در این مقاله، به بررسی زوایای مختلف استفاده از اشکال هندسی در طراحی لوگو می‌پردازیم. از آشنایی با انواع اشکال هندسی و معانی نمادین آنها تا اصول ترکیب و استفاده خلاقانه از آنها در طراحی لوگو، گام به گام با شما همراه خواهیم بود. همچنین، با ارائه نمونه‌هایی از لوگوهای مشهور که از اشکال هندسی استفاده کرده‌اند، الهام‌بخش ایده‌های جدید برای طراحی لوگوی خود خواهید شد.

چه شما به دنبال لوگویی برای یک شرکت فناوری باشید، چه یک برند پوشاک، یا حتی یک سازمان غیرانتفاعی و شرکت ها، اشکال هندسی می‌توانند انتخابی ایده‌آل برای انتقال پیام برندتان به شکلی ساده، ظریف و ماندگار باشند. با ما همراه شوید تا دنیای شگفت‌انگیز طراحی لوگو با اشکال هندسی را کشف کنید.

ترکیب آگاهانه از اشکال و رنگ

هنگام استفاده از اشکال در گرافیک و طرح های خود، قطعا از رنگ نیز استفاده می کنید. ترکیبی از اشکال و رنگ های خاصی هم اکنون در ذهن ناخودآگاه ما متمایز شده است. به عنوان مثال، یک دایره زرد معمولا خورشید را نشان می دهد، در حالی که نیم دایره قرمز می تواند یک قطعه هندوانه باشد. به غیر از اینکه شما سعی می کنید یک پیام مستقیم با ترکیب خود ارسال کنید، شکل ها و رنگ ها بیشتر به عنوان لوازم جانبی هستند و باید در نظر گرفته شوند.

با استفاده از اشکال چیزی جدیدی ایجاد کنید

شما همچنین می توانید از اشکال به عنوان عناصر یک تصویر بزرگتر استفاده کنید. برای مثال، یک گروه از محافل بنفش میتواند یک دسته انگور را تشکیل دهد؛ یک مستطیل سفید و دو مثلث سفید میتوانند با یکدیگر یک پاکت را تشکیل دهند؛ چند مربع و مستطیل می تواند خانه ایجاد کند. همه این امکانات و بیشتر برای شما وجود دارد که با آن بازی کنید. اما شما باید در مورد هدف نهایی خود فکر کنید.

آیا می خواهید آیکون برند خود را طراحی کنید؟ یا بکگراند خودتان را ایجاد کنید؟ آیا می خواهید عکس های خود را به یک کولاژ ترکیب کنید که مثلا یک شکل از ماهی است؟ اشکال بهترین متحدان شما برای این نوع آفرینش هستند. همه چیزهایی که شما باید انجام دهید این است که با آنها بازی کنید تا بتوانید به ترکیب مورد نظرتان برسید.

استفاده از اشکال به عنوان لوازم جانبی

در دنیای طرح‌ها، گرافیک‌ها و محتوای بصری، اشکال هندسی نقشی فراتر از عنصری ساده دارند. درست مانند کلماتی که در کنار هم جمله‌ای زیبا می‌سازند، اشکال هندسی نیز به عنوان مکمل‌هایی رسا، به بیان مفاهیم و انتقال پیام‌ها کمک می‌کنند.

شاید تصور کنید که نقش مکمل بودن، اهمیت آنها را کم می‌کند، اما حقیقت این است که در این جایگاه، حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند.

فرض کنید در حال طراحی یک پوستر برای یک رویداد ورزشی هستید. استفاده از اشکال هندسی پویا و پرنشاط، می‌تواند حس هیجان و تحرک را به مخاطب القا کند. در مقابل، در طراحی یک لوگو برای یک برند آرامش‌بخش، استفاده از اشکال هندسی نرم و لطیف، حس صلح و سکون را منتقل می‌کند.

اما قدرت اشکال هندسی به اینجا ختم نمی‌شود. آنها می‌توانند به عنوان راهنما و هدایت‌کننده چشم مخاطب عمل کنند و توجه را به بخش‌های مهم طرح جلب کنند. همچنین، می‌توان از آنها برای ایجاد تقارن، تعادل و انسجام در بین عناصر بصری استفاده کرد.

بنابراین، اشکال هندسی را دست‌کم نگیرید. آنها مکمل‌هایی قدرتمند و رسا هستند که می‌توانند به طرح‌های شما جان ببخشند و پیامتان را به طور موثرتری به مخاطب منتقل کنند.

اشکال هندسی، ارگانیک و انتزاعی

معنی اشکال در طراحی

معنی اشکال: پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی

اشکال، پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی چند ضلعی هایی هستند که بیشتر از چهار ضلعی ها استفاده میشوند. البته تنوع اشکال خیلی بیشتر از اینهاست، اما این سه برای گرافیک طراحی لوگو بسیار مورد استفاده هستند. بیایید بررسی کنیم که هر کدام از این شکل ها چگونه در خدمات طراحی لوگو استفاده میشود. همچنین می توانید در این مقاله اطلاعات کامل تری درباره روانشناسی اشکال در طراحی لوگو بدست آورید.

پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی در لوگو
پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی

اشکال پنج ضلعی

اشکال شش ضلعی

اشکال هشت ضلعی

اشکال هندسی

اشکال هندسی آنهایی هستند که ما برای اولین بار در مورد آنها در کودکی یاد گرفتیم. آنها ساده ترین و رایج ترین شکل ها هستند: مربع، دایره، مثلث و مشتقات آنها، مانند مستطیل، بیضی و چند ضلعی. اکثر اشکال هندسی متقارن و بلافاصله قابل تشخیص هستند، اما آنها همچنین پیام های خاموش را منتقل می کنند که بعدا در مورد آنها صحبت میکنیم.

اشکال ارگانیک

اشکال ارگانیک آنهایی هستند که چیزهایی را که ما در مورد طبیعت و زندگی اطرافمان می دانیم، نشان می دهند. رایج ترین شکل های ارگانیک به صورت گیاه، مانند گل و برگ است. نوع دیگری از اشکال ارگانیک آنهایی هستند که فرمهایی را که ما می توانیم خودمان ایجاد کنیم مانند لکه های رنگی یا آبرنگ. این نوع اشکال اغلب نامتقارن هستند و نوع خطوط آنها متفاوت است.

اشکال انتزاعی

اشکال انتزاعی تصاویری از چیزهای واقعی بدون نمایش دقیق آنها هستند. آیکون هایی که در طراحی وب، تلفن های ما و در نشانه های خیابانی مشاهده می کنیم، شکل انتزاعی هستند که ما به راحتی می توانیم آنها را ببینیم و به آسانی قابل تشخیص اند. یک مثال عالی از یک شکل انتزاعی شکلی است که شخص را نشان می دهد. نمادها نیز شکل انتزاعی در نظر گرفته می شوند.

اشکال مربع و مستطیل

شکل هایی که بیشتر در طراحی ها و زندگی روزمره ما هستند مربع و مستطیل اند، هم بصورت افقی و هم عمودی. نشانه های خیابانی، علائم فروشگاه، سربرگ های رسانه های اجتماعی، هدر های وبلاگ، کارت های ویزیت، ورق های کاغذی، مستطیل هستند.

آشنایی با مربع و مستطیل باعث می شود که آنها را به عنوان پایه ای از یک طرح یا به عنوان یک قاب بسادگی استفاده کنید. مربع و مستطیل باعث می شود که ما احساس امنیت و انعطاف پذیری داشته باشیم. آنها احساس ثبات و اطمینان می دهند، اما به راحتی می توانند به پس زمینه برسند، و احساساتی که آنها انتقال می دهند، عمدتا ناخودآگاه است.

قانون سوم: راز تعادل و پویایی در طراحی با مربع و مستطیل

در دنیای طراحی، قانون سوم نقشی اساسی در خلق تصاویری متعادل، پویا و چشم‌نواز ایفا می‌کند. این قانون که بر پایه استفاده از مستطیل‌ها و مربع‌ها بنا شده، به طراحان کمک می‌کند تا عناصر بصری را به شکلی ساماندهی کنند که توجه مخاطب را به طور طبیعی جذب کند و حس تعادل و انسجام را در طرح القا کند.

برای درک بهتر قانون سوم، تصور کنید که بوم طراحی شما به نه بخش مساوی تقسیم شده است. این شبکه که از مربع‌ها و مستطیل‌ها تشکیل شده، چهار نقطه تقاطع کلیدی را نیز ایجاد می‌کند. طبق قانون سوم، نقاط تقاطع و به خصوص چهار نقطه تقاطع اصلی (بالا سمت چپ، بالا سمت راست، پایین سمت چپ و پایین سمت راست) از اهمیت بیشتری برخوردارند و توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

دایره ها در طراحی لوگو

معنی اشکال دایره ای در طراحی لوگو
معنی اشکال دایره ای در طراحی لوگو

در طراحی، دایره ها برای مقاصد مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، در طراحی لوگو، دایره ها رایج ترین شکل و طرح کلی برای لوگو هستند. در وبسایت ها، بیشتر از آنها به عنوان دکمه ها و آیکون های کوچک استفاده می شود. چرا اینطور است که ما می بینیم که بسیاری از دایره ها در وب سایت ها، گرافیک و حتی انفورماتیک به عنوان شکل های جانبی استفاده می شوند؟ دلیل این امر این است که دایره ها بسیار قابل توجه و بسیار قدرتمند هستند.

دایره ها نشان دهنده یکپارچگی است. هنگامی که ما از اشکالی که به عنوان دایره در جهان اطراف ما شکل گرفته اند فکر می کنیم، چیزهای زیادی وجود دارد که می توانیم آن را نام ببریم.

در دنیای پر رنگ و لعاب طراحی، دایره‌ها فراتر از یک شکل هندسی ساده عمل می‌کنند. این اشکال ظریف و در عین حال قدرتمند، کاربردهای فراوانی در طراحی لوگو، وب‌سایت، گرافیک و حتی علوم اطلاعاتی دارند.

بعضی چیزهایی که دایره ها می توانند نمایش دهند:

مثلث ها در طراحی لوگو

مثلت در طراحی لوگو
مثلت در طراحی لوگو

مثلث بر اساس موقعیت خود دو معنی دارد. هنگامی که به بالا اشاره می کنند، آنها ثبات و قدرت را نشان می دهند، زمانی که آنها را به سمت پایین اشاره می کنند بی ثبات میشوند. مثلث عمدتا یک شکل مردانه است، اما زمانی که آن را معکوس می کنیم، نشان دهنده دستگاه تولید مثل زن است. در معنویت، مثلث نمایانگر اتحاد بدن، ذهن و روح است.

در طراحی لوگو، مثلث لاغر می تواند به جای فلش یا نشانگر استفاده شود. مثلث کوچکتر می تواند به عنوان شکل در یک کولاژ با درهم بافتن ترکیب یا اثر موزاییک استفاده شود. مثلث بزرگتر بیشتر به نظر می آید و قابل توجه است، بنابراین قبل از استفاده از آنها در ابعاد بزرگتر، باید آنها را در نظر گرفت. همیشه بهترین استفاده از مثلث آن است که به راحتی بر روی پایه بنشیند و یا با یک نقطه رو به سمت راست اشاره کند، پیامی که انتقال میدهد حرکت به جلو است. بعد از خواندن این مقاله شما نیز میتوانید در هنگام سفارش طراحی لوگو به این موارد دقت نمایید.

مثلث هایی که در زندگی روزمره مشاهده می کنیم:

مثلث نیز می تواند برای شکستن از طراحی سنتی، مربع مورد استفاده قرار گیرد. آنها می توانند در روش های بی شماری برای ایجاد انواع طرح های پویا مانند شکل بالا ساخته شوند.

استفاده از اشکال چند ضلعی به تنهایی

چند روش ساده برای استفاده از هر یک از این چند ضلعی ها ، این است که متن را در داخل آنها قرار دهید یا تصاویر را به صورت شکل برش دهید. شما می توانید از این تکنیک ها در تصاویر هدر پست وبلاگ، پین های Pinterest، گرافیک Instagram، ریز عکس ها در YouTube یا اسلایدهای ارائه استفاده کنید.

با استفاده از هر یک از این چند ضلعی ها به جای یک مستطیل یا مربع به طور منظم، به گرافیک شما یک احساس متفاوت از معمول می دهد. درک پیام در پشت هر کدام از این شکل ها کلید انتخاب بهترین آنها برای برند یا پیام شماست. از لیست بالا استفاده کنید تا در مورد آنچه که این شکل ها به شما یادآوری می کنند فکر کنید و ببینید چگونه این تاثیرات بر طراحی شما تاثیر می گذارد.

استفاده از چند ضلعی به عنوان شکل های متصل کننده

این اشکال همچنین می تواند به عنوان قطعات پازل برای ایجاد یک ترکیب بزرگتر و سازماندهی اطلاعات بصورت اینفوگرافی باشد. با شش ضلعی، شما می توانید ترکیب کندو با رنگ های مشابه طراحی کنید. با پنج ضلعی و هشت ضلعی ، شما می توانید چیزی مشابه در جهت افقی، عمودی و حتی اریب طراحی کنید.

پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی نیز می توانند به شکل های کوچکتر مثل مثلث به منظور ایجاد یک پیشرفت با یک حرکت بصری دایره ای یا یک تجسم شبیه به یک نمودار پایه، جدا شوند.

شناخت روانشناسی اشکال در طراحی لوگو یک اصل بسیار مهم است. مطمئن شوید که قبل از انتخاب یک شکل به مفهوم آن هم آشنا هستید.

استفاده از اشکال طبیعی در لوگو

اشکال طبیعی یا ارگانیک نشان دهنده حیوانات و چیزهایی که در دنیای طبیعی یافت میشوند مانند برگ ها، گل ها، درختان و یا چیزهای ساخته شده توسط انسان مانند نقاشی های رنگی و قطرات جوهر.

اگر طراحی شما در ارتباط با محیط یا محیط زیست باشد، قطعا باید از این اشکال استفاده کنید. این نوع از اشکال نیز برای گرافیک هایی در مورد فضای خارج شهر مانند پیاده روی، کمپینگ و غیره عالی هستند. اگر کسب و کار شما با گلها باشد، پس فقط می توانید با استفاده از تصاویر واقعی گل ها با استفاده از شکل های طبیعی به عنوان لوازم جانبی برای گرافیک خود فراتر بروید.

شما می توانید از اشکال طبیعی به خودی خود یا به عنوان بخشی از یک ترکیب بزرگتر مانند نمونه های زیر استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که این اشکال معنای واضح و پیام دارند- آنها در همه موارد بسیار غیرمنتظره نیستند.

نمادها و آیکون ها

نمادها و آیکون ها انواع اشکال انتزاعی هستند. آنها می توانند چیزهای عادی را نمایش دهند و همچنین می توانند یک نمادگرایی بالاتری داشته باشند یا مذهبی، سیاسی و فرهنگی. نمادها و آیکون ها هنگام ایجاد گرافیک بسیار مفید هستند زیرا پیام ها را به سرعت انتقال می دهند.

تفاوت بین نمادها و شکل ها این است که اشکال عادی را می توان به تعداد زیادی در یک طراحی استفاده کرد، در حالی که استفاده از نمادهای بیش از حد می توانند سردرگمی ایجاد کنند. استفاده از نمادها را به حداقل برسانید و اگر از آنها استفاده کردید، آنها را عاقلانه انتخاب کنید.

آیکون ها اغلب در طراحی اینفوگرافی دیده میشوند تا استفاده از متن را به حداقل برسانند و توجه خاص به پیام های کلیدی خاصی را جلب کنند. اما شما باید آیکون ها را با دقت انتخاب کنید تا برند باقی بمانید. اطمینان حاصل کنید که طرح رنگ آیکون های خود را به تناسب برند خود تغییر دهید و تنها از یک سبک آیکون در یک اینفوگرافی استفاده کنید.

معنی اشکال به شکل ستاره

علاوه بر شکل های هندسی، ستارگان نیز می توانند نماد باشند زیرا اغلب در نمادهای مذهبی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ویژگی های متنوعی هستند. ستاره ها به یاد ماندنی هستند و غالبا نماد گرا و پر اهمیت هستند. چشم ما همیشه به یک ستاره (به ویژه اگر زرد یا طلایی باشد) قبل از هر شکل دیگر کشیده شود.

ستاره ها شکل های عالی برای طراحی قیمت های فروش، اطلاعات خاص در مورد محصول یا تبلیغ، تخفیف یا پاداش هستند. ستاره های زرد می توانند ، ستاره های طلایی که در دوران دانش آموزی می گرفتیم یادآوری کنند، در حالی که ستاره های آبی به روبان های اول محل توجه می کنند. برای انتقال پیام مناسب، از ستاره ها استفاده کنید.

چه چیزهایی را با ستاره مرتبط کنیم؟

معنی اشکال فلش در طراحی لوگو

فلش ها در تمام انواع مختلف طرح ها و سبک ها قرار می گیرند، هر کدام با یک لرزش منحصر به فرد. پرانرژی، فلش های تو پر ، قدرت بیشتری را نسبت به فلش های نازک و یا توخالی انتقال می دهند. جهت های شگفت انگیز می توانند طراحی شما را به یک هواپیما لذت بخش تبدیل کنند. فلش می تواند بسیار کوچک باشد، برای استفاده در لیست ها، یا به اندازه کافی بزرگ باشد تا متن داخل آن نوشت. فلش های مرکب، در مثلث یا شکل دایره ای، می توانند برای نشان دادن چرخه ها و فرآیندها استفاده شوند. نماد بین المللی برای بازیافت یک مثلث است که از فلش ساخته شده است.

بزرگترین هدف فلش هدایت دادن است. استفاده از فلش ها می تواند به بیننده کمک کند مسیر اطلاعات را از یک قسمت از گرافیک خود به قسمت دیگری دنبال کند. شما همچنین می توانید از فلش در گرافیک قبل و بعد یا سایر تغییرات استفاده کنید. مانند آیکون ها، بهتر است بر روی برند باقی بماند و در طراحی خود از یک سبک سازگار با فلش استفاده کنید. اگر از یک ورق کاغذی استفاده می کنید، شما نباید آنها را با فلش های ضخیم و بلوک ترکیب کنید.

روند برند خود با شناخت معنی اشکال را حفظ کنید

یکی از چیزهایی که ما باید در هنگام استفاده از اشکال برای ایجاد گرافیک برای استراتژی بازاریابی بصری خودمان به یاد داشته باشیم این است که ما همیشه باید روند برند خود را حفظ کنیم. هنگام ایجاد یک راهنمای سبک بصری، شما باید یک انتخابی از اشکال را داشته باشید که برای همه قسمت های گرافیکی برند استفاده می شود. سعی کنید هر بار که یک گرافیک جدید ایجاد می کنید، از اشکال استفاده کنید.

اگر مربع ها و مستطیل های شما همیشه گوشه های گرد دارند، آنها را نگه دارید. اگر از هشت ضلعی برای چهارچوب متن خود استفاده کنید، پس همیشه از هشت ضلعی استفاده کنید.

از خوانندگان، مشتریان و پیروان خود بپرسید. اگر آنها بتوانند چیزی شبیه به “آن برند با شش ضلعی زیبا” یا “آن برند با فلش متمرکز” را بگویند، برند شما را بهتر به خاطر آورند. حفظ یکپارچگی آگاهانه کلید حفظ هویت بصری شماست. حالا شما بگویید: کدام سبک لوگو را برای کسب و کار خود انتخاب میکنید.

شرکت طراحی لوگو مونس خواه با بیش از 20 سال سابقه در حوزه طراحی لوگو، در این زمینه به شما کمک میکند تا لوگو به یادماندنی و خاصی را برای برند و یا کسب و کار خود داشته باشید، به همین جهت میتوانید از مشاوره رایگان طراحی لوگو این مجموعه بهره مند شوید.

معنی اشکال و نمادهای نسل دیجیتال

اگر از خواندن مفاهیم طراحی لذت میبرید حتما مقاله روانشناسی اشکال را بخوانید تا در این زمینه اطلاعات عمیق تری داشته باشید.