چه تعداد نسخه از لوگو طراحی شده داشته باشیم؟

چه تعداد از لوگوی طراحی شده داشته باشیم

تعداد نسخه لوگو کاملا بستگی به نیاز شما در استفاده های مختلف دارد. اما حداقل نیاز شما به تعداد نسخ لوگو باید تعیین شود تا چشم انداز خوبی نسبت به طراحی لوگو در قالب ها و فرمت های متفاوت داشته باشید. بطور کلی، در بررسی لوگو های مختلف کسب و کار ها دیده می شود که لوگو ها هم بعنوان پروفایل استفاده می شوند، هم بعنوان واترمارک بنر ها و هم بعنوان عکس های شاخص استوری ها و عکس های تبلیغاتی. مهم این است که چه نسخه هایی را می شناسید. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بطور کامل شما را با این نسخه ها آشنا کنیم.

اهمیت شناخت تعداد نسخه لوگو

شناخت نسخه کامل لوگو باعث می شود بتوانید از طرح اولیه خود فرمت های مختلفی داشته و هر جا که نیاز داشتید، از آنها استفاده کنید. این استفاده مفید از لوگو می تواند هم در هزینه های شما صرفه جویی کند و هم نتیجه بسیار خوبی برای شما ارائه دهد. قطعاً یک برند پس از تشکیل شدن نیاز به فعالیت در فضای مجازی دارد.

فعالیت در فضای مجازی هم باید شخصی سازی انجام دهد. پس برای این کار می توانید از نسخه های مختلف لوگو استفاده کنید تا هم عکس ها، محصولات و محتوای تولید شده مخصوص شما باشند و هم زودتر توسط مخاطبان شناخته شوید.

معرفی نسخه های مختلف لوگو برای طراحی

در ادامه می خواهیم ۵ نسخه کاملاً شناخته شده از لوگو ها که در مصارف مختلف استفاده می شوند را بررسی کنیم. هریک از این نسخه مزایا و معایبی دارند که استفاده از آنها را در موقعیت های مختلف مناسب و غیر مناسب می کند. شما می توانید پس از مطالعه این مقاله تا انتها، تمامی این مزایا و معایب را بشناسید و تمامی آنها را به عنوان فرمت های مختلف لوگوی خود در اختیار داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را از استفاده ها ببرید.

1. طرح کامل لوگو

طرح کامل لوگو
طرح کامل لوگو

کامل ترین و اولین فرمتی که به ذهن همه ما می رسد، همان طرح اولیه لوگو است. این طرح هم می تواند با پس زمینه و هم بدون پس زمینه باشد. مهم این است که شما طرح اولیه خود را با چه سلیقه و نظری سفارش داده باشید. این نظر و سلیقه شماست که تعیین می کند لوگوی اولیه شما چه سبکی داشته باشد و با چه هدفی طراحی شده باشد. اگر با سبک های مختلف طراحی لوگو آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم حتماً مقاله مرتبط ما را بخوانید.

به طور کلی لوگو در طرح اولیه می تواند به عنوان پروفایل و حتی واترمارک بروشور ها استفاده شود. کاربرد های دیگر برای لوگو با طرح کامل معمولاً دلنشین نیستند؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم فرمت های دیگر لوگو را هم ببینید.

2. لوگو با پس زمینه سفید

این طرح لوگو، همانطور که از نامش مشخص است، همان طرح اولیه شماست اما با این تفاوت که پس زمینه آن کاملاً سفید است. تصور کنید لوگوی گوگل در جلوی چشمان شما است. این لوگو همان لوگوتایپ عادی گوگل است که پس زمینه سفیدی دارد.

معمولاً می توان برای استفاده های لوگو در سایت از این نوع لوگو استفاده کرد. البته دقت کنید که پس زمینه شما هم باید سفید باشد تا هیچ ناهماهنگی بین عکس ها و صفحات مختلف ایجاد نشود. دقت داشته باشید اگر بخواهید این نسخه لوگو را بعنوان پروفایل فضای مجازی قرار دهید، باید سایزبندی را کاملا در نظر داشته باشید.

3. لوگو با پس زمینه سیاه

لوگو با پس زمینه سیاه می تواند عکس هنری برای شما تلقی شود. اگر بخواهید در استفاده هایی که نیاز به پس زمینه تیره یا سیاه دارید از لوگو استفاده کنید، این نسخه لوگو به شما پیشنهاد می شود. سعی کنید استفاده از این نوع را با توجه به طرح اولیه خود محدود کنید؛ زیرا ممکن است طرح اولیه شما در اطراف دارای سایه، یا خطوط مشکی رنگ یا بردر (Stroke) باشد.

به همین دلیل پیشنهاد می شود اگر می خواهید از این لوگو استفاده کنید، تمام موارد گفته شده را رعایت کنید تا شکل و شمایل طرح اولیه لوگوی شما به صورت کامل قابل مشاهده باشد.

نسخه‌ی لوگو با پس زمینه سیاه معمولا در کارهای تایپوگرافی آماتوری جذابیت خود را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق حتما مقاله اصول تایپوگرافی را مطالعه کنید.

4. لوگوی سیاه سفید

لوگوی سیاه سفید
لوگوی سیاه سفید

برخلاف لوگو های نسخه قبل، این نوع نسخه لوگو همان طرح اولیه است؛ اما به صورت سیاه و سفید خروجی گرفته شده است. این نوع لوگو مخصوص وقت هایی است که می خواهید استفاده از لوگو را محدود کنید اما همچنان شخصی سازی محتوا های خود را انجام دهید.

در این مواقع، لوگوی سیاه و سفید بسیار به درد شما خواهد خورد. این نسخه لوگو هم می تواند باعث افزایش جذابیت طرح شما شود و هم می تواند باعث کاهش خستگی مخاطب از تماشای محتواهای شما شود. این نسخه در کارهایی مثل لوگو انتشارات به وفور دیده میشود.

5. لوگو بدون پس زمینه

یکی از بهترین انواع نسخه های لوگو، لوگو بدون پس زمینه است. این نوع نسخه لوگو می تواند در هر جایی که فکرش را بکنید برای شما کاربردی باشد. اگر می خواهید عکس بسازید، این لوگو می تواند به راحتی قرار بگیرد. اگر می خواهید نقش های مختلف یک بنر تبلیغاتی را با لوگوی خود مزین کنید، می توانید از این نوع استفاده کنید.

مزیت برتر این لوگو این است که در استفاده های سایز بزرگ کیفیت نهایی شما تا حد بسیار بالایی حفظ می شود. پس می‌ توانید روی کیفیت نهایی کار خود نیز حساب ویژه ای باز کنید. در طرف دیگر، این نوع لوگو می تواند به راحتی ویرایش شده و با اشباع مختلف در عکس ها و طرح های شما به کار برده شود. همچنین برای چاپ انواع محصولات نهایی مثل پاکت، نامه یا بروشور، می توانید از این نوع لوگو استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله از مقالات آموزشی مونس خواه به بررسی انواع تعداد نسخه لوگو برای طراحی و استفاده های مختلف پرداختیم. گفتیم که به طور کلی، ۵ نسخه مختلف از یک لوگو می‌ تواند بازدهی استفاده های شما را به سرعت بسیار بالایی برساند.  شما می توانید از یک لوگوی کامل به عنوان پروفایل استفاده کنید. می توانید از لوگو بدون پس زمینه در جای جای تبلیغات، بنر و عکسهای برند خود استفاده کنید. همچنین می توانید از لوگو با پس زمینه سفید در سایت خود بهره ببرید.

در بخش کامنت ها به ما بگویید که کدام نسخه از لوگو برای شما محبوبیت بیشتری دارد و از آن بیشتر استفاده می کنید. اگر این مقاله برای شما مفید بود، حتما آن را برای دوستان خود هم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *