آنچه در این مقاله میخوانید

سیر تکامل لوگوهای مشهور دنیا (بررسی لوگوها از قرن 19)

سیر تکامل ۱۳ لوگوی مشهور

چگونه لوگوهای نمادین در طول زمان تکامل یافته‌اند؟ آیا تغییرات لوگو معمولاً با دوره‌های رشد درآمد برای برندها مطابقت دارند؟ در این مقاله طراحان شرکت طراحی لوگو مونس خواه سعی دارند سیر تکامل ۱۳ لوگوی مشهور: استارباکس، اپل، گوگل، آمازون، Levi’s، مایکروسافت، Dell، توییتر، نایکی، کوکاکولا، آی بی ام، شل و Airbnb را از دید طراحی برای شما شرح دهند، همراه ما باشید.

سیر تکامل لوگوی استارباکس

تغییرات لوگو اپل در طول زمان

لوگوی اپل

تغییرات لوگو گوگل در طول زمان


شرکت گوگل در طول زمان شکل اصلی لوگوی خود را زیاد تغییر نداده است و از تایپوگرافی نام خود به‌عنوان لوگو استفاده کرده است اما در دوره‌های مختلف با تغییرات جزئی سعی کرده است لوگوی خود را به‌روز نگه دارد.1. 1997-1998: اولین لوگوی گوگل شامل نام “Google” بود که به صورت ساده و با رنگ‌های قرمز و آبی بود.2. 1998-1999: در این تغییر، اولین نسخه رسمی لوگوی گوگل معرفی شد. این نسخه شامل نام “Google” با رنگ‌های قرمز و آبی بر روی پس‌زمینه‌ی سفید بود.3. 1999-2010: در این دوره، لوگوی گوگل به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی گوگل شامل نام “Google” با رنگ‌های قرمز، آبی، سبز و زرد بر روی پس‌زمینه‌ی سفید بود. این لوگو به شدت شناخته شده و بسیار مشهور است.4. 2010-حال حاضر: در این تغییر، لوگوی گوگل به شکل یک تغییر لوگوی ساده‌تر و مدرن‌تر تغییر کرد. نام “Google” به شکل لاتین و با رنگ‌های مشابه با نسخه قبلی بر روی پس‌زمینه‌ای سفید قرار دارد.علاوه بر تغییرات در لوگو، گوگل نیز از طریق “Doodles” لوگوی خود را به مناسبت رویدادها، تاریخ‌ها و شخصیت‌های مشهور تغییر می‌دهد. این تغییرات موقتی هستند و پس از چند روز به لوگوی اصلی برمی‌گردد. این تغییرات در لوگو، نشانه تکامل و رشد گوگل در طول سال‌ها محسوب می‌شوند.

تکامل لوگوی گوگل

تغییرات لوگو شرکت آمازون در طول زمان


شرکت آمازون در بدو تأسیس چندین بار لوگو خود را تغییر داده است اما پس از سال ۲۰۰۰ که درآمد شرکت شروع به رشد نمایی کرده دیگر لوگوی خود را تغییر نداده است. در زیر به برخی از این تغییرات اشاره خواهیم کرد:1. 1995-1997: اولین لوگوی آمازون شامل نام “Amazon.com” به صورت نوشته‌ی ساده و با رنگ مشکی بود.2. 1997-2000: در این تغییر، لوگوی آمازون به صورت نوشته‌ی “Amazon.com” با رنگ قرمز بر روی پس‌زمینه‌ی سفید تغییر کرد. همچنین، یک خط را به عنوان جداکننده بین “A” و “Z” در نام آمازون اضافه شد، نشان دهنده‌ی متنوعیت محصولاتی که آمازون به فروش می‌رساند.3. 2000-2012: در این دوره، لوگوی آمازون به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی آمازون شامل نام “Amazon” با رنگ آبی بر روی پس‌زمینه‌ی سفید بود. حرف “A” در نام آمازون به شکل یک پیشانه‌ی شاخص به سمت راست بود که به نمایش دادن گستردگی محصولات آمازون اشاره می‌کرد.4. 2012-حال حاضر: در این تغییر، لوگوی آمازون به شکلی ساده‌تر و مدرن‌تر تغییر کرد. در این نسخه، نام “Amazon” به شکل لاتین و با رنگ آبی بر روی پس‌زمینه‌ی سفید قرار دارد. پیشانه‌ی شاخص “A” حذف شده است و لوگو به صورت یک نوک فلش به سمت راست طراحی شده است، که نشان‌دهنده‌ی پیشروی، سرعت و خدمات آمازون است.تغییرات لوگوی آمازون به منظور ساده‌تر شدن، مدرن‌تر شدن و برجسته‌تر کردن برند انجام شده است. لوگوی کنونی آمازون به عنوان یکی از لوگوهای برجسته و شناخته شده در دنیای تجارت الکترونیک شناخته می‌شود.

آمازون لوگو

تغییرات شرکت Levi’s در طول زمان

لوگوی شرکت Levi’s، یکی از برندهای معروف در زمینه لباس‌های جین، در طول زمان تغییراتی را تجربه کرده است. در زیر به برخی از این تغییرات اشاره خواهیم کرد:1. 1886-1936: اولین لوگوی Levi’s شامل نام “Levi Strauss & Co.” بود که به صورت نوشته‌ی ساده و با حروف بزرگ بر روی پس‌زمینه‌ی تاریک قرار داشت.2. 1936-1971: در این تغییر، لوگوی Levi’s به صورت نوشته‌ی “Levi’s” با حروف بزرگ و نوشته‌ی “Strauss & Co” با حروف کوچک در زیر آن تغییر کرد. این نسخه شامل نوشته‌ی ساده‌تر و قابل تشخیص‌تری بود.3. 1971-1986: در این دوره، لوگوی Levi’s به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی Levi’s شامل نام “Levi’s” با حروف بزرگ و ستاره‌ی کوچک بر روی حرف “i” بود. این نسخه تاکید بیشتری بر نام برند در قالب یک لوگو ساده داشت.4. 1986-2008: در این تغییرات، لوگوی Levi’s به شکل مشابه نسخه قبلی خود با حروف بزرگ و ستاره‌ی کوچک بر روی حرف “i” بود، اما با طرحی کمی مدرن‌تر و قوی‌تر.5. 2008-حال حاضر: در این دوره، لوگوی Levi’s به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی Levi’s شامل نام “Levi’s” با حروف بزرگ و ستاره‌ی کوچک بر روی حرف “i” است، اما با طرحی ساده‌تر و با رنگ آبی روشن.تغییرات لوگوی Levi’s به منظور تاکید بر هویت برند، ساده‌تر شدن و تطبیق با تغییرات زمان صورت گرفته است.شرکت Levi’s چندین بار با افت درآمد مواجه بوده است اما لوگوی خود را از سال ۱۹۳۶ تغییر اساسی نداده است و تا حدودی ظاهر قبلی خود را حفظ کرده است. لوگوی کنونی Levi’s به عنوان نشانگری از کیفیت، استحکام و مد شناخته می‌شود و به عنوان یکی از لوگوهای معروف در صنعت مد جهانی محسوب می‌شود.


 

لوگوی لووی

تغییرات شرکت مایکروسافت در طول زمان

شرکت مایکروسافت در طول دوره‌های مختلف لوگوی خود را چندین بار تغییر داده است اما پس از تغییر لوگوی خود در سال ۱۹۸۷ و افزایش درآمد شرکت، برای یک مدت طولانی تا سال ۲۰۱۲ لوگوی خود را تغییر نداد. در زیر به برخی از این تغییرات اشاره خواهیم کرد:1. 1975-1980: اولین لوگوی مایکروسافت شامل نام “Micro-Soft” بود که به صورت نوشته‌ی ساده و با حروف بزرگ بر روی پس‌زمینه‌ی تاریک قرار داشت. این نسخه شامل خط تیره‌ای بین “Micro” و “Soft” بود.2. 1980-1982: در این تغییر، لوگوی مایکروسافت به صورت نوشته‌ی “Microsoft” با حروف بزرگ و رنگ قرمز تغییر کرد. همچنین، نوشته‌ی “Microsoft” به شکل یک خط منحنی در قسمت بالایی و یک خط عمودی در قسمت پایینی قرار گرفت.3. 1982-1987: در این تغییر، لوگوی مایکروسافت به شکل مشابه نسخه قبلی خود با نوشته‌ی “Microsoft” با حروف بزرگ و رنگ قرمز بود، اما با طرحی کمی ساده‌تر و دایره‌ای در نوک حرف “O” قرار گرفت.4. 1987-2012: در این دوره، لوگوی مایکروسافت به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی مایکروسافت شامل نام “Microsoft” با حروف بزرگ و رنگ قرمز بر روی پس‌زمینه‌ی سفید بود. این نسخه تاکید بیشتری بر نام برند در قالب یک لوگو ساده داشت.5. 2012-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی مایکروسافت به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی مایکروسافت شامل نام “Microsoft” با حروف بزرگ و رنگ قرمز بود، اما با طرحی ساده‌تر و با رنگ آبی.لوگوی کنونی مایکروسافت به عنوان یکی از لوگوهای شناخته شده و قدرتمند در عرصه فناوری شناخته می‌شود و نشان دهنده‌ی نوآوری، پیشروی و قدرت شرکت است.

تغییرات لوگوی مایکروسافت

تغییرات لوگو Dell در طول زمان

شرکت Dell، یکی از شرکت‌های معروف در زمینه تولید و فروش تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتر، در طول زمان تغییرات خیلی برگی در لوگوی خود اعمال کرده نکرده است.  این تغییرات صرفا به منظور تاکید بر هویت برند، ساده‌تر شدن و تطبیق با تغییرات زمان صورت گرفته است. در زیر به برخی از این تغییرات اشاره خواهیم کرد:1. 1984-1989: اولین لوگوی Dell شامل نام “Dell Computer Corporation” بود که به صورت نوشته‌ی ساده و با حروف بزرگ در قالب یک مستطیل طراحی شده بود. این نسخه شامل رنگ‌های آبی و زرد بود.2. 1989-1996: در این تغییر، نام شرکت به “Dell” کاهش یافت و لوگوی جدیدی طراحی شد. لوگوی Dell شامل نام “Dell” با حروف بزرگ و در قالب یک مستطیل بود. این نسخه تاکید بیشتری بر نام کوتاه شرکت داشت.3. 1996-2007: در این دوره، لوگوی Dell به شکل مشابه نسخه قبلی خود با نام “Dell” با حروف بزرگ و در قالب یک مستطیل طراحی شده بود، اما با طرحی مدرن‌تر و با رنگ آبی تیره.4. 2007-2010: در این تغییرات، لوگوی Dell به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی Dell شامل نام “Dell” با حروف بزرگ و در قالب یک دایره بود. این نسخه تاکید بیشتری بر سادگی و شناخت برند داشت.5. 2010-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی Dell به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی Dell شامل نام “Dell” با حروف بزرگ و در قالب یک دایره است، اما با طرحی ساده‌تر و با رنگ آبی تیره.تغییرات لوگوی Dell به منظور تاکید بر هویت برند، ساده‌تر شدن و تطبیق با تغییرات زمان صورت گرفته است. لوگوی کنونی Dell به عنوان نشانگری از کیفیت، پیشرفت تکنولوژی و قدرت شرکت محسوب می‌شود و به عنوان یکی از لوگوهای شناخته شده در عرصه تکنولوژی است.Dell یکی از شرکت‌هایی است که لوگوی خود را به‌ندرت تغییر داده است. این شرکت از سال ۱۹۸۹ لوگوی خود را تغییر نداده بود اما در سال ۲۰۱۰ پس از افت درآمد خود مجبور به این کار شد.

لوگوی Dell

تغییرات لوگو توییتر در طول زمان

توییتر از سال ۲۰۰۶ که شروع به کار کرده است همواره لوگوی خو را تغییر داده است اما پس از سال ۲۰۱۲ که درآمد شرکت رشد نمایی داشته است دست به تغییر لوگوی خود نزده است.1. 2006-2010: اولین لوگوی توییتر شامل نام “Twitter” با حروف کوچک و نوشته شده به صورت دستی بود. این نسخه دارای رنگ آبی تیره بود و در بالای نام، یک پرنده کوچک (با نام “لاری”) در حال پرواز قرار داشت.2. 2010-2012: در این تغییرات، لوگوی توییتر به شکل مشابه نسخه قبلی خود با نام “Twitter” با حروف کوچک و نوشته شده به صورت دستی بود، اما با طراحی مدرن‌تر و با رنگ آبی روشنتر. پرنده نیز به شکل ساده‌تری طراحی شد.3. 2012-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی توییتر به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی توییتر شامل یک پرنده ساده و شناخته شده به نام “لاری” است که به صورت دستی طراحی شده است. پرنده در حال پرواز و در حالتی است که نوشته‌ی “Twitter” با حروف کوچک را به شکل مدرنی در بالای خود جا داده است. نسخه کنونی لوگوی توییتر از رنگ آبی روشن و زنده استفاده می‌کند.تغییرات لوگوی توییتر به منظور بهبود شناخت برند، ساده‌تر شدن و تطبیق با تغییرات زمان صورت گرفته است. لوگوی کنونی توییتر به عنوان یکی از لوگوهای شناخته شده در عرصه شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات محسوب می‌شود و نشان دهنده‌ی ارتباط، آزادی بیان و پیام‌رسانی سریع است.

تغییرات لوگو نایکی در طول زمان


شرکت نایکی همواره در لوگوی خود از تایپوگرافی نام شرکت در کنار نماد تیک خود استفاده می‌کرد؛ اما در سال ۱۹۹۵ دست به یک تغییر عمده زده و تایپوگرافی نام خود را از لوگو حذف کرد که این کار با افزایش نمایی درآمد شرکت همراه بوده است.1. 1971-1978: اولین لوگوی نایکی شامل کلمه “Nike” با حروف بزرگ در قالب یک مستطیل بود. این نسخه دارای رنگ آبی تیره بود و در بالای نام، نمادی با الهام از جناح‌های خدای یونانی نیکه (Nike) قرار داشت.2. 1978-1985: در این تغییرات، لوگوی نایکی به شکل مشابه نسخه قبلی خود با نام “Nike” با حروف بزرگ و در قالب یک مستطیل طراحی شده بود، اما با طرحی ساده‌تر و با رنگ آبی روشنتر. نماد جناح‌های خدای یونانی نیز به شکل ساده‌تری طراحی شد.3. 1985-1995: در این تغییرات، لوگوی نایکی به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی نایکی شامل چکمه (Swoosh) است که به صورت یک تیکه (tick) به شکل ساده و خطی طراحی شده است. نام “Nike” با حروف بزرگ در کنار چکمه قرار دارد. رنگ آبی در این نسخه نیز استفاده شده است.4. 1995-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی نایکی به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی نایکی شامل چکمه (Swoosh) است که به صورت یک تیکه (tick) به شکل ساده و خطی طراحی شده است. نام “Nike” با حروف بزرگ در کنار چکمه قرار دارد. رنگ آبی تیره در این نسخه استفاده شده است.لوگوی کنونی نایکی به عنوان یکی از لوگوهای شناخته شده و قدرتمند در عرصه ورزش و فعالیت‌های بدنی محسوب می‌شود و نمایانگر انرژی، عملکرد برتر و پیروی از اهداف شخصی است.

تغییرات لوگو کوکاکولا در طول زمان

کوکاکولا یکی از برندهای قدیمی است که در طول دوره‌های مختلف با تغییر لوگوی خود سعی داشته لوگوی خود را به‌روز نگه دارد. در زیر به برخی از این تغییرات اشاره خواهیم کرد:1. 1886-1890: اولین لوگوی کوکاکولا شامل نام “Coca-Cola” با حروف خطی بود. این نسخه دارای طرحی ساده و کلاسیک بود و از رنگ سیاه و سفید استفاده می‌کرد.2. 1890-1941: در این تغییرات، لوگوی کوکاکولا به شکل مشابه نسخه قبلی خود با نام “Coca-Cola” با حروف خطی و در قالب یک دایره طراحی شده بود. نام “Coca-Cola” در داخل دایره قرار داشت و اطراف آن خطوط زیبایی قرار داشتند. این نسخه همچنین از رنگ سیاه و سفید استفاده می‌کرد.3. 1941-1969: در این تغییرات، لوگوی کوکاکولا به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی کوکاکولا شامل نام “Coca-Cola” با حروف خطی است که در داخل یک دایره قرار دارد. این نسخه از رنگ قرمز براق برای نام “Coca-Cola” و رنگ سفید برای دایره استفاده می‌کند.4. 1969-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی کوکاکولا به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی کوکاکولا شامل نام “Coca-Cola” با حروف خطی است که در داخل یک دایره قرار دارد. این نسخه از رنگ قرمز براق برای نام “Coca-Cola” و رنگ سفید برای دایره استفاده می‌کند. نسخه کنونی لوگوی کوکاکولا با طرح ساده و قدرتمند خود، به عنوان یکی از لوگوهای شناخته شده و قدرتمند در عرصه نوشیدنی‌ها شناخته می‌شود و نمایانگر شیرینی، سرمایه‌گذاری برند و لذت است.

تغییرات لوگو شرکت آی بی ام در طول زمان

شرکت آی بی ام همواره از تایپوگرافی نام خود به‌عنوان لوگو استفاده کرده است اما با تغییرات جزئی همواره سعی کرده لوگوی خود را به‌روز نگه دارد.1. 1924-1947: اولین لوگوی IBM شامل حروف “IBM” با حروف بزرگ و طرحی ساده بود. این نسخه دارای رنگ آبی تیره بود و از قلم خطی استفاده می‌کرد.2. 1947-1956: در این تغییرات، لوگوی IBM به شکل مشابه نسخه قبلی خود با حروف “IBM” با حروف بزرگ و طرحی ساده و قلم خطی طراحی شده بود. اما در این نسخه، حروف “IBM” در یک مستطیل قرار گرفته بودند.3. 1956-1972: در این تغییرات، لوگوی IBM به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی IBM شامل حروف “IBM” با حروف بزرگ و طرحی ساده است که درون یک مستطیل طراحی شده است. این نسخه از رنگ آبی روشن برای حروف “IBM” استفاده می‌کند.4. 1972-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی IBM به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی IBM شامل حروف “IBM” با حروف بزرگ و طرحی ساده است که درون یک مستطیل طراحی شده است. این نسخه از رنگ آبی تیره برای حروف “IBM” استفاده می‌کند. همچنین، در روند طراحی لوگوی IBM، تغییرات جزئی در فونت و شکل حروف نیز صورت گرفته است.تغییرات لوگوی IBM با هدف بهبود شناخت برند، ساده‌تر شدن و تطبیق با تغییرات زمان صورت گرفته است. لوگوی کنونی IBM با طرح ساده و حرفه‌ای خود، به عنوان یکی از لوگوهای قدرتمند و شناخته شده در صنعت فناوری شناخته می‌شود و نمایانگر نوآوری، قدرت محاسباتی و پیشروی است.

آی بی ام

تغییرات لوگو شرکت شل در طول زمان

شرکت شل از تایپوگرافی نام خود در کنار یک نماد به‌عنوان لوگو استفاده می‌کرد. این شرکت در سال ۱۹۹۵ با تغییر سبک حروف خود لوگوی خود را بازطراحی کرده و پس از افت درآمد خود در سال ۱۹۹۹ تایپوگرافی نام خود را از لوگو حذف کرده است.1. 1901-1904: اولین لوگوی شل شامل حروف “S” و “S” بود که به صورت برعکس یکدیگر قرار گرفته بودند. این نسخه دارای طرحی ساده و قلم خطی بود و از رنگ سیاه و سفید استفاده می‌کرد.2. 1904-1930: در این تغییرات، لوگوی شل به شکل مشابه نسخه قبلی خود با حروف “S” و “S” برعکس یکدیگر طراحی شده بود. اما در این نسخه، حروف “S” داخل یک شکل بیضوی قرار گرفته بودند. همچنین، رنگ آبی روشن برای حروف “S” و رنگ زرد برای پس زمینه استفاده می‌شد.3. 1930-1971: در این تغییرات، لوگوی شل به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی شل شامل حروف “S” و “H” است که به صورت برجسته و برعکس یکدیگر قرار گرفته‌اند. این نسخه از رنگ زرد برای حروف “S” و رنگ قرمز برای حرف “H” استفاده می‌کند.4. 1971-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی شل به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی شل شامل حروف “S” و “H” است که به صورت برجسته و برعکس یکدیگر قرار گرفته‌اند. این نسخه از رنگ زرد برای حروف “S” و رنگ قرمز برای حرف “H” استفاده می‌کند. در این نسخه، شکل حروف بیشتر گردش شده و زوایای برجسته‌تری دارند.لوگوی کنونی شل با طرح برجسته و شناخته شده‌اش، به عنوان یکی از لوگوهای قدرتمند در صنعت نفت و انرژی شناخته می‌شود و نمایانگر توانایی، پیشروی و بزرگی است.

لوگوی Airbnb

تغییرات لوگو Airbnb در طول زمان


Airbnb یکی از شرکت‌هایی است که پس از تغییر لوگوی خود در بدو تأسیس خود یعنی در سال ۲۰۱۰ و پس از افزایش نمایی درآمد خود دست به تغییر لوگوی خود نزده است.1. 2008-2013: اولین لوگوی Airbnb شامل حروف “Airbnb” با یک قلب درون حروف “A” و “B” بود. این نسخه دارای رنگ قرمز بود و از فونت خوش‌نویس استفاده می‌کرد.2. 2013-2014: در این تغییرات، لوگوی Airbnb به شکل مشابه نسخه قبلی خود با حروف “Airbnb” با یک قلب درون حروف “A” و “B” طراحی شده بود. اما در این نسخه، شکل حروف بیشتر گردش کرده و فونت آن تغییر یافته بود. همچنین، رنگ قرمز غیرمتمایزتر شده و رنگ آبی به طور مشخصتر به لوگو اضافه شده بود.3. 2014-2016: در این تغییرات، لوگوی Airbnb به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی Airbnb شامل حروف “Airbnb” است که به صورت برجسته و با حروف بزرگ طراحی شده‌اند. در این نسخه، حروف “A” و “B” با دست نوشته شده‌اند و بین حروف “A” و “B” یک سه‌گانه همرنگ وجود دارد که نمادی از یک خانه را نمایش می‌دهد. رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی و رنگ سفید به عنوان رنگ ثانویه در این نسخه استفاده می‌شود.4. 2016-حال حاضر: در این تغییرات، لوگوی Airbnb به شکل کنونی خود تغییر کرد. لوگوی Airbnb شامل حروف “Airbnb” است که به صورت برجسته و با حروف بزرگ طراحی شده‌اند. در این نسخه، حروف “A” و “B” با دست نوشته شده‌اند و بین حروف “A” و “B” یک سه‌گانه همرنگ وجود دارد که نمادی از یک خانه را نمایش می‌دهد. همچنین، در این نسخه، شکل حروف بیشتر گردش کرده و تغییرات جزئی در فونت و شکل حروف نیز صورت گرفته است.لوگوی کنونی Airbnb با طرح برجسته و شناخته شده‌اش، به عنوان یکی از لوگوهای مشهور در صنعت اجاره موقت مسکن و مسافرت شناخته می‌شود و نمایانگر میزبانی، جامعه و تجربه است.

سیر تکامل طراحی لوگو (قرن نوزدهم)

در ادامه این مطلب به سیر تکامل طراحی لوگو در قرن نوزدهم می پردازیم .نمادهای گرافیکی و عناصری که امروز در اطراف خود شاهد هستیم، پاسخ‌های قطعی از تکنیک‌های گرافیکی متعددی است که در دو قرن اخیر مورد بررسی و اجرا قرارگرفته‌اند. تاریخچه و تکامل تکنیک‌های طراحی لوگو، از سبک‌های گل و هنری گرفته تا سبک‌های مینیمالیستی و صاف، درک کنونی ما از شکل‌ها و نمادها را شکل داده‌اند.

با مطالعه ادامه این نوشته، اهمیت لوگو در زندگی روزمره و اینکه چگونه در طول دو قرن گذشته تکامل‌یافته است را درک خواهید کرد. اگر شما تاریخچه لوگوی اپل را مسحور کننده و یا لوگوی استارباکس را مرموز می‌دانید، در این صورت این لوگو‌های مشهور، نقاط عطف مهمی را در تاریخ و تکامل لوگو نشان می‌دهند. این فلسفه طراحی مدت‌هاست به ما کمک کرده ‌است تا هزاران کلمه از سخنرانی را از طریق یک نماد بیان کنیم.

سال‌های ۱۸۳۷ تا ۱۹۰۱: عصر ویکتوریایی، تلاش‌های اولیه برای نمادگرایی

در عصر ویکتوریایی و سلطنت ملکه ویکتوریا در بریتانیا، هنرمندان و طراحان گرافیک متعددی به مرزهای آنچه امروز «طراحی گرافیک» می‌نامیم، وارد شدند. تلاش آن‌ها برای داشتن طرح‌بندی‌های متقارن، تزیین و دکوراسیون سنگین برای نیم‌قرن در طول تاریخ دوره ویکتوریا به‌طور فوق‌العاده‌ای مؤثر بود. شما چه تعداد لوگو‌های سبک ویکتوریایی را می‌شناسید از این جنبش هنری الهام‌ گرفته‌اند؟

سیر تکامل طراحی لوگو
سیر تکامل طراحی لوگو

ظهور سبک گوتیک

تاریخچه لوگو پپسی بسیار جذاب است. لوگوی پپسی که ما امروزه می‌بینیم برای اولین بار در سال ۱۸۹۸ با فونت سبک گوتیک شروع شد. در این هنگام بود که شرکت نوشیدنی براد (Brad’s Drink) به نام شرکت پپسی تغییر نام داد.

سیر تکامل طراحی لوگو
سیر تکامل طراحی لوگو

سبک حروف رویال

تاریخچه باشکوه دوره ویکتوریا شاهد ظهور سبک حروفی بود که جزئیات بیش‌ازحد، سایه‌ها و تزیینات به‌کاررفته را در زمینه طراحی لوگو دنبال می‌کرد.

فونت های قدیمی استفاده شده در لوگوها
فونت های قدیمی استفاده شده در لوگوها

نوآوری صنعتی

طراحی لوگو Valvoline که در سال ۱۸۸۶ انجام شده ‌است، می‌تواند اولین نمونه‌ای از آن چیزی باشد که امروزه به آن لوگوی تجاری می‌گوییم. سبک فونت ویکتوریایی با انحنای بیرونی و نقطه‌های کوچک درون آن تکمیل شده است.

سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۹۱۰: دوران هنر و صنایع‌دستی روزهای هنرهای تزئینی و زیبا

این جنبش بین‌المللی، با استفاده از عناصر تزیینی به‌صورت اشکال ساده در سبک قرون‌وسطایی، رمانتیک و سبک‌های عامیانه تزئین با بافت‌های پیچیده و برجسته‌سازی حروف اول کلمات، تعریفی نو از طراحی لوگو ارائه کرد. این حرکت به‌عنوان پلی بین ارزش‌های دوره ویکتوریا سنتی و جنبش مدرن عمل می‌کند. یکی از بهترین لوگو‌ها این جنبش را بررسی می‌کنیم.

لوگوهای قدیمی
لوگوهای قدیمی

طرح‌های گل‌وبته در لوگوی خودرو

فورد، با الهام از این حرکت صنعت طراحی گرافیک، اولین لوگوی خود را در سال ۱۹۰۳ به معرض نمایش گذاشت. اگرچه این لوگوی با سبک هنری و صنایع‌دستی از سال ۱۹۰۳ چندین بار بازطراحی شده ‌است؛ اما هنوز هم یکی از بهترین لوگوهای جهانی اتومبیل در نظر گرفته می‌شود.

«طراحی می‌تواند هنری باشد. طراحی می‌تواند زیبایی شناسانه باشد. طراحی بسیار ساده است و به همین دلیل است که بسیار پیچیده است.»

پل رند

سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۲۰: دوران هنر نو جدیدترین روندهای نوظهور

سبک هنر نو یک فلسفه طراحی گرافیکی محبوب است که به خاطر تصویرسازی‌های مسطح، مرزبندی شده و سبک حروف دست‌نویس مشهور است. این جنبش هنری نوظهور جدید، الهام‌بخش طراحان لوگو بود تا از طراحی اشکال و ساختارهای طبیعی در لوگوهای خود بهره بگیرند.

بی‌زمانی کوکاکولا

تاریخچه بی‌زمان لوگوی کوکاکولا هرگز در زمینه تحت تأثیر قرار دادن هر فردی با گرایش‌ها و سلیقه‌های متفاوت شکست نمی‌خورد. سبک حروف لوگوی کوکاکولا که در اواسط دهه ۱۹۲۰ با فونت Spencerian طراحی شده است، بیش از یک قرن دوام آورده است. این اثر عالی از طراحی هنر نو به ‌راستی آغازگر عصر لوگوهای منحنی وار (Arciform) یا دنباله‌دار (fishtail) بود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 1200px-Coca-Cola_bottle_cap.svg-300x300.png است

جنرال الکتریک

اوج تاریخ حقیقی هنر نو و تاریخچه فریبنده لوگوی شرکت جنرال الکتریک به بیش از یک قرن پیش برمی‌گردد. یکی از بهترین نمونه‌های طراحی‌های گرافیکی نو، لوگوی این شرکت معروف، حاصل یک ویژگی کاملاً تایپوگرافیک است و یکی از خنثی‌ترین و راحت‌ترین ظاهرها را دارد.

مرسدس در میان گل‌ها

این لوگو بین سال‌های ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۶ طراحی شده است. لوگوی سبک نو مرسدس که شامل یک ستاره سه وجهی است که با یک مرز گل‌وبته به معنای تسلط شرکت بر هوا، زمین و دریا است، در اصل توسط گوتلیب دایملر در سال ۱۹۰۹ طراحی شد. لوگوی مرسدس به‌طور پیوسته در کنار برخی از بهترین لوگو‌ها تجاری دنیا قرار دارد.

لوگو قدیمی بنز
لوگو قدیمی بنز

لوگوی نمادین مشهورترین برند مد یعنی ورساچه یک نمونه خاص از سبک هنر نو است. لوگوی ورساچه از خطوط انتزاعی برای تشکیل یک الگوی تزیینی استفاده می‌کند، مثل یک مارپیچ که سر مدوسا را احاطه کرده است. مدوسا یک زن یونانی است که توسط الهه آتنا به خاطر اشتباهاتش به هیولایی تبدیل‌شده است.

لوگو Versace


همانطور که از بررسی تغییرات لوگو برندهای بزرگ آموختیم، شرکت ها و کسب و کارها برای داشتن یک برند قوی در هر حوزه ای نیاز به یک لوگوی منحصر به فرد دارند. شرکت طراحی لوگو مونس خواه، یکی از بهترین شرکت های ارائه دهنده خدمات طراحی لوگو در ایران است که مشاوره طراحی لوگو رایگان به شرکت ها و کسب و کارها ارائه میکند. از این رو شما عزیزان میتوانیدجهت دریافت مشاوره رایگان یا اطلاع از قیمت طراحی لوگو با مجموعه ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد سیر تکامل لوگوهای مشهور دنیا (بررسی لوگوها از قرن 19)

سفارش

طراحی لوگو.

با ما در ارتباط باشید
شبکه های اجتماعی

کالکشن

لوگو و هویت بصری