مطالعه موردی طراحی لوگو آئودی

طراحی لوگو هیوندای

در این پست شما تاریخچه طراحی لوگو آئودی و نام تجاری آن آشنا خواهید شد. آئودی به عنوان یکی از پیشروترین و برترین مارک های خودرو در جهان ظهور کرد. تقریبا بیش از یک قرن است که این شرکت رهبر برتر در طراحی خلاق و پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو بوده است. با عملکرد و طراحی داخلی فوق العاده، خودروهای آئودی با سرعت بالا، ایمنی، راحتی و پیشرفت در بهترین حالت ، مترادف هستند.

سازنده خودرو آلمانی مترادف با برتری

پیشرو و یکی از موفق ترین مارک های خودرو در جهان دارای تاریخ طولانی و جذاب است. تولید کنندگان خودرو آلمانی به خاطر نوآوری های تکنولوژیکی، سبک، کارایی و لوکس خود شناخته شده اند و اتومبیل های آئودی از این قاعده مستثنی نیستند. اگر بدانید که شرکت ترکیب چهار شرکت مختلف است و یکی از آنها به نام “آئودی” نامگذاری شده است، شگفت زده خواهید شد.

اولین لوگو آئودی
اولین لوگو آئودی

داستان چهار حلقه طراحی لوگو آئودی

اگر شما نگاهی به اجزای طراحی لوگو آئودی بیاندازید، می بینید چهار حلقه وجود دارد. هنوز  الهام واقعی در پشت طراحی لوگو خودرو ساز آلمانی تایید نشده است. با این حال، باورهای مختلف و گمانه زنی متفاوتی وجود دارد. برخی ادعا می کنند که طراحی لوگو آئودی ، الهام بخشی از حلقه های المپیک است.

در واقع، اکثریت مردم معتقدند که چهار حلقه از چهار شرکت مختلف تشکیل شده اند که در نهایت “Audi” متصل شدند. در سالگرد تولد ۱۰۰ ساله آئودی، در سال ۲۰۰۹ تغییراتی در طراحی لوگو انجام شد و در حال حاضر ویژگی های مشابهی دارد. شعار شرکت Vorsprung durch Technik است که به معنی پیشرفت از طریق تکنولوژی است.

Vorsprung durch Technik
Vorsprung durch Technik

سری تغییرات در طول سالها

در گذشته های دور، فرم و شکل لوگو تغییر کرده است. اگر عکس های لوگو های آئودی در طول سال ها را دنبال کنید، می توانید متوجه شوید که طرای ان تحت تاثیر قرار گرفته است. یک اصلاحیه وجود دارد که متوجه شدیم که این شرکت در ابتدا چهار سرمایه گذاری جداگانه بود و سپس به یک واحد واحد ادغام شد. می توان گفت که معنای واقعی لوگو آئودی “وحدت” است.

آئودی ادغام چهار شرکت مختلف است

در طول بیست سال نهایی سالهای ۱۸۰۰ و ده سال اول ۱۹۰۰، شرکت آئودی به اصطلاح چهار شرکت مختلف خودرو بود. آنها همه افتخار می کنند که در تولید وسایل نقلیه با آخرین فن آوری های مهندسی بالا باشند. چهار شرکت شامل Audi، Horch، DKW و Wanderer بودند. این شرکت ها، آئودی و Horch متعلق به بنیانگذار شرکت و مهندس فوق العاده، August Horch بود. هر یک از چهار شرکت، لوگوی خود را مستقیما طراحی کردند.

لوگو آئودی
تاریخچه لوگو آئودی

در روزهای اولیه، لوگوی شرکت آئودی دارای یک مثلث متساوی الاضلاع رو به پایین بود. علاوه بر این، عدد یک بصورت مجزا نیز وجود داشت که نشان دهنده ی یک چرخ دنده ی چرخشی از پشت بود.

در سال ۱۹۳۲ بود که چهار شرکت خودرو مستقل به یک شرکت ادغام شدند و “Auto Union AG” نامگذاری شدند. با تلفیق چهار شرکت خودرو، طرح های لوگو نیز یکپارچه شد و لوگوی اول آئودی به نمایش درآمد.

در طول سالها، تغییرات جزئی در طراحی لوگو آئودی صورت گرفته است و تغییرات نهایی در سال ۲۰۰۹ بوده است. لوگو فعلی آئودی نشان دهنده ماشین های لوکس ، هوشمند و ورزشی است که ما می شناسیم.

شکل اولیه طراحی لوگو آئودی

شکل آئودی فعلی آئودی که شما امروز متوجه آن هستید، در اوایل سال ۱۹۳۲ اتفاق افتاد زمانی که چهار شرکت به یک واحد ادغام شدند. مجموعه ای از چهار شرکت مستقل متحد شد تا به “Auto Union AG” تبدیل شوند. اولین طراحی لوگو “Auto Union AG” شامل چهار حلقه درهم آمیخته با لوگو چهار شرکت در حلقه ها است. لوگو نشان دهنده وحدت و همکاری است که برند به آن اعتقاد دارد.

در طول چند دهه تا امروز، طراحی لوگو به تدریج تغییر کرده است.

در ابتدا لوگو چهار شرکت از داخل حلقه ها حذف شدند و با عبارت “Auto Union” جایگزین شد و در نهایت، لوگوی کنونی آئودی فقط چهار حلقه درهم و برهم را بدون هیچ نام یا نام شرکت در داخل نشان می دهد.

آخرین تغییر در طراحی لوگو آئودی در سال ۲۰۰۹ بود

در سال ۲۰۰۹ هنگامی که آخرین آگهی به لوگوی آئودی، در ۱۰۰ سالگرد تولد این شرکت داده شد، در سال ۲۰۰۹ بود. هیچ چیز قابل توجهی تغییر نکرده بود، به جز این واقعیت که چهار حلقه به یکدیگر متصل شده و ظاهر همپوشانی بیشتری نسبت به قبل داشت. تغییراتی که در طول سالها در مورد طراحی لوگو شرکت صورت گرفت، درباره آئودی صحبت می کنند. این نشان دهنده معنای واقعی وحدت از یک طرف است.

از سوی دیگر، اعتقاد وجود دارد که شرکت تمرکز خود را بر آنچه که برای آن ایستاده ، از دست داده است. اما به نظر می رسد مردم از والپیپر لوگو آئودی بیشتر از همیشه استفاده می کنند.

Audi logo 2009
Audi logo 2009

رنگ آرم نشان دهنده قدرت و ظرافت نام تجاری آئودی است

آيا شما متوجه رنگ براق خیره کننده لوگو آئودي شده ايد؟ اگر به دقت نگاه کنید، دلایل بسیار را برای عامل درخواست تجدید نظر در طراحی لوگو پیدا خواهید کرد که برگرفته از رنگ کروم درخشان و رنگ لوگو است. که مدرنیته ، ظرافت و درجه یکب ودن را به کل طراحی می دهد. علاوه بر این، رنگ نیز نشان دهنده نوآوری در طراحی، تکنولوژی و قدرت هویت نام تجاری است.

نقره ای رنگ پیچیدگی است

نقره رنگی است که مدتها با نمایندگی از فناوری های پیشرفته، صنعتی شدن و نوسازی همراه است. علاوه بر این، نقره ای براق نیز به فضل، زرق و برق و ظرافت مربوط می شود و مدل های ماشین آئودی هیچ چیز کمتری از آن نداارند. هر مدل خودروی آئودی که در بازار عرضه می شود با ویژگی هایی است که پیچیدگی رنگ آن را تکمیل می کند.

استفاده از سیاه در تبلیغات

شما ممکن است در چندین آگهی خودرو آئودی، استفاده از رنگ سیاه و سایه نقره‌ای دیده باشید. این عمدتا به معنای نمایش قدرت و ظرافت است که هر خودرو مدل آئودی با آن به ارمغان آورده است. سازنده آلمانی همگی با تمام ویژگی های آن مترادف است. بهترین ویژگی های این خودرو را در سری A S-series، مانند Audi S3، S4، S5 و غیره پیدا خواهید کرد.

فونت مورد استفاده در لوگو آئودی

فونت مورد استفاده در لوگو آئودی دارای داستان شخصی است. فونتی که نام آئودی در کنار لوگو شرکت نوشته شده است برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ رونمایی شد. در سال ۱۹۹۷، فونت Sans توسط Ole Schafer ایجاد شد. در سال ۲۰۰۹، MetaDesign مسئولیت طراحی فونت سفارشیِ شرکتی برای آئودی را بر عهده گرفت. که توسط Paul Van der Laan و Pieter von Rosmalen طراحی شده است. این فونت تا کنون در بسیاری از عناصر بازاریابی و محصولات آئودی برجسته شده است. هم چنین این فونت در کفپوش ها و لاستیک ها نیز دیده می شود.

Audi logo fount
Audi logo fount

چند نظریه برای حلقه های متصل در لوگو آئودی

هیچ منبع تأیید شده ای به داستان واقعی استفاده از چهار حلقه های متصل به هم در لوگو آئودی اشاره نکرده است. همانطور که در مقاله بالا ذکر شد، اعتقادات متعددی وجود دارد و هنوز این یک راز است. اعتقاد بر این است که الهام بخش چهار حلقه المپیک است. در سال ۱۹۳۶، بازی های المپیک تابستانی در برلین برگزار شد. این زمان تقریبا زمانی بود که چهار شرکت با هم ادغام شدند.

اقدام قانونی علیه آئودی صورت گرفت

معمولا اعتقاد بر این است که حلقه های المپیک به عنوان الهام بخش، در طراحی با چهار حلقه از چهار شرکت، به جای پنج حلقه المپیک بوده است. با این حال، این نظریه توسط هیچ کس تایید نشده است.

شاید جنبه‌ای که در لوگو آئودی وجود دارد و ممکن است ناشناخته باشد این است که کمیته بین المللی المپیک در سال ۱۹۹۵ اقدام قانونی علیه آئودی را آغاز کرد.

حکم قانونی به نفع آئودی بود

شباهت چهار حلقه به حلقه های المپیک در چشم کمیته دیده نشد. کمیته بین المللی المپیک این ایده را مطرح کرد که شباهت لوگو با حلقه های المپیک فقط نمی تواند یک تصادف باشد بلکه یک طراحی برنامه ریزی شده است. این کمیته در دادگاه بین المللی، از برند آئودی شکایت کرد اما حکم به نفع آنها نبود.

از آنجایی که نیازی به تغییر و یا جبران خسارت از طرف شرکت آئودی نبود، خیالشان آسوده بود. علی رغم این که حکم به نفع شرکت آئودی، اکثریت ، طراحی لوگو را الهام بخش واقعی از پنج حلقه بازی های المپیک می دانند.

لوگو آئودی در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است و یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین لوگو ها در جهان محسوب می شود. علاوه بر این، شعار این شرکت نیز از در سراسر جهان محبوبیت فراوانی دارد. با این حال، شعار، “پیشرفت از طریق تکنولوژی” اغلب در چندین کشور اصلاح شده است تا آن را هیجان انگیز تر و تبلیغاتی تر سازند.

یکی از محبوب ترین لوگو ها

لوگو آئودی به یکی از معتبرترین لوگو شرکت های خودرو سازی در سراسر جهان تبدیل شده است. طراحی لوگو نام تجاری این شرکت را به معنای واقعی نشان می دهد. با وجود شکایتی که از آئودی در مورد طراحی لوگو شرکت شد با این حال، این شرکت برای چندین دهه است استوار است. شکل، رنگ، طرح طراحی، فونت و هر جنبه ای از لوگو نشان دهنده ماهیت واقعی آئودی است. از این رو، اگر بگوییم که آئودی یکی از بهترین آرم ها در جهان است، اشتباه نخواهد بود. برای طراحی یک لوگو خاص مانند آئودی می‌توانید از راهنمایی‌های ارائه شده در صفحه طراحی لوگو خودرو استفاده کنید.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط