معرفی ویژگی های مهم لوگو؛ رنگ بندی متناسب

رنگ بندی متناسب در طراحی لوگو یکی از ارکان مهم است. این پارامتر باعث افزایش جذابیت لوگوی شما و دلنشینی آن خواهد شد؛ همچنین می تواند تصویر سازی خوبی در ذهن بیننده نیز انجام دهد. معمولا انتخاب دو رنگ بجای تک رنگ، می تواند جذابیت بیشتری به لوگو ها بدهد؛ البته این دو رنگ شما باید کاملا متناسب با هم انتخاب شوند. پیشنهاد می شود از یک پالت رنگی استفاده کنید تا بدانید رنگ بندی شما مناسب است یا خیر. در ادامه این مقاله از مقالات مونس خواه همراه ما باشید تا شما را با رنگ بندی متناسب در لوگو ها آشنا کنیم.

نقش رنگ در طراحی لوگو چیست؟

نقش رنگ در طراحی لوگو
نقش رنگ در طراحی لوگو

در طراحی های لوگو، پارامتر های مختلفی دخیل اند که باعث می شوند نتیجه کار متفاوت و متنوع باشد. یکی از مهم ترین این پارامتر ها، رنگ است. دنیای رنگ ها بسیار گسترده است؛ به طوریکه ورود به این دنیا و شناخت زبان رنگ ها، انتها و حد و حدودی ندارد! اما بهتر است یک اصل کلیدی را در ذهن نگه دارید:

این اصل کلیدی، رنگ بندی متناسب هنگام طراحی لوگو است. شما نمی توانید از هر رنگی که دوست داشتید در طراحی لوگو استفاده کنید. اگر دقت کنید، رنگ هایی که در لوگو های مختلف مشاهده می کنید، معمولا دو یا نهایتا سه نوع هستند. این خود نشان از این است که محدوده استفاده برای رنگ در طراحی انواع لوگو وجود دارد. در ادامه، به بررسی مزایا و معایب رنگ ها در لوگو ها خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب رنگ ها برای لوگو ها

استفاده از رنگ ها در لوگو ها می تواند مزایا و معایب مختلفی داشته باشد. معمولا تصور می شود که رنگ ها می توانند باعث از بین رفتن خامی لوگو و افزایش جذابیت آن شود. این گفته می تواند درست باشد، اما هنگامی که شناخت کافی درباره رنگ ها و همچنین نحوه ترکیب آن ها با هم وجود نداشته باشد، نتیجه کار بدتر نیز خواهد شد. در این راستا، می خواهیم چند مورد از مزایا و معایب رنگ ها در لوگو ها را بررسی کنیم.

1. رنگ بندی متناسب لوگو به شما یک جهت مناسب می دهد.

پالت رنگی لوگو
پالت رنگی لوگو

اگر بتوانید یک پالت رنگی مناسب برای لوگوی خود پیدا کنید، می توانید در ادامه نیز از این رنگ ها استفاده کنید. برای مثال، تصویر بالا که لوگوی مسترکارد را نمایش می دهد، کد های رنگ این لوگوی ساده ولی مفهومی را به نمایش گذاشته است. حال این شرکت می تواند از این کد رنگ ها در دیگر بخش ها مثل وب سایت نیز استفاده کند.

2. رنگ ها می توانند خامی لوگو را از بین برده و آن را جذاب تر کنند.

استفاده از رنگ ها در طراحی انواع لوگو می تواند جذابیت خاصی به آن ها بیافزاید. برای اینکه بدانید رنگ ها چقدر مهم اند، لحظه ای تصور کنید لوگوی شرکت پپسی کولا بی رنگ بود؛ این لوگو که دارای 3 رنگ سفید، آبی و قرمز است، برای همگان قابل تشخیص است. اما هنگامی که رنگ را از این لوگو بردارید، نه تنها جذابیتی برای آن باقی نمی ماند، بلکه ممکن است دیگر قابل تشخیص نیز نباشد.

3. تنوع رنگ بسیار بالا است؛ در تصویر زیر ببینید:

تنوع ترکیب رنگ لوگو
تنوع ترکیب رنگ لوگو

شما انواع رنگ ها را می توانید پیدا کنید که برای لوگو های مختلف استفاده شده اند؛ برای مثال می توانید تصویر بالا را ببینید. می بینید که با توجه به دایره رنگ رسم شده، هزاران هزار لوگوی مرتبط وجود دارد که در آن پالت های رنگی طراحی و پیاده سازی شده اند. یکی از ویژگی های برتر رنگ در لوگو ها این است که باعث تمایز بسیار زیاد لوگوی شما از لوگوی دیگران خواهد شد.

4. استفاده بی رویه از رنگ ها زننده خواهند بود.

بعنوان یک عیب، می توان به این مورد اشاره کرد. اگر رنگ ها را بدون علم و بصورت دیمی استفاده کنید، قطعا نتیجه مثبت برعکس خواهد شد. شما می دانید که روانشناسی رنگ ها بطور ناخودآگاه افراد مختلف را مجذوب خود می کند؛ به همین خاطر، بهتر است ابتدا کمی درباره رنگ هایی که می خواهید استفاده کنید، اطلاعات کسب کنید و سپس اقدام به رنگ آمیزی لوگوی خود بکنید.

در ضمن، به یاد داشته باشید که رنگ بندی متناسب لوگو تا حدی کارآمد است. بهتر است لوگوی خود را طوری طراحی کنید که اگر نیاز به تک رنگ کردن آن نیز داشتید، بتوانید این کار را براحتی انجام دهید.

جمع بندی

در این مقاله، مهم ترین نکات مربوط به رنگ بندی متناسب لوگو ها را دیدیم. گفتیم که در طراحی لوگو ، باید دقت کنید که بهترین رنگ ها را با توجه به تناسب آن ها با هم انتخاب کنید. علاوه بر این، در استفاده از رنگ ها اصلا زیاده روی نکنید؛ زیرا این کار نه تنها باعث زیبایی بیشتر نتیجه شما نمی شود، بلکه کار را کاملا خراب خواهد کرد.

سعی کنید ترکیب رنگی که استفاده می کنید، بسیار عجیب و غریب نباشد! یعنی از کد رنگ هایی استفاده کنید که اگر خواستید توسط دستگاه های مختلف چاپ کنید، نتیجه چاپ همان چیزی باشد که مدنظر داشتید. ورود به دنیای رنگ ها بسیار شیرین است؛ دقت کنید که در این دنیای پر از جذبه غرق نشوید و سادگی لوگوی خود را حفظ کنید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =