طراحی تایپوگرافی

طراحی تایپوگرافی، هنر چیدمان تایپ جهت دست یابی به یک هنر بصری است. تایپوگرافی خلق هنر بصری با کمک حروف، خلوط و فاصله می باشد که توسط طراحان انجام می شود. کلمه تایپو گرافی از کلمه (تایپ) به معنی حروف قابل تکثیر و (گراف) به مفهوم ثبت و تصویری کردن تشکیل یافته است.

می توان گفت در طراحی تایپوگرافی خوانا بودن امری بسیار مهم است مهم است، چرا که در زمینه ای استفاده می شود که اطلاع رسانی وجه مشخص آن است. این نوع طراحی بایدخوانا بوده و بر اساس حروف چاپی طراحی شده باشد. تغییرات در این نوع طراحی باید به معنای اثر ربط داشته باشد.

همچنین می توان به این نکته نیز اشاره کرد که در این ارتباط تنگاتنگ دیگر نوشتارها و زبان های سنتی و تخصصی توانایی و گنجایش وسیع و سریع آن را ندارند. در این چنین شرایطی شاید بیش از همه (عناصر بصری) می توانند کارآمد باشند و از آن جایی که هنر تایپوگرافی یک زبان بصری است امروزه این هنر می تواند نقش بسیار مهمی را در زندگی ما ایفا کند.

فرآیند طراحی تایپوگرافی

فرآیند طراحی تایپوگرافی یک فرآیند 5 مرحله ای می باشد که به ترتیب توسط طراحان طی شده و سبب ایجاد اثر هنری فوق العاده برای مخاطبان می شود. این مراحل به صورت گزینه ای در زیر آمده است:

 

  1. تبدیل شدن اطلاعاتی که قرار است به مخاطب منتقل شود به فونت.
  2. انتخاب تایپ فیس یا گروه فونت ها
  3. ادغام با تکنیک های ویژوال آرت و هنرهای دیداری
  4. رنگ گیری و فرم پذیری
  5. تصادف در انتخاب رنگ، فرم، خم خوردگی، بافت، چیدمان، کشش، ترکیب فونت ها و تایپ فیس ها

طراحی تایپوگرافی

تاثیر تغییرات در طراحی تایپوگرافی

به طور کل تایپوگرافی در همه جا وجود دارد، مثلا: گوشی تلفن، بیلبوردها و… با نگاه به این موارد می توانید هنر تایپوگرافی را در تمام آنها ببینید و متوجه شوید که به کمک فونت ها و تنظیم و رنگ بندی آنها در کنار هم چگونه پیام ها را منتقل می کنند. در هنر تایپوگرافی ابتدا ممکن است بخشی از تغییرات بسیار جزیی به نظر برسند اما حتی کوچک ترین اتفاقات می تواند توجه افراد را جلب کرده و تاثیرگذار باشد به عنوان مثال:

تغییر کردن فونت کمپانی اپل از helvetica به san francisco سبب شد فونت اختصاصی اپل به یک دست خط خواندنی و مطابق با اکثر صفحه نمایش ها تبدیل شود. اپل اهمیت تایپوگرافی را به طور کامل بیان کرده است. استیو جابز تنها دوره ای که شرکت کرده دوره تایپوگرافی بوده که نقش مهمی را در موفقیت اپل داشته است.

در طراحی تایپوگرافی مهم ترین وظیفه طراح چیست؟

در طراحی تایپوگرافی طراح باید بسیار هوشمندانه کار کند به طوریکه که نوشته ماهیت و هویت خویش را به طورکامل حفظ کرده و در عین حال یک ترکیب خوب نیز ایجاد شود. وقتی خطوط خوانا باشد مخاطب میتواند در مقام قیاس قرار گیرد تا ببیند طراح چقدر ماهیت نوشته را به ماهیت تصویر پیوند داده و آیا توانسته بین نوشتار و تصویر ، محتوا و فرم ایجاد کند یا خیر؟

 

ما بارها و بارها گفته ایم که باید نکات مهم در طراحی لوگو، طراحی آرم و طراحی آیکون اختصاصی را شناخته و طبق این اصول طراحی را انجام دهید تا به نتیجه‌ای فوق العاده برسید. و گفتیم که شما باید قبل از طراحی لوگو، طراحی آرم و سفارش طراحی لوگو ابتدا تمام جوانب کسب و کار خود را بسنجید و سپس بر اساس آن رنگ بندی مناسب برای لوگو را تشخیص داده و سپس دنبال قیمت لوگو، تعرفه طراحی لوگو، قیمت طراحی لوگو و لیست قیمت لوگو از شرکت های طراحی لوگو باشید. همچنین گفته شد طراحی آیکون اختصاصی، طراحی نشان تجاری، طراحی اسم، طراحی لوگو تایپ، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی هرکدام دارای تعاریف مختلفی هستند. ما در این مقاله در مورد طراحی تایپوگرافی اطلاعاتی را به شما دادیم دانستن این مورد به شما کمک می کند هنر چیدمان تایپ جهت دست یابی به یک هنر بصری را به فوق العاده رین شکل ممکن خلق کرده و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. پس می توان گفت تایپوگرافی نقش مهمی در تقویت نام تجاری ، ایجاد علاقه به محصول و برجسته سازی ایفا می کند.

 

|
0
| 470
whatsapp support
در حال بارگزاری
لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید...