۵۰ نکته حرفه ای در مورد طراحی لوگو – سری اول

پل راند در کتاب Design Form & Chaos میگوید :

لوگو ابزاری برای طراحی غرور است و باید به بهترین شکل ممکن نشان داده شود.

اگر در روابط کسب و کار تصاویر پادشاه باشد، ماهیت این تصویر لوگوست و این مورد همانند جواهرات موجود در تاج پادشاهی عمل می‌کند.

 

 1. بدانید لوگو چیست

اول از هرکاری باید بدانید لوگو چیست چه کاری انجام می‌دهد و برای چه به آن نیاز داریم. لوگو در فرهنگ و زندگی ما آمیخته است. اما سوال اینجاست که لوگو چه کاری انجام می‌دهد و چرا به آن نیاز داریم؟ جملات زیر از طراح مشهور پل راند نقل قول خواهد شد و به خوبی به سوالات بالا پاسخ می‌دهد. این جملات از کتاب پل راند  با نام Design Form & Chaos گرفته شده است.

لوگو ابزاری برای طراحی غرور است و باید به بهترین شکل ممکن نشان داده شود. اگر در روابط کسب و کار تصاویر پادشاه باشد، ماهیت این تصویر لوگوست و این مورد همانند جواهرات موجود در تاج پادشاهی عمل می‌کند.

 • لوگو پرچم ، امضا ، سپر یا یک نشانه در خیابان است.
 • یک لوگو به طور مستقیم فروش را انجام نمی‌دهد بلکه آن را شناسایی می‌کند.
 • لوگو به ندرت توصیفی از کسب و کار است.
 • یک لوگو معنای خود را از کیفیت چیزی که آن را نشان می‌دهد دریافت می‌کند
 • اهمیت لوگو نسبت به محصولاتی که نشان می‌دهد بسیار کمتر است. چیزی که لوگو نشان می‌دهد بسیار مهم تر است.
 • موضوع لوگو می‌تواند هر چیزی باشد.

نقش اصلی لوگو شناسایی و ساده کردن معنای موجود در آن است. طراحی که پیچیده و مبهم و آشفته باشد نمی‌تواند این معنا را به بیننده منتقل کند. یک لوگو در اصل بیان کننده ماهیت کسب و کار است.

 1.  یک فرآیند طراحی توسعه دهید

هر طراح موفقی ، فرایند خلاقانه خویش را دارد. این فرآیند به ندرت خطی ایت و در بیشتر موارد بر اساس شرایط تغییر می‌کند و خودد را با آن سازگار می‌سازد. برای بیشتر طراحان ، لوگو یک فرآیند معمولی شبیه مراحل زیر است:

 • ایجاد یک طرح مختصر از لوگو
 • فاز تحقیق و اکتشاف
 • تولید ایده و طراحی
 • نمایش طراحی
 • اصلاح و تغییر
 • تحویل فایل لوگو

اگر در یک پروژه مشکلی وجود داشته باشد ، مشتری را سرزنش نکنید. در عوض فرآیند طراحی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح نمایید و در این شرایط قادر خواهید بود از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید. سعی کنید فرایندی را برای خود ایجاد کنید که می‌تواند برایتان مفید باشد و توانایی های شما را تقویت کند.

 

 1. اهداف پروژه را درک کنید

لوگو تنها یک شکل زیبا نیست که بر روی همه محصولات شرکت قرار داده می‌شود ، بلکه یک شی‌ء زیباست که یک عملکرد دارد. ارزش کسب و کار را نشان می‌دهد ، مخاطبان مورد نظر را جلب می‌کند و سعی می‌کند در یک بازار بزرگ رقابتی باشد. به همین خاطر شما باید طراحی داشته باشید که به خوبی کار کند و در نهایت موفقیت آمیز باشد.

 

 1. سوالات مناسب بپرسید

قبل از اینکه بخواید روی هر پروژه طراحی کار کنیدد باید بدانید که چرا اینکار را انجام می‌دهید و چه چیزی طراحی می‌کنید استوارت در کتاب خود توصیه هایی برای طراحان لوگو دارد، استوارت کراوفورد:

اگر مشخصه اصلی طراحی خود را ندانید ، چگونه می‌توانید یک راه حل موثر برای مشکل مشتری خود ایجاد کنید؟ مطمئن شوید که سوالات زیر را در مقاله های حضوری یا تماس آنلاین از مشتریان خود می‌پرسید:

 • آیا یک داستان منحصربفرد پشت کسب و کار یا نام تجاری شما وجود دارد؟
 • ۵ کلمه‌ای که بهتر می‌تواند کسب و کار شما را تعریف کند چیست؟
 • اولین و اصلی ترین پیامی که می‌خواهید به مشتریان خود منتقل کنید چیست؟

پرسیدن چنین پرسش هایی مشتری را وادار می‌کند عمیق تر در مورد کسب و کار و برند خود فکر کند که در طراحی لوگو به شما کمک خواهد کرد. بر اساس پاسخ ها می‌توانید لوگویی طراحی کنید که نشان دهنده داستان یک شرکت است.

 

 1. بر روی برند شرکت پژوهش انجام دهید

این یک موضوع واضح و روشن است اما باید بدانید که شرکت مقابل چه کاری انجام می‌دهد و چرا در این حوزه فعالیت دارد. تاریخچه شرکت را پیدا کنید ، محصولات و خدماتی کع ارائه می‌کند را بشناسید و به دنبال مشکلاتی باشید که این شرکت در حال حل کردن آن است. به دنبال درک ارزش های شرکت باشید. پیامی که شرکت مورد نظر قصد دارد به مخاطبانش منتقل کند چیست و احساس مشتری بعدد از تعامل با برند چگونه خواد بود؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی طراحی داشته باشد.

 

280
1+
Print Friendly, PDF & Email

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید...

دیدگاه بگذارید

avatar

نمونه لوگوهای طراحی شده در استودیو مونس خواه