۵۰۰ سال طراحی گرافیک در تصاویر چاپی

تاریخچه چاپ۱ استودیو مونس خواه

۵۰۰ سال طراحی گرافیک در تصاویر چاپی مسئله ای است که در کتاب تازه‌ای از انتشارات فایدون به نام «گرافیک: ۵۰۰ طرحی که مهم هستند» به آن اشاره شده.

تاریخچه چاپ

در سال ۱۴۵۵، معمار و نویسنده جوان ایتالیایی، اِنیا سیلویو بارتولومئو راسترلی (Enea Silvio Bartolomeo Piccolomini) در فرانکفورت بود که اولین نسخه کتاب مقدس گوتنبرگ را مشاهده کرد.

سپس در نامه‌ای خطاب به کاردینال خوان کارواجال نوشت: «نوشته متن خیلی تمیز و خوانا است، بدون هیچ‌گونه تلاشی به‌راحتی می‌توان آن را خواند و به لطف شما برای خواندن آن نیازی به عینک نیست.» انیا که سه سال بعد از انتصاب پاپ پیوس دوم به مقام پاپی رسیده بود، در همان روز هم در مسیر پاپ شدن بود؛ اما تجلی او با صفحه چاپی به‌طور حتم به شکل‌گیری جاه‌طلبی پاپ شدن وی کمک کرد.

رمان «داستان دو عاشق» که نویسنده آن پیوس (Pius) است، تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های قرن پانزدهم می‌شود و تا امروز به چاپ می‌رسد.

موفقیت گوتنبرگ در اولین کتاب مهم چاپ‌شده با تولید انبوه و از نوع متحرک، سرچشمه‌ای در پیشرفت توزیع اطلاعات بود. همچنین انگیزه اروپایی برای چیزی بود که ما اکنون آن را طراحی گرافیکی می‌نامیم.

تاریخچه چاپ۱ استودیو مونس خواه
کتاب مقدس گوتنبرگ، کتاب، یوهانس گوتنبرگ، از ۱۴۵۳ تا ۱۴۵۵، آلمان (صفحه ۴۶۹)

کتاب تازه‌ انتشارات فایدون به نام «گرافیک: ۵۰۰ طرحی که مهم هستند»، نقاط عطفی از تاریخ غنی ارتباطات بصری را در یک مجموعه منحصربه‌فرد از پیش طراحی و گونه شناسی جمع‌آوری کرده است. این کتاب ترکیب کارهای کانونی برای تأکید بر بازتاب‌های بصری در طول سالیان و ارتباطات طراحی‌های گرافیکی بین تصاویر را از صلیب شکسته المان نازی در ۱۹۲۰ تا آیکون‌های اصلی هشدار مکینتاش در ۱۹۸۴ را ترسیم می‌کند. این کتاب نتیجه یک سلسله کوتاه و غیر زمانی از برخی از مهم‌ترین پیام‌های بصری در طی هزاران سال گذشته هست. تصور کنید فونت Fette Fraktur با لوگوی شرکت نایکی ترکیب شود.

نمونه هایی از طراحی‌هایی برای چاپ

در دنیایی پر از اطلاعات، طراحی گرافیک به‌عنوان روشی که در آن پیام‌ها از طریق رسانه منتقل می‌شوند حیاتی است. از نقشه‌های مترو گرفته تا نمودارهای دایره‌ای، طراحی عالی، درهم‌ریختگی را برای کمک به شکل و تجربه روزانه از بین می‌برد، یا توانایی ما برای جذب سریع آنچه نیاز داریم بدانیم را تسهیل می‌کند، یا اینکه ما را وادار به سؤال کردن درباره مشاهداتمان می‌کند. اگر اینترنت پیدا نمی‌شد.

تاریخچه چاپ۲ استودیو مونس خواه
تئاتر عمومی، پوستر، Paula Scher، ۱۹۹۵، تئاتر عمومی، ایالات‌متحده:Bring in Da Noise, Bring in Da Funk، پوستر تئاتر عمومی، ۱۹۹۵
تاریخچه چاپ۳ استودیو مونس خواه
برنامه‌های باوهاوس، کتاب، László Moholy-Nagy، هربرت بایر، والتر گروپیوس، ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۱، باوهاوس، آلمان: Bauhausbucher ۱۴ توسط László Moholy-Nagy در سال ۱۹۲۹.
تاریخچه چاپ۴ استودیو مونس خواه
(تصویر سمت چپ) ۵ انگشت دست مرگ، پوستر، جان هارتفیلد، ۱۹۲۸، حزب کمونیست آلمان، آلمان: Die Rote Fahne، ۱۳ مه ۱۹۲۸. | (تصویر سمت راست) ونیتی فیر، جلد مجله، Mehemed Fehmy Agha، ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۶، نشریات Condé Nast، آمریکا / Vanity Fair تصویرسازی توسط جین کارلو، کارگردان هنری Mehemed Fehmy Agha، آوریل ۱۹۳۱.
تاریخچه چاپ۵ استودیو مونس خواه
مرد حروفی، یا الفبای Pierrot، حروف الفبا، فونت، (طراح ناشناخته)، ۱۷۹۴، بولز و کارور، انگلستان.
تاریخچه چاپ۶ استودیو مونس خواه
(تصویر سمت چپ) اتللو، پوستر، گونتر راموو، ۱۹۹۹، تئاتر ایالت Hessian، آلمان. (تصویر سمت راست) بتهوون، پوستر، آرشیو یوزف مولر-برکمن. ۱۹۵۵، Tonhalle زوریخ، سوئیس.
تاریخچه چاپ۷ استودیو مونس خواه
IBM، ۱۹۵۶ – ۱۹۹۱، هویت، پاول رند، IBM، آمریکا
تاریخچه چاپ۸ استودیو مونس خواه
Nippon، جلد مجله، استودیو ژاپنی Nihon Kobo، ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۴، خودسوزی، ژاپن، تواضع تصویر: موزه ریاستی فوکوشیما، میوا ناتوری، نیپون، طراحی: Ayao Yamana، عکس yoshio Watanabe، ۱۹۳۴.
تاریخچه چاپ۹ استودیو مونس خواه
Luchshih Sosok ne Bilo i Nyet، پوستر، الکساندر رودچنکو، ۱۹۲۳، Rezinotrest، روسیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.