نکات کلیدی در طراحی لوگو

نکات کلیدی در طراحی لوگو

لوگو نمادی تصویری معرف یک شرکت، محصول، سایت، وبلاگ و یا هویت یک برند است و به گونه ای طراحی می شوند که در عین سادگی حاوی بیشترین اطلاعات و نشانه های تصویری هستند. یک لوگو با طراحی حرفه ای توجهات افراد را جلب می کند که اثری ماندگار روی ذهن مردم دارد و برای هر کسب و کاری ضروری می باشد. همچنین اصول ‌های پایه‌ ای زیاد و نکات کلیدی در طراحی لوگو منحصر به ‌فرد وجود دارد که برای طراحی آن باید خوب فکر شود، چرا که می ‌تواند باعث رشد کسب و کار شود.

 

 

نکات کلیدی در طراحی لوگو
نکات کلیدی در طراحی لوگو

نکات کلیدی در طراحی لوگو : طرح باید ساده باشد

یکی از این اصول مهم، داشتن مفهومی ساده است که به بیننده حسی آنی و شفاف از خود بدهد. در طراحی هر کدام از انواع لوگو، طرح باید عاری از هر گونه در هم ریختگی باشد. چرا که سادگی تاثیر گذارتر می باشد.

اگر عناصری در لوگوی خود دارید که نقشی در کلیت طرح ندارند، آن‌ها را دور بریزید، چون که اولین و مهم ‌ترین اصل در طراحی لوگو، خودداری از پیچیدگی و ساده کردن آن تا حد امکان می باشد تا طراح اطمینان حاصل کند که مخاطبان می‌ توانند پیام کسب و کار را از طریق این طرح بفهمند. در نتیجه لوگوهای پیچیده با رنگ‌ ها، فونت‌ ها و عناصر تزئینی بسیار می‌ تواند باعث حواس ‌پرتی بیننده شود. یک طرح ساده نیازی به توضیح کارشناسی ندارد و حتی بینندگان معمولی نیز می ‌توانند فوراً پیام لوگو را بفهمند.

در سایز و اندازه دقت شود

یک لوگو برای سربرگ کمپانی مخصوص وب سایت و مناسب برای آگهی های تبلیغاتی باید در سایزهای مختلف تولید شود. چرا که اگر طرح خیلی پیچیده باشد درک و تشخیص آن در سایزهای کوچک بسیار سخت خواهد بود. بنابراین سعی کنید لوگو را در اندازه های مختلف ارائه کنید چرا که این مسئله برای یک مشتری با تجربه اهمیت زیادی دارد.

در خصوصیات مجزا دقت شود

اگر مشتری از شما خواست که در طراحی خود از اشکال گرافیکی و متن به یک میزان استفاده کنید، توصیه ما به شما این است که روی همه اجزا به صورت جداگانه کار کنید. به طوری که بهتر است روی هر یک از آیتم های متن و شکل به طور مستقل کار کنید. سپس در پایان همگی را در کنار هم قرار داده و طرح را کامل تر نمایید.

 

نکات مهم در طراحی لوگو
نکات مهم در طراحی لوگو

ماهیت کمپانی را در نظر داشته باشید

یک کمپانی دارای ارزش های اصولی و بنیادی است که همیشه سعی می شود آن ها را در تاریخچه خود برجسته و زنده نگه دارند. هنگام طراحی لوگو، طراح باید این ارزش ها را مد نظر داشته و آن ها را در طرح خود بروز دهد، به طوری که بهتر است برخی از موارد دارای ارزش را با آیتم های دیگر ترکیب کند. به عنوان مثال یک لوگوی هندسی که برای مدرسه یا آموزشگاه، کارکرد خوبی دارد، برای یک مغازه لباس فروشی که در خیابان قرار دارد اصلا مناسب نیست.

در انتخاب رنگ هوشمندانه دقت شود

رنگ و روانشناسی رنگ در طراحی آرم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که شما با دانستن اثر هر رنگ در ذهن بیننده می توانید به صورت هوشمندانه لوگویی با رنگ های متناسب را طراحی کنید، اما باید به یاد داشته باشید که ممکن است این لوگو به وسیله یک چاپگر سیاه و سفید دفتری چاپ شود. بنابراین سعی کنید شکل و فرم طرح آن را در اولویت نخست خود قرار دهید.

دقت در انتخاب فونت یکی از نکات کلیدی در طراحی لوگو

طراحی تایپوگرافی یا حروف چینی در این کار بسیار مهم است چرا که اگر قصد دارید در طرح خود از فونت استفاده کنید باید سعی کنید فونت های معمول را کنار بگذارید. استفاده از فونت های سفارشی تاثیر بسیار خوبی در ذهن بیننده ایجاد خواهد کرد و نشان از حرفه ای بودن طرح و برند خواهد داشت. همچنین توجه داشته باشید که فونت‌ های انگلیسی قدیمی مظهر قدرت هستند . اما خواندن آن‌ها دشوار است. مخصوصا زمانی که در ابعاد کوچک نوشته می‌ شوند.

 

دقت در انتخاب فونت یکی از نکات کلیدی در طراحی لوگو
دقت در انتخاب فونت یکی از نکات کلیدی در طراحی لوگو

حتما بخوانید: طراحی لوگو در صنایع نوشیدنی

مخاطب خود را به درستی بشناسید

لوگوی انتخابی شما باید با نوع جامعه مخاطبتان تناسب داشته باشد، به طوری که در طراحی آن برای یک محصول کودکانه باید از رنگ های شاد و فونت های تا حدی جذاب و غیر رسمی استفاده کرد. درحالی که این نوع طراحی برای طراحی لوگوی یک سازمان حقوقی اصلا مناسب نیست.

از ترکیب حروف با یکدیگر استفاده کنید.

استفاده از تک حروف ها و یا ترکیب چند حروف با یکدیگر برای تثبیت نام تجاری تان می تواند موثر باشد، به طوری که اگر با خلاقیت و ابتکار درستی انجام  شود. این تکینیک به ویژه در بخش پوشاک و مد بسیار رایج می باشد.

بنابراین دانستن همین نکات کلیدی در طراحی لوگو کمک شیانی کرده و سبب می شود به عنوان یک فرد حرفه ای شناخته شوید.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط

طراحی لوگو برای رستوران خود
طراحی لوگوی مشاغل

طراحی لوگو رستوران

طراحی لوگو رستوران باید با توجه به ذائقه مشتریان، منطقه جغرافیایی، نوع غذاهای شما در منو و بسیاری دیگر از عوامل انجام شود. طراحی لوگو

ادامه مطلب »
لوگو متحرک و انواع آن
لوگو و برندینگ

لوگو متحرک و انواع آن

با توجه به گسترش اینترنت و سایت ‌های اینترنتی داشتن لوگو تبدیل به امر بدیهی شده و جذابیت‌ های بالایی برای کاربر ایجاد نمی کند.

ادامه مطلب »