنگ سیاه به طور عمده به عنوان سایه شیر استفاده می شود.

لوگو نهایی پژو

لوگو نهایی پژو

سال ۲۰۱۰ پژو تصمیم گرفت با تغییر و بروزرسانی سبک طراحی خودروهایش، نشان خود را نیز هماهنگ‌تر کند. بدین شکل نسخه جدید نشانش را از نظر فرمی ساده‌تر و یکپارچه‌تر از نسخه پیشین با دو رنگ کروم سیقل‌خورده و کروم مات معرفی کرد و خطوط منحنی و برش‌خورده آن با سبک طراحی جدید و خطوط بدنه محصولاتش هماهنگ شده است.

سخن نهایی

استودیو طراحی مونس خواه یکی از معتبرترین شرکت های طراحی لوگو و طراحی آرم می باشد که در زمینه طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی اسم، طراحی نشان تجاری و طراحی آیکون اختصاصی تخصص دارد. این شرکت تعرفه طراحی لوگو مختص خود را دارا بوده و در مقابل هر سفارش طراحی لوگو ، قیمت لوگو، قیمت طراحی لوگو و در کل لیست قیمت لوگو خاصی را ارائه داده و لوگوی مورد نظر را طراحی می نماید.

جهت دیدن نمونه کارها و سفارش طراحی به سایت استودیو طراحی مونس خواه مراجعه نمایید.

|
0
| 3,233

مقایسه فرم و شکل

شکل دادن یعنی پردازش اشکال واین بدان معنی است که فرم به گونه ای انتخاب شود که با محتوا وایده طرح تطابق داشته باشد . براین اساس شکل پردازی صوری با توجه به فرم ، وابسته به عوامل گوناگون است. .فرم یا صورت متأثر از محتوا است به قول آدورنو : ” میزان موفقیت زیباشناختی […]

لوگو های معروف و آنچه شما می توانید از آنها یاد بگیرند

لوگو مانند درب ورودی یک کسب و کار است. این یک تصور اولیه از  معروف ترین لوگو های جهان هست؛ اما، چه چیزی باعث شکست یک لوگو می شود؟ بازارها و روند ها همیشه در حال تکامل هستند، اما ویژگی های خاص مانند تایپوگرافی، طرح بندی، الگوها و رنگ تاثیر زیادی بر چگونگی آگاهی مردم […]

۵۰ نکته حرفه ای در مورد طراحی لوگو – سری ششم

  بهتر است بر روی پیامی تمرکز کنید که با استفاده از یادداشت ۱۰ کلمه در مورد مزایای شرکت به دست آمده است. این واژه ها ممکن است احساسات ، صفات ، اشیا یا دوره های زمانی خاص باشند. لوگوی خوب معرف ماهیت شرکت شماست لوگو نمایش بصری همه مواردی است که رکت قصد دارد […]

چرا شرکتهای کوچک به لوگوهای قدرتمند نیاز دارند؟

  \ همه کسب و کارها به لوگو احتیاج دارند و هر کدام بر اساس نیاز خود طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی اسم، طراحی نشان تجاری و طراحی آیکون اختصاصی خود را به شرکت های طراحی لوگو و طراحی آرم می دهند. سفارش طراحی لوگو با دریافت تعرفه […]

اشتباهات متداول در طراحی لوگو

لوگو یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که یک اصل اساسی در رونق کسب‌وکار به شمار می آید. اما بسیاری این اقدام را بسیار آماتور و ضعیف انجام می‌دهند. در صورت طراحی یک لوگوی آماتور، کسب‌وکار شما هم همین طور خواهد بود. جای تأسف دارد که برخی طراحان بی تجربه لوگوهای بسیار ضعیفی را طراحی می […]

طراحی لوگوی شرکتهای شیمیایی

مواد شیمیایی در اطراف ما هستند، بنابراین ما به ندرت حتی در مورد آنها فکر می کنیم. مواد شیمیایی در محصولاتی هستند که ما برای تمیز کردن خانه های خالی، استفاده به جای سوخت مخزنی و گاز و محصولاتی که ما برای حمام کردن از آنها استفاده می کنیم. ما حتی مواد شیمیایی، مواد افزودنی […]

whatsapp support
در حال بارگزاری
لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید...