معرفی ویژگی های مهم لوگو؛ قابلیت تک رنگ شدن

قابلیت تک رنگ شدن لوگو

قابلیت تک رنگ شدن برای لوگو ها بسیار اهمیت دارد. این قابلیت باعث می شود تا شما بتوانید لوگوی خود را در هر جا که نیاز داشتید، استفاده کنید. این قابلیت باعث می شود کارایی لوگو بیشتر شده و استفاده از آن برای شما راحت تر شود. علاوه بر این، باعث افزایش محبوبیت و استفاده های متنوع مشتریان و طرفداران شما نیز خواهد شد. در این مقاله از مقالات وب سایت مونس خواه، می خواهیم به بررسی یک ویژگی مهم لوگو ها یعنی تک رنگ شدن بپردازیم. ابتدا بیایید به دنیای رنگ ها سرکی بکشیم تا ببینیم رنگ ها تا چه حد مهم هستند!

رنگ در طراحی لوگو چه نقشی دارد؟

اهمیت رنگ در لوگو ها
اهمیت رنگ در لوگو ها

رنگ ها در طراحی لوگو اهمیت ویژه ای دارند. معمولا این عناصر می توانند بخش جدایی ناپذیر لوگو باشند؛ برای مثال، لوگوی مایکروسافت را در ذهنتان بیاورید که چند مربع رنگی است. این لوگو با این ترکیب رنگ ها شناخته شده است و امکان شناسایی آن بدون رنگ کمتر خواهد شد.

رنگ در بیان اهداف سازمان و موقعیت شرکت و همین‌طور در نگرش و درک مخاطبِ هدف از سازمان، بسیار تأثیرگذار است. می‌توان فقط با استفاده از انتخاب صحیح رنگ لوگو و نماد شرکت پیام‌ها و اهداف و یا حوضه محصولات آن شرکت را به مخاطبان منتقل کرد.

رنگ ها بهتر و آسان تر از نام ها یا علائم در ذهن ثبت می شوند و می توانند تمایلات و احساساتی دقیق و مشخص تر به ذهن منتقل کنند که حتی کلمات توان بیان آنها را به طور کامل ندارند.

اثر رنگ‌ها بر ذهن انسان و جوامع مختلف متفاوت است و تا حدودی نگرش حس رنگ در افراد مختلف فرق می کند؛ اما تحقیقات نشان داده که تأثیر برخی از رنگ‌ها بر اساس روانشناسی رنگ، معانی یکسانی را به اکثریت انسان‌ها و در ناخودآگاه آنها القا می‌کند.

حال گاهی اوقات مثال نقض نیز برای طراحی لوگو با قابلیت تک رنگ شدن وجود دارد. لوگوی زیر که از آن برند RedBull است، به سختی تک رنگ خواهد شد؛ زیرا وجه تمایز این لوگو، در رنگ قرمز و زرد بین گاو ها و دایره زرد وسط است. این لوگو معمولا بصورت ترکیبی نوشتاری و تصویری دیده می شود که در اینجا فقط بخش نوشتاری آن را می بینیم.

مثال نقض تک رنگ شدن لوگو
مثال نقض تک رنگ شدن لوگو

قابلیت تک رنگ شدن لوگو چه مزایایی دارد؟

مزایای قابلیت تک رنگ شدن لوگو
مزایای قابلیت تک رنگ شدن لوگو

طرح لوگوی شما باید قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد. لوگو های بسیاری مشاهده شده اند که اگر آن ها را بصورت تک رنگ اجرا کنند، به سختی قابل تشخیص است؛ این ضعف عدم انعطاف پذیری طرح را نشان می دهد. در این امر باید به کاربری لوگوی خود در طولانی مدت توجه داشته باشید. لوگو های اگر توانایی تک رنگ شدن داشته باشند، می توانند مزایای زیر را برای شما به همراه داشته باشند:

1. لوگوی شما همیشه قابل استفاده می شود.

استفاده از لوگو پس از تک رنگ شدن می تواند بسیار جذاب تر نیز باشد؛ زیرا شما می توانید از لوگوی تک رنگ خود در همه جا و همه مکان استفاده کنید. فرض کنید می خواهید روی محصول خود لوگوی خود را بچسبانید. اگر لوگوی شما رنگی باشد و نتوانید آن را به صورت دیواری تبدیل کنید، شاید به مشکلات زیادی در این باره بخورید.

سطح توقع شما از لوگوی تک رنگ باید به حدی باشد که بتوانید آن را براحتی تشخیص دهید. اگر این مهم اتفاق بیافتد، مطمئن باشید که همه می توانند این تشخیص را انجام دهند.

حتما بخوانید: وکتور لوگو چیست و چه کاربردی دارد؟

2. لوگو را بدون اینکه لازم به رنگ باشد، می توانید چاپ کنید.

شاید برخی اوقات نتوانید لوگو را با رنگ های اصلی آن چاپ کنید. قطعا در این زمان نیاز به چاپگر های رنگی دارید و اگر این امکان برای شما فراهم نباشد، می توانید لوگوی تک رنگ خود را بخرید. این لوگو با داشتن قابلیت تک رنگ شدن می تواند کاربرد های خود را بسیار متنوع تر از قبل کند.

چاپ لوگو های ساده و تک رنگ در خریدهای عمده نیز به کمک شما خواهد آمد. شما کافی است یک بازاریابی خوب با استفاده از لوگوی خود انجام دهید و کار را به تک رنگ شدن لوگو بسپارید.

3. گاهی اوقات که نیاز به صرفه جویی در وقت دارید، با یک کلیک، نسخه تک رنگ لوگو را استفاده می کنید.

گاهی اوقات اگر شما چاپگر رنگی نیز دارید، می توانید برای صرفه جویی در وقت، هزینه و کاهش هدر رفت انرژی، از نسخه تک رنگ لوگو استفاده کنید. این پیشنهاد به این منظور داده می شود که شما می توانید با تک رنگ شدن لوگوی خود، براحتی با آن کنار بیایید. به همین خاطر است که انتخاب تصاویر برای نمایش نام تجاری اهمیت بالایی دارد.

جمع بندی

در این مقاله از مقالات مونس خواه قابلیت تک رنگ شدن را بررسی کردیم. گفتیم که یکی از بهترین مزایا برای لوگو های اینچنینی، افزایش بالقوه مشتریان خواهد بود. این افزایش مشتری خود باعث افزایش بیشتر مشتریان می شود. البته یادتان نگه دارید که تک رنگ شدن لوگو به معنای فوق العاده بودن طراحی نیست! بهتر است طراحی شما هم در طراحی لوگو و عناصر دیگر لوگو و هم رنگ بندی آن قدرتمند باشد. رعایت این اصول ها باعث می شوند تا بتوانید بهترین نتیجه را از طراحی لوگو دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *