26 قانون تایپوگرافی دیجیتال برای مبتدیان

قانون تایپوگرافی دیجیتال

تایپوگرافی چیزی است که می‌تواند باعث شود طراحی عالی به نظر برسد و یا شکست بخورد. هنر زیبای تایپوگرافی به‌وضوح یکی از ابتدایی‌ترین مهارت‌هایی است که هر طراح باید بر آن مسلط شود.

فهرست مطالب

قوانین تایپوگرافی
قوانین تایپوگرافی

آیا شما یک طراح تازه کار هستید؟

اگر پاسختان مثبت باشد پس عالی است، چراکه شما در جای مناسبی برای شروع هستید. این مقاله در مورد قواعد پایه‌ای برای کارآموزان جوان تایپوگرافی است. در اینجا ۲۶ مورد از اساسی‌ترین اصول و نکات مربوط به سبک تایپ در عصر دیجیتال را در اختیار دارید. درواقع این نوشته یک خودآموز کوچک تایپوگرافی برای مبتدیان محسوب می‌شود.کتاب‌های عالی بسیاری وجود دارند که توسط نویسندگانی به‌مراتب مجرب‌تر از من در مورد ریزترین جزییات سبک تایپ نوشته شده‌اند. این حجم عظیم دانش می‌تواند برای یک طراح تازه‌کار، یا حتی یک کاربر معمولی کامپیوتر که می‌خواهد اسناد خود را ظریف و خوانا نگه دارد، ترسناک باشد.

تایپوگرافی : انتخاب فونت مناسب

۱. از فونت‌های فانتزی استفاده نکنید

اگر تجربه یا دانش کافی ندارید، فونت‌های ساده را انتخاب کنید و هرگز از فونت‌های فانتزی برای تایپوگرافی استفاده نکنید.

۲. فونت‌‌های متداول فانتزی یا قدیمی محسوب نمی‌شوند

در حال حاضر، به یاد داشته باشید که این فونت‌ها بسیار عالی، کلاسیک و ظریف هستند؛ ولی همخوانی خوبی با متون طولانی‌ ندارند. فونت‌های متداول فقط باید به‌درستی استفاده شوند.

۳. فونت Comic Sans را دور بریزید

کمیک سانس ممنوع
کمیک سانس ممنوع

تصور ‌کنید که هرگز این فونت را ندیده‌اید.

 

۴. اجتناب از فونت‌های پیش‌فرض گفته‌ی نادرستی است

1200px Times New Roman sample.svg

 

فونت Times New Roman برای تایپوگرافی می‌تواند عالی به نظر برسد. شما فقط باید نسبت به کشیدن این فونت بیشتر حساس باشید خب بالاخره بهتر است متن کمی کسل‌کننده به نظر برسد تا اینکه زشت و یا غیرقابل خواندن باشد.

استفاده از این فونت‌ها روشی است که برای تنظیم فونت استفاده می‌شود و نحوه نمایش آن را مشخص می‌کند. اگر کسی فکر کند که فونت‌های پیش‌فرض کسل‌کننده هستند، مطمئناً یک فرد بی‌اطلاع است.

ترکیب کردن فونت‌ها

۵. بیش از دو فونت را باهم ترکیب نکنید

این یک قانون عمومی در طراحی است. ما تقریباً همیشه سعی داریم حداکثر از دو نوع فونت استفاده کنیم. هرگز سعی ‌نکنید که یک لحاف چهل‌تکه درست کنید.

متن فوق خیلی متناقض به نظر نمی‌رسد. پاراگراف‌ها به این دلیل تراز (justified) شده‌اند که بیش از ۶۶ کاراکتر در یک سطر وجود دارد.

۶. فقط فونت‌های متضاد را ترکیب کنید

ترکیب کردن دو فونت شبیه به هم نامنظم به نظر می‌رسد.

آیا پاراگراف اول بهتر به نظر نمی‌رسد؟

پاراگراف‌ها به این دلیل justified شده‌اند که بیش از ۶۶ کاراکتر در یک سطر وجود دارد. فونت Serif Sans یک فونت دست‌نوشته و Serif یک فونت مدرن به شمار می‌رود. شما باید کنتراست بین فونت‌ها را حفظ کنید.

حتما بخوانید: اشتباهات طراحان لوگو

۷. دقت کنید که ارتفاع حروف هم‌خوانی داشته باشد

شما باید هنگام ترکیب کردن، فونت‌هایی با ارتفاع‌های مشابه انتخاب کنید. ارتفاع حروف در زبان انگلیسی به معنی ارتفاع حروف کوچک اندازه‌گیری شده از سطح خط مبنا است. این کار به شما کمک می‌کند ارتفاع کلی پاراگراف را ثابت نگه‌دارید. این کار همچنین با ثابت نگه‌داشتن خط دید، باعث خواناتر شدن متن می‌شود.

تنظیم متن

۸. اندازه فونت

متن پاراگراف مورد استفاده در وب باید حداقل ۱۳ پیکسل باشد. بهترین انتخاب برای ما تا ۱۴ تا ۱۸ پیکسل است که خیلی بزرگ نیست و خواندن آن نیز راحت است.

۹. طول سطر را درست انتخاب کنید

۶۶ کاراکتر در هر سطر غالباً ایده آل محسوب می‌شود، اما رعایت این نکته در وب‌سایت‌های واکنش‌گر تقریباً غیرممکن است. توجه داشته باشید که طول سطر باید دو برابر سایز متن در پاراگراف باشد. سعی کنید طول خطوط را بین ۴۵ تا ۷۵ کاراکتر حفظ کنید.  فقط سعی کنید که متنتان را بیش‌ازحد کوتاه یا بیش‌ازحد طولانی نکنید.

۱۰. انتخاب فاصله مناسب خطوط نسبت به اندازه متن

برای رسیدن به تنظیمات متوازن در یک بلوک از متن، فضای سفید بین خطوط باید حدود ۱۵۰% از ارتفاع حروف کوچک باشد. قاعده ساده‌تر این است که ارتفاع خط به اندازه ۱۲۵% از اندازه متن تنظیم شود.

پاراگراف‌ها

۱۱. از تراز کردن (justify) اجتناب کنید

چون چشم‌ها نقاط بصری خاصی را به‌عنوان انتهای هر سطر می‌یابند. اگر بیش از ۶۰ کاراکتر در یک سطر داشته باشید، می‌توانید متن را تراز کنید. اگر برای تنظیم فاصله‌گذاری از سمت راست در متون انگلیسی و از سمت چپ در متون فارسی مطمئن نیستید، متن را تراز (justify) نکنید؛ بلکه در متون انگلیسی فقط چپ‌چین و در متون فارسی فقط راست‌چین کنید.

قوانین تایپوگرافی
قوانین تایپوگرافی

این فاصله‌گذاری بسیار خوب است و خواندن متن را آسان‌تر می‌کند، اما به یاد داشته باشید که hyphenation (خط تیره گذاری در آخر کلمات در انتهای سطر) را فعال کنید. اگر خوب به نظر برسد، می‌توانید آن را به‌صورت دستی بررسی کنید. مسلماً نمی‌خواهید خوانندگان با حجم عظیمی از کلماتی که در انتهایشان خط تیره دارند مواجه شوند.

۱۲. از hyphenation اجتناب کنید.

به غیر از زمانی که متن را جاستیفای می‌کنید در بقیه مواقع باید از هایفینیشن اجتناب کنید. سعی کنید از اینتر (رفتن به سطر بعدی) و اسپیس (فاصله) کمتر استفاده کنید. اگر در این زمان مشاهده کردید که توده انبوهی از خط تیره در متن ظاهر شده است، در مقیاس کلی متن یا اندازه فونت تجدیدنظر کنید. زمانی که تراز کردن متن پایان یافت، هایفینیشن را به‌طور کامل غیرفعال کنید.

۱۳. از فاصله‌گذاری یا تورفتگی در سطر اول پاراگراف اجتناب کنید.

اگر می‌خواهید یک فضای سطر اضافی بین پاراگراف‌ها ایجاد کنید، متن را تراز نکنید. اندازه فاصله‌گذاری یا تورفتگی متن، معادل ارتفاع سطر کافی خواهد بود. اگر پاراگراف قبل از عنوان اصلی یا فرعی باشد، از تورفتگی در سطر اول پاراگراف اجتناب کنید.  این کار باعث می‌شود متن زیبا به نظر نرسد؛ ولی اگر آن فضای اضافی را ایجاد نمی‌کنید، متن را تراز کنید.

From spacing or indentation in the first line of the paragraph
From spacing or indentation in the first line of the paragraph

۱۴. زیرنویس‌ها

اگر نیاز بود متن در یک فضای باریک و ستونی تنظیم شود (مانند تصویر بالا)، از فونت فشرده استفاده کنید. علاوه بر این، در این صورت خواهید توانست حروف بیشتری در یک سطر قرار دهید و خواندن متن آسان‌تر می‌شود.

۱۵. بیرون گذاشتن علائم سجاوندی

سعی کنید علائم سجاوندی را در فضایی خارج از متن قرار دهید. این کار همیشه باعث می‌شود متن شیک به نظر برسد. می‌توانید از آن‌ها برای مشخص‌تر کردن انتهای پاراگراف استفاده کنید.

۱۶. Widow و Orphan

قوانین تایپوگرافی برای طراحان تازه کار
قوانین تایپوگرافی برای طراحان تازه کار

 

Orphan همان Widow است که در سطر بالای ستون یا صفحه زیرین ظاهر می‌شود و تا جای ممکن باید از آن اجتناب کنید. Widow، یک تک‌کلمه یا یک سطر کوتاه از متن در پایان یک پاراگراف است. سعی کنید فاصله بین حروف را باریک‌تر کنید یا از اینتر (رفتن به سطر بعدی) استفاده کنید و یا در اندازه فونت تجدیدنظر کنید. درهرصورت نباید اجازه دهید این دو حالت در متن شما ظاهر شوند.

۱۷. از اینتر مایکروسافت ورد زیاد استفاده نکنید.

از شیفت + اینتر برای شروع یک سطر جدید و کلید اینتر برای ایجاد پاراگراف جدید استفاده کنید.

کلمات

۱۸. Kerning (تنظیم فاصله بین حروف یا کاراکترها در بخشی از متن)

به عملیات تنظیم فاصله افقی بین حروف در طراحی قلم‌های رایانه‌ای گفته می‌شود. کرنینگ می‌تواند به خوانایی و زیبایی ظاهری خروجی قلم کمک کند. در کرنینگ هدف این است که حروف یک واژه متناسب با شکل ظاهری‌شان چنان فاصله‌ای داشته باشند که ازیک‌طرف مربوط به دو واژه جداگانه به نظر نرسند (فاصله‌شان زیاد نباشد) و از طرف دیگر تشخیص آن‌ها از هم برای چشم دشوار نشود (فاصله خیلی کم نباشد).

1200px Kerning EN.svg

اگر شما یک طراح باتجربه نیستید و یا مهارت کامل برای تنظیم جزئیات ندارید، این حالت را به‌صورت دستی انجام ندهید.

۱۹. فاصله بین حروف (Tracking)

به خاطر داشته باشید، زمانی که اندازه فونت را افزایش می‌دهید، فاصله بین حروف نیز افزایش می‌یابد. هنگام تنظیم عناوین بزرگ، توصیه می‌شود فاصله بین حروف نیز به‌تناسب کاهش یابد.

در طراحی قلم‌ها در کنار اصطلاح کرنینگ، ترکینگ نیز مطرح می‌شود که اشاره به فاصله‌گذاری عمومی حروف دارد. به‌عبارت‌دیگر کرنینگ برای تنظیم فاصله بین حروف مشخص استفاده می‌شود؛ ولی ترکینگ برای تنظیم فاصله همه نویسه‌های یک بازه به‌صورت یکدست به کار می‌رود.

۲۰. تاکید در متن

Emphasis in the text

روش‌های زیبایی برای تأکید بر یک بخش از متن وجود دارد، یک روش استفاده از حروف بولد می باشد.

۲۱. از فاصله‌گذاری بین حروف در متون با حروف کوچک انگلیسی استفاده نکنید

Do not use spaces between letters in lower case English letters

فاصله حروف در حالت استفاده از حروف کوچک مانع خوانایی است.

۲۲. فاصله حروف در هنگام استفاده از حروف بزرگ

بین حروف بزرگ فاصله بیشتری قرار دهید که باعث خوانایی بیشتر می‌شود، درواقع فاصله‌گذاری به میزان حدود ۱۰% مناسب است.

۲۳. در تمام متن از حروف بزرگ استفاده نکنید

هنگام طراحی بخش نوشتاری باید توجه داشته باشید که در بیش از یک سطر از متنی با حروف بزرگ استفاده نکنید.

حتما بخوانید: آزمون یادآوری لوگوهای معروف

۲۴. از فونت‌های غیر Small Caps اجتناب کنید

فونت‌های Small Caps فونت‌هایی هستند که در آن‌ها ارتفاع حروف بزرگ نیز به‌اندازه ارتفاع حروف کوچک است. اگر فونتی که استفاده می‌کنید واقعاً یک فونت Small Caps نیست، کاملاً استفاده از آن را کنار بگذارید.

حروف

۲۵. عرض حروف را دست‌کاری نکنید

فاصله حروف در تایپوگرافی
فاصله حروف در تایپوگرافی

خیلی خوب به نظر نمی‌رسد.

اعداد

۲۶. نوشتن اعداد به حروف

نوشتن اعداد به حروف، باعث شیک‌تر شدن متن می‌شود. این قانون در مورد مسائل مربوط به ریاضی مانند معادله و یا درصد صدق نمی‌کند.

سخن نهایی

استودیو طراحی مونس خواه یکی از معتبرترین شرکت های طراحی لوگو و طراحی آرم می باشد که در زمینه طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی اسم، طراحی نشان تجاری و طراحی آیکون اختصاصی تخصص دارد. این شرکت تعرفه طراحی لوگو مختص خود را دارا بوده و در مقابل هر سفارش طراحی لوگو ، قیمت لوگو، قیمت طراحی لوگو و در کل لیست قیمت لوگو خاصی را ارائه داده و لوگوی مورد نظر را طراحی می نماید.

جهت دیدن نمونه کارها و سفارش طراحی به سایت استودیو طراحی مونس خواه مراجعه نمایید.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط

طراحی لوگو شرکت‌های بورسی, لوگو بورس
طراحی لوگوی مشاغل

طراحی لوگو شرکت‌های بورسی

طراحی لوگو شرکت‌های بورسی می‌تواند نقش به سزایی در رشد و توسعه‌ی مشاغل مرتبط با حوزه‌ی بورس و بازارهای مالی داشته باشد. این حوزه، تقریبا

ادامه مطلب »