نوشته‌ها را چگونه مانند یک طراح گرافیک بنویسیم؟

 

شاید فقط ما این‌گونه هستیم. شاید علتش این است که ما چهار سال اخیر را در کنار طراحان گرافیک گذرانده‌ایم، به آن‌ها نگاه کرده، کار بر روی پروژه‌ها را تماشا کرده و از زیبایی آنچه انجام می‌دادند شگفت‌زده شده‌ایم. اغلب به استعدادهای آن‌ها حسادت می‌کنیم.

نوشتن یک رسانه دیداری نیست. شما نمی‌توانید آخرین پست وبلاگ خود را بر روی دیوار آویزان کنید یا یک عکس تأثیرگذار و زرق‌وبرق از آن در اینستاگرام پست کنید. برای اینکه افراد مختلف از کار شما لذت ببرند، باید بنشیند و آن را بخوانند؛ اما احتمالاً آن‌ها فقط به‌عنوان نوشته نگاه می‌کنند یا در بهترین حالت خیلی سطحی به آن می‌نگرند.

نویسندگان به هیچ ترتیبی نمی‌توانند احساس ستایش و زیبایی را به صورتی که یک هنرمند دریافت می‌کند داشته باشند. به همین دلیل است که ضرب‌المثل مشهوری می‌گوید: «یک عکس ارزش هزار کلمه دارد».

بدین ترتیب نویسندگان غالباً در این زمینه به طراحان غبطه می‌خورند و ممکن است حتی این حسادت باعث سوق یافتن آن‌ها به سمت تحصیل در رشته طراحی گرافیک نیز بشود. چون نویسندگان دوست دارند خودشان را هم به‌صورت دیداری و هم نوشتاری ابراز کنند.

بااینکه همگی درک می‌کنیم که هر نویسنده‌ای رؤیای ایجاد لوگو یا پوستر یا تی‌شرت را ندارد؛ اما با این وجود، طراحی یک جستجوی بی‌ارزش نیست. چند جنبه از فرآیند طراحی وجود دارند که می‌تواند به رشد هر نویسنده‌ای کمک کند.

طراحان منبعی بیکران از الهام هستند

میلیون‌ها وب‌سایت زیبا وجود دارند که می‌توانند روح خلاق یک طراح را ارضا کنند که designspiration، dribbble و panda برخی از آن‌ها هستند. همچنین فراتر از اینترنت، مسائل زندگی مانند تایپوگرافی یک علامت، شکل یک ساختمان و رنگ یک بسته می‌توانند الهام‌بخش باشند.

تایپوگرافی۱ استودیو مونس خواه

طراحان به لحاظ ذهنی و فیزیکی این نقطه قوت را برای استفاده در آینده به جعبه‌ابزار خود اضافه می‌کنند. آن‌ها آزادانه عناصر مختلف را قرض گرفته و باهم ترکیب می‌کنند و این انتخاب‌های هنری، سبک آن‌ها را تعریف می‌کنند.

نویسندگان می‌توانند ازنظر بصری الهام‌بخش باشند، اما توصیه تکراری این است که برای نویسنده بزرگی شدن باید ابتدا یک خواننده بزرگی بود. کتاب‌ها، مجلات و پست‌های وبلاگ مونس خواه، عناصر تشکیل‌دهنده لوگوها و فونت‌های ما هستند.

مطالعه جعبه‌ابزار ما را با سبک‌های مختلف زبانی، واژگان جدید، رویکردهای جدید، آشنا می‌کند.

تایپوگرافی۲ استودیو مونس خواه

در این زمینه نیز مثل یک طراح، هدف کپی و چسباندن نیست، بلکه استفاده از آن اجزا و قطعات به‌عنوان انگیزه، به‌عنوان جرقه‌ای برای ایده‌های خود است.

طرح‌های اولیه طراحان

با گسترش برنامه‌هایی مثل فتوشاپ و ایلیستریتور، اینک آسان‌تر از هر زمان دیگری می‌توان آثار هنری را بدون برداشتن حتی یک مداد ایجاد کرد. البته هنوز هم استفاده از یک طرح اولیه پیش از حرکت به سمت رایانه برای آزمودن یک ایده بصری، سریع‌تر و مؤثرتر است.

تایپوگرافی۳ استودیو مونس خواه

در ابتدای فرآیند نوشتن، ما باید کلماتی که باعجله نوشته‌شده و همچنین طرح‌های اولیه را اصلاح کنیم. اولین جمله‌ای که می‌نویسیم، احتمالاً بدون تغییر به پیش‌نویس نهایی تبدیل نخواهد شد، بنابراین از ایجاد اولین نماد نترسید.

طراحان فرایندهای تکراری قبلی را ذخیره می‌کنند

اگر تابه‌حال به صفحه هنری نرم‌افزار ایلیستریتور یک طراح نگاه کرده‌ باشید، می‌بینید که وی قبل از این‌که طراحی نهایی خود را تمام کند، با یک سبک دیوانه‌وار، شبیه قاتل‌های زنجیره‌ای، اشکال رهاشده و نمونه‌های رنگ استفاده ‌نشده را طراحی کرده است.

طراحان همه مراحل فرآیند خود را دست‌نخورده نگه می‌دارند، چراکه هرگز نمی‌دانند که کدام جزئی که در نسخه ۳ طراحی کرده بودند، دوباره در نسخه ۱۴ مورد استفاده قرار خواهند داد.

برنامه‌های واژه‌پرداز، کار نویسندگان را آسان کرده‌اند و آن‌ها را تشویق می‌کنند که کار قبلی خود را رونویسی کنند تا یک جمله جدید را بر روی یک نسخه قدیمی بنویسند و درنتیجه برای همیشه نسخه قبلی حذف شود.

وقتی پیش‌نویس اولیه را ذخیره می‌کنیم، اغلب نام فایل «ورژن ۲» است. چراکه «ورژن ۱» نزد طراح باقی می‌ماند. در زیر دو تصویر پر از جملات یا پاراگراف‌های یکسان را می‌بینید که چندین بار بازنویسی شده و سعی شده دقیقاً کلمات یا ساختار درست استفاده شود.

تایپوگرافی۴ استودیو مونس خواه

تایپوگرافی۵ استودیو مونس خواه

چند صفحه از یک بسته‌بندی خواربار که طراح مدتی روی آن کار کرده است

به‌جای نوشتن مداوم بر روی کار گذشته، بر‌گردید و بعد دوباره آن را بنویسید. شما هیچ‌وقت نمی‌دانید چیزی که چهار پاراگراف پیش‌تر نوشته‌اید در آینده مفید خواهد بود یا نه.

کاغذ دیجیتال رایگان است. هیچ دلیلی وجود ندارد که چیزی را حذف کنید. برخلاف انباشت فیزیکی، ذخیره‌سازی دیجیتال پذیرفته است و مورد استقبال قرار می‌گیرد.

وقتی به یک لوگو یا پوستر نهایی نگاه می‌کنید، نمی‌توانید تمام منابع و تلاشی که برای ایجاد آن صرف شده است را ببینید؛ اما اگر شما بتوانید یک طراح را برای توضیح فرآیند خود به دست آورید، آن‌ها می‌توانند به‌وضوح نقاطی را از منابع الهام و نسخه‌های قبلی به کار نهایی متصل کنند.

نویسندگان کمی هستند که قادر به انجام چنین کاری باشند.

نویسندگان مشتاق نوشتن روی کارهای گذشته خود هستند. ما از منابع الهاممان غافل هستیم. ما دوست داریم باور کنیم که پیش‌نویس اولیه نسخه نهایی است.

درحالی‌که تأثیر بی‌درنگ نوشته نسبت به گرافیک کم‌تر است؛ اما اگر کسی زمان صرف کرده و همه هزار کلمه را بخواند، نوشتن می‌تواند حتی قدرتمندتر از یک تصویر باشد. بااین‌حال تولید این هزار واژه، به هر نویسنده‌ای کمک می‌کند که در طول مسیر خود، بیشتر شبیه طراحان عمل کند.

|
+2
| 1,354

باز طراحی لوگوهای معروف-بخش سوم

لوگوی قدیمی در برابر لوگوی جدید Wendy’s وندی از ظاهر قدیمی خود که شبیه تابلوی قدیمی مغازه‌های غرب وحشی بود دور شده و به ظاهری تمیز، دوستانه و خیلی مدرن دست یافته است. این طراحی مجدد جدید، تازگی و طراوت ایجاد می‌کند، یک هویت جدید که در استراتژی بازاریابی اخیر آن‌ها نیز منعکس شده است. […]

رنگ های به کار رفته در لوگو به چه معناست؟ (بخش اول)

انتخاب رنگ لوگو مناسب می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری مناسب کمک کند. ترکیب اشتباه آن نیز می تواند اثر معکوس داشته باشد. همانطور که می دانیم در روانشناسی رنگ، رنگها بر احساسات و رفتارهای ما تأثیر می گذارند. زرد رنگی شاد است (مانند […]

بررسی چند لوگو از لحاظ روانشناسی شکل و رنگ

روانشناسی طراحی لوگو برای طراحی یک لوگوی تاثیر گذار باید در مورد تاثیر یکایک اجزای لوگو بر مخاطب اطلاعات کافی داشته باشید و با علم و آگاهی شروع به طراحی کنید. علم مطالعه تأثیر عوامل مختلف بر ذهن و رفتار انسان به‌عنوان روان‌شناسی شناخته می‌شود. آگاهی به اصول روانشناسی، به درک خواسته‌ها و انگیزه‌های انسان‌ها کمک […]

برترین تکنیک های طراحی لوگو

۱) استفاده هوشمندانه از فضاهای خالی استفاده از جذابیت بصری یک تکنیک قدیمی با سابقه است اما روش هوشمندانه تر برای انتقال مفاهیم در طراحی لوگو استفاده از فضاهای خالی هستند. به عنوان مثال به فلش مشخص شده بین e و x نگاه کنید و رابطه حمل و نقل با این فلش. سیستم فدکس، سیستم […]

بررسی لوگوهای نئون

لوگوهای نئونی به خاطر شباهتشان به آرم های امروزی رایج تر هستند و حتی از زمان خودشان دارای محبوبیت بیشتر بین طراحان و شرکت ها کسب کرده اند. با این حال، آنها از حالت قدیمی خود خارج شدند و به سبک امروزی تر نزدیک شده اند. ما بر این باوریم که به خاطر تاریخچه ای […]

۵ نکته‌ برای توسعه یک ابزار طراحی گرافیکی آزاد برای عموم

شرکت دپوزیت‌فوتوز (Depositphotos) در طی ۹ ماه گذشته در حال توسعه کرلّو (Crello) بودند که یک ویراستار رایگان است و به افراد کمک می‌کند تا انواع تصاویر بازاریابی و تبلیغاتی را ایجاد کنند. این تیم بینش ارزشمندی در مورد نحوه استفاده مردم از محتوای آزاد، این که چگونه طراحان با طراحی چیزهای مختلف دست‌وپنجه نرم […]

guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
whatsapp support
در حال بارگزاری
لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید...