معنی اشکال و نحوه استفاده از آنها به صورت خلاقانه در طراحی شما – بخش اول

معنی اشکال

موفقیت هر داستان سرایی بصری یا استراتژی بازاریابی بصری بیشتر به آنچه که مخاطبان درک می کنند متکی است. امروز، می خواهیم به اصول اولیه برگردیم و در مورد چگونگی ارتباط همه چیزهایی که می بینیم با اشکال ساده و چگونه استفاده از این شکل ها بر نتیجه استراتژی های ما تاثیر میگذارد صحبت کنیم.

هر چیزی ، از عناصر در یک عکس تا یک تایپوگرافی خاص، می تواند بر اساس شکل تحلیل شود. تمام بیت ها و قطعه ها در داخل ارائه ها ، اطلاعات و استراتژی های بصری ما داستان خود را می گویند. این به ما بستگی دارد که این قطعات را به نحوی با هم قرار دهیم که خلاقانه و موثر داستان ما را بگوید، اجازه بدهید به شما نشان دهم چطور …

ترکیب آگاهانه از اشکال و رنگ

هنگام استفاده از اشکال در گرافیک و طرح های خود، قطعا از رنگ نیز استفاده می کنید. ترکیبی از اشکال و رنگ های خاصی هم اکنون در ذهن ناخودآگاه ما متمایز شده است. به عنوان مثال، یک دایره زرد معمولا خورشید را نشان می دهد، در حالی که نیم دایره قرمز می تواند یک قطعه هندوانه باشد. به غیر از اینکه شما سعی می کنید یک پیام مستقیم با ترکیب خود ارسال کنید، شکل ها و رنگ ها بیشتر به عنوان لوازم جانبی هستند و باید در نظر گرفته شوند.

با استفاده از اشکال چیزی جدیدی ایجاد کنید

شما همچنین می توانید از اشکال به عنوان عناصر یک تصویر بزرگتر استفاده کنید. برای مثال، یک گروه از محافل بنفش میتواند یک دسته انگور را تشکیل دهد؛ یک مستطیل سفید و دو مثلث سفید میتوانند با یکدیگر یک پاکت را تشکیل دهند؛ چند مربع و مستطیل می تواند خانه ایجاد کند. همه این امکانات و بیشتر برای شما وجود دارد که با آن بازی کنید. اما شما باید در مورد هدف نهایی خود فکر کنید.

آیا می خواهید آیکون برند خود را طراحی کنید؟ یا بکگراند خودتان را ایجاد کنید؟ آیا می خواهید عکس های خود را به یک کولاژ ترکیب کنید که مثلا یک شکل از ماهی است؟ اشکال بهترین متحدان شما برای این نوع آفرینش هستند. همه چیزهایی که شما باید انجام دهید این است که با آنها بازی کنید تا بتوانید به ترکیب مورد نظرتان برسید.

استفاده از اشکال به عنوان لوازم جانبی

برای طرح هایی مانند سخنرانی ها، گرافیک های تصویری و رسانه های اجتماعی، اشکال معمولا به عنوان لوازم جانبی یا مکمل ها استفاده می شوند. این بدان معنا نیست که آنها کمتر اهمیت دارند – برعکس! به عنوان لوازم جانبی، آنها حرف بیشتری برای گفتن دارند.

هرطوری که ما فرم های لوازم جانبی قرار می دهیم می توانند داستان های مختلفی را بگویند. یک روانشناسی پشت اشکال وجود دارد که ممکن است حتی از آن آگاه نباشید. احساساتی که توسط اشکال خاص به وجود می آیند، الهام گرفته از کنوانسیون های فرهنگی و اشکال موجود در طبیعت است. ما نمیتوانیم بدون وجود اشکال طراحی کنیم. حتی کاغذی که نوشتیم یا نقاشی که میکنیم یک شکل است؛ صفحه نمایش ما یک شکل است!

بیایید بیشتر به درک اشکال و پیام های پنهان (البته نه چندان پنهان) آن ها برویم.

اشکال هندسی، ارگانیک و انتزاعی

معنی اشکال در طراحی
معنی اشکال در طراحی

تمام شکلهای ممکن به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: هندسی، ارگانیک و انتزاعی.

هندسی

اشکال هندسی آنهایی هستند که ما برای اولین بار در مورد آنها در کودکی یاد گرفتیم. آنها ساده ترین و رایج ترین شکل ها هستند: مربع، دایره، مثلث و مشتقات آنها، مانند مستطیل، بیضی و چند ضلعی. اکثر اشکال هندسی متقارن و بلافاصله قابل تشخیص هستند، اما آنها همچنین پیام های خاموش را منتقل می کنند که بعدا در مورد آنها صحبت میکنیم.

ارگانیک

اشکال ارگانیک آنهایی هستند که چیزهایی را که ما در مورد طبیعت و زندگی اطرافمان می دانیم، نشان می دهند. رایج ترین شکل های ارگانیک به صورت گیاه، مانند گل و برگ است. نوع دیگری از اشکال ارگانیک آنهایی هستند که فرمهایی را که ما می توانیم خودمان ایجاد کنیم مانند لکه های رنگی یا آبرنگ. این نوع اشکال اغلب نامتقارن هستند و نوع خطوط آنها متفاوت است.

انتزاعی

اشکال انتزاعی تصاویری از چیزهای واقعی بدون نمایش دقیق آنها هستند. آیکون هایی که در طراحی وب، تلفن های ما و در نشانه های خیابانی مشاهده می کنیم، شکل انتزاعی هستند که ما به راحتی می توانیم آنها را ببینیم و به آسانی قابل تشخیص اند. یک مثال عالی از یک شکل انتزاعی شکلی است که شخص را نشان می دهد. نمادها نیز شکل انتزاعی در نظر گرفته می شوند.

اگر به طراحی شکل‌های خاص علاقه دارید حتما راهنمای طراحی لوگو عالی را مطالعه کنید.

مربع و مستطیل

شکل هایی که بیشتر در طراحی ها و زندگی روزمره ما هستند مربع و مستطیل اند، هم بصورت افقی و هم عمودی. نشانه های خیابانی، علائم فروشگاه، سربرگ های رسانه های اجتماعی، هدر های وبلاگ، کارت های ویزیت، ورق های کاغذی، مستطیل هستند.

آشنایی با مربع و مستطیل باعث می شود که آنها را به عنوان پایه ای از یک طرح یا به عنوان یک قاب بسادگی استفاده کنید. مربع و مستطیل باعث می شود که ما احساس امنیت و انعطاف پذیری داشته باشیم. آنها احساس ثبات و اطمینان می دهند، اما به راحتی می توانند به پس زمینه برسند، و احساساتی که آنها انتقال می دهند، عمدتا ناخودآگاه است.

قانون سوم

استفاده از مربع و مستطیل به عنوان پایه ترکیب یک عمل خوب است. هنگام طراحی یک گرافیک جدید ، تجربه با روش مستطیل و مربع می تواند مقیاس پذیر بوده و با هم می توانند به عنوان یک تمرین بصری باشند. یک عمل طراحی بسیار مهم وجود دارد که نام آن قانون سوم است که چگونه مستطیل ها و خطوط ، تعادل را در هر ترکیب کنترل می کنند.

بهترین راه برای تجسم قانون سوم، به عنوان یک شبکه است. بهترین وب سایت های طراحی شده و توسعه یافته از شبکه پیروی می کنند. طراحان گرافیک برای ترکیب بهتر از شبکه استفاده می کنند. معماران برای سنجش بهتر از شبکه استفاده می کنند. شبکه ها متشکل از چه هستند؟ مربع و مستطیل (و گاهی مثلث اگر می خواهید از منظر پیچیده تر استفاده کنید).

قانون سوم، اساسا یک شبکه است که فضای بوم شما را به ۹ بخش مساوی تقسیم می کند. ایده پشت این شبکه این است که چشم انسان یک جهت طبیعی دارد که در آن ترجیح می دهد از شی به شیء حرکت کند. مهمترین نقاط ، نقاط تقاطع هستند که از سمت چپ بالای آن شروع می شود و سپس آن را به سمت راست یا راست به پایین می گذارد. گوشه پایین سمت راست نقطه تلاقی است که حداقل توجه را جذب می کند.

دایره ها

معنی اشکال دایره ای در طراحی لوگو
معنی اشکال دایره ای در طراحی لوگو

در طراحی، دایره ها برای مقاصد مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، در طراحی لوگو، دایره ها رایجترین شکل و طرح کلی برای لوگو هستند. در وبسایتها، بیشتر از آنها به عنوان دکمه ها و آیکون های کوچک استفاده می شود. چرا اینطور است که ما می بینیم که بسیاری از دایره ها در وب سایت ها، گرافیک و حتی انفورماتیک به عنوان شکل های جانبی استفاده می شوند؟ دلیل این امر این است که دایره ها بسیار قابل توجه و بسیار قدرتمند هستند.

دایره ها نشان دهنده یکپارچگی، یک احساس طبیعی از تکمیل است. هنگامی که ما از چیزهایی که به عنوان دایره در جهان اطراف ما شکل گرفته اند فکر می کنیم، چیزهای زیادی وجود دارد که می توانیم آن را نام ببریم.

بعضی چیزهایی که دایره ها می توانند نمایش دهند:

 • خورشید
 • ماه
 • زمین
 • هر سیاره ای
 • یک توپ
 • یک پرتقال
 • یک حلقه یا باند
 • چهره ی لبخند زده
 • دکمه ها

توجه به قدرت یک دایره و چگونگی تاثیر آن روی طرح های خود را بررسی کنید. دایره ها میتوانند یک سیر ثابت، مانند چرخش یا غلت را نشان دهند. طرح کلی یک دایره می تواند به عنوان یک باند یا حلقه ای نمایانگر یک چرخه یا ادامه فعالیت باشد. یک دایره میتواند یک سوراخ را روی یک صفحه نشان دهد. یک دایره با یک اثر سایه ظریف می تواند مانند یک برچسب یا دکمه ای که قرار است بر روی بقیه طراحی قرار بگیرد، ظاهر شود.

مثلثها

مثلت در طراحی
مثلت در طراحی

مثلث بر اساس موقعیت خود دو معنی دارد. هنگامی که به بالا اشاره می کنند، آنها ثبات و قدرت را نشان می دهند، زمانی که آنها را به سمت پایین اشاره می کنند بی ثبات میشوند. مثلث عمدتا یک شکل مردانه است، اما زمانی که آن را معکوس می کنیم ، نشان دهنده دستگاه تولید مثل زن است. در معنویت، مثلث نمایانگر اتحاد بدن، ذهن و روح است.

در طراحی، مثلث لاغر می تواند به جای فلش یا نشانگر استفاده شود. مثلث کوچکتر می تواند به عنوان شکل در یک کولاژ با درهم بافتن ترکیب یا اثر موزاییک استفاده شود. مثلث بزرگتر بیشتر به نظر می آید و قابل توجه است، بنابراین قبل از استفاده از آنها در ابعاد بزرگتر، باید آنها را در نظر گرفت. همیشه بهترین استفاده از مثلث آن است که به راحتی بر روی پایه بنشیند و یا با یک نقطه رو به سمت راست اشاره کند، پیامی که انتقال میدهد حرکت به جلو است.

مثلث هایی که در زندگی روزمره مشاهده می کنیم:

 • نماد “پلی”
 • نمادهای “سریع به جلو” و “معکوس”
 • اهرام
 • کوه ها
 • پرچم های سه گوش
 • برش پیتزا

مثلث نیز می تواند برای شکستن از طراحی سنتی، مربع مورد استفاده قرار گیرد. آنها می توانند در روش های بی شماری برای ایجاد انواع طرح های پویا مانند شکل بالا ساخته شوند.

اگر از خواندن مفاهیم طراحی لذت میبرید حتما مقاله روانشناسی اشکال را بخوانید تا در این زمینه اطلاعات عمیق تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *