اصول تایپوگرافی: 8 نکته حرفه برای خلق اثری چشمگیر

اصول تایپوگرافی

تایپوگرافی یک راه ارتباط با کاربران است. رعایت اصول تایپوگرافی و در نتیجه عملکرد بصری و قابلیت خواندن نسخه در محصولات دیجیتال تاثیر زیادی بر تجربه کاربر دارد. یکی از طراحان گرافیک ، Hoon Kim ، میگوید : “طراحی تایپوگرافی قابل مشاهده و همچنین قابل شنیدن است. اگر سناریوی خوبی داشته باشید، زمان آن است که بازیگران خوب بازی کنند. » تایپوگرافی می تواند صدایی برای طراحی شود. تایپوگرافی مناسب انتقال یک پیام خاص به کاربران است. مقاله امروز، راهنمایی هایی را ارائه می دهد که به شما در ایجاد تایپوگرافی موثر کمک می کند.

1. در اصول تایپوگرافی کارها با سلسله مراتب شروع میشود

برای ایجاد یک طراحی دلپذیر برای ادراک کاربران، تمام عناصر آن باید به خوبی سازماندهی شده و برای هدایت واضح باشد. طراحان با ایجاد یک سلسله مراتب بصری یک ساختار مناسب را ایجاد می کنند که همه عناصر بصری را سازماندهی می کند تا کاربران به راحتی بتوانند مطالب را درک کنند.

سلسله مراتب دیداری را می توان به قسمت های مختلف تقسیم کرد. یکی از آنها فقط مربوط به عناصر نسخه است که سلسله مراتب تایپوگرافی نامیده می شود که هدفش برای سازماندهی محتوای کپی از طریق تقسیم آن به انواع مختلفی نظیر عنوان ها، زیربناهای، نسخه بدن، نوشتن شرح وظایف و دیگر موارد است. تفاوت بین انواع نسخه ها توسط تنظیم دسته جمعی ، اندازه، عرض و رنگ فونت تنظیم می شود.

2. مفهوم و مخاطب را در نظر بگیرید

رعایت اصول تایپوگرافی در طراحی موتور سیتی
رعایت اصول تایپوگرافی در طراحی موتور سیتی

وقتی به مرحله انتخاب فونت می رسیم ، یک چیز ضروری برای در نظر گرفتن مفهوم یک نسخه مخاطب بالقوه است. هر فونت خلق و خوی خود را به طرح می دهد. دوستانه، خنده دار، جدی، کسب و کار و بسیاری از فونت های دیگر که متناسب با طراحی خاصی وجود دارد. مثلا طراحی لوگو در تبریز با طراحی یک لوگو بین المللی تفاوت بسیاری دارد.

قبل از اینکه یک فونت را انتخاب کنید، باید اهداف مشتری خود و همچنین نیازها و ترجیحات مخاطبان مورد نظر را بیاموزید. عملکرد بصری فونت ها در برداشت کاربران از محصول اولین تاثیر را می گذارد. اگر نوع فونت متناسب با خلق و خوی مورد نظر محصول نباشد، ممکن است مخاطبان دچار درک اشتباهی شوند. به عنوان مثال، اگر طراح برای یک وب سایت کسب و کار یک فونت بسیار سرگرم کننده و احمقانه را انتخاب کند، کاربران در مورد قابلیت اعتماد شرکت تردید خواهند کرد. یا اگر یک محصول برای جوانان باشد، فونت های رسمی نیز ممکن است خسته کننده باشند.

3. توجه زیاد به تلفن همراه جزو اصول تایپوگرافی است

طراحان اغلب تست هایی با تایپوگرافی انجام می دهند تا طرح اصلی را ایجاد کنند. با این حال، زمانی که به طراحی رابط کاربری تلفن همراه می رسیم ، طراحان به ​​معنای واقعی کلمه فضای کمتری دارند. صفحه نمایش موبایل بسیار کوچک است و برای طراحان یک چالش جدید برای مقابله با محدودیت ها بدون از دست دادن حس و کارایی تعیین می کند. تایپوگرافی موبایل مستلزم توجه عمیق به جزئیات از اندازه فونت مناسب تا رعایت طول خط است.

در مقایسه با طراحی وب، تایپوگرافی تلفن همراه دشوار است که به راحتی قابل تشخیص باشد. اندازه فونت نباید بیش از حد کوچک باشد، زیرا در صفحه های کوچک بصورت نامفهوم به نظر می رسد. علاوه بر این، اگر متن بیش از حد بزرگ باشد، در صفحه نمایش کوچک فیت نخواهد شد.همچنین، طراحان نیاز به مراقبت از سطح کنتراست دارند زیرا صفحه نمایش با نور محیط و کنتراست بالا می تواند به چشم کاربران آسیب برساند.

علاوه بر این، طراح باید به قابلیت تایپوگرافی فکر کند. رابط کاربری UI گوشی های هوشمند شامل قسمت های متن قابل کلیک است و طراحان باید مطمئن شوند که کاربران توانایی استفاده از آنها را دارند. اگر این جزئیات خیلی کوچک باشند، مردم نمیتوانند آن را با یک انگشت فشار داده و آن را خیلی مزاحم میدانند.

با توجه به تمام جزئیات کوچک در تایپوگرافی تلفن همراه، طراحان می توانند محصولات با ارزش برای کاربران ارائه دهند. راحتی کاربر هم در اصول تجربه کاربری و هم در اصول تایپوگرافی اولویت بالایی دارد.

4. بر طبق اصول تایپوگرافی، مینیمالیسم نمیتواند صدمه ببیند

گاهی اوقات زمانی که طراحان نمایش تمام جنبه های یک محصول دیجیتال را هدف قرار می دهند، سعی می کنند از فونت ها و طراحی های مختلفی استفاده کنند. در نتیجه، آنها یک طراحی را پر از جزئیات غیر ضروری گیج کننده می کنند.

کارشناسان معمولا سعی می کنند تعدادی از فونت ها (دو یا سه فونت) را برای یک طرح استفاده کنند. این امکان ایجاد یک کنتراست ضروری بین عناصر نسخه و همچنین صرفه جویی در تعادل و پیام درست طراحی را میدهد. اعمال سبک های مختلف (bold، italic) باید حداقل باشد. آنها برای تأکید بخش های بسیار مهم خوب هستند اما استفاده بیش از حد از آنها می تواند متن را خراب کند.

همچنین، محتوای نسخه نباید کاربران را با اطلاعات غیر ضروری گیج کند. البته، این کار نویسنده برای ایجاد متن مناسب متناسب با طراحی طراحان نیاز به همکاری با آنها برای اطمینان از اینکه متن متناسب با طراحی است.

درست است که تایپوگرافی و مینیمالیسم چهارچوب دقیقی ندارند اما دانستن مواردی مثل روانشناسی اشکال در بهبود کیفیت کار تاثیر بالایی دارند.

5. فضای خالی یکی از بایدها و اصول تایپوگرافی است

سطح خوانایی به شدت به چگونگی فاصله بین حروف، کلمات و خطوط متن بستگی دارد. پی گیری، فاصله گذاری و هدایت فرآیندهای تنظیم فضای سفید بین عناصر تایپوگرافی است. فضای سفید منطقه ای بین عناصر در ترکیب طراحی است.

فقدان فضای سفید ممکن است باعث خوانایی بد از محتوای نسخه شود؛ زیرا تشخیص کلماتی که به یکدیگر بیش از حد نزدیک اند، دشوار است. فضای سفید مناسب یک تسکین تصویری برای چشم کاربران را فراهم می کند و اجازه می دهد به راحتی از یک کلمه به یک دیگر، از یک خط به بعد حرکت کنید. با این حال، سعی نکنید آن را بیش از حد استفاده کنید چرا که می تواند یکپارچگی متن را خراب کند.

لوگو برخی از کسب و کارها پتانسیل زیادی برای استفاده از فضای خالی دارند. نمونه این بیزینس ها آتلیه است. برای مشاهده این نمونه ها حتما از صفحه طراحی لوگو آتلیه و عکاسی بازدید کنید.

6. مانند یک دانشمند تایپوگرافی کنید و مانند یک هنرمند تجدید نظر کنید

تایپوگرافی یک علم پیچیده است که شامل بسیاری از قوانین و مقررات است. کسانی که آنها را رعایت کنند، قادر به ایجاد کار تمیز تایپوگرافی هستند. با این حال، این نکته به تنهایی کافی نیست ، مشتریان همیشه نیاز به اصالت و احساسات دارند، اما تنها با پیروی از دستورالعمل نوشته شده نمی توانند انجام شوند.

طراحان هرگز نباید روح هنری خود را پنهان کنند. تصورات و احساس زیبایی ، یگانگی را در هر پروژه بوجود می آورد، تعادل بین قواعد سختگیرانه و انتخابهای غیرمعمول را پیدا کنید ، نتایج ممکن است شما و مشتریانتان را متعجب کند.

7. تایپوگرافی رنگارنگ نیاز به تفکر دارد

بعضی ها فکر می کنند که در تایپوگرافی هیچ دلیلی برای رنگ وجود ندارد و برخی ادعا می کنند که برای طراحی خوب باید رنگ وجود داشته باشد. هیچ دلیلی برای جستجوی ایده درست در این اختلاف نظر وجود ندارد ، زیرا برای تست حساب کتابی وجود ندارد. با این وجود، تایپوگرافیِ رنگی وجود دارد و طراحان آن را طبق اصول تایپوگرافی استفاده می کنند.

در میان مزایای استفاده از تایپوگرافی رنگارنگ، بیاید عناصر هیجانی که به هر رابط کاربری اضافه می شود که توانایی برجسته کردن نکات منافع کاربران است ذکر کنیم. علاوه بر این، هر رنگ ممکن است یک پیغام خاص را انتقال دهد، زیرا این امر بر ذهن و رفتار کاربران تاثیر می گذارد.

برای به دست آوردن همه مزایا، تایپوگرافی رنگی باید با تفکر و دقت مورد استفاده قرار گیرد زیرا آسان است که رابط کاربری را به هرج و مرج رنگی تبدیل کنید. برای این مورد چک لیست مفیدی اینجا است:

ایجاد کنتراست ، یک مشکل بزرگ که تایپوگرافی رنگی ممکن است به ارمغان بیاورد، خوانایی بد است. کنتراست مناسب بین فونت ها و پس زمینه کمک می کند تا از آن جلوگیری شود. با این حال، اطمینان حاصل کنید که کنتراست دلپذیر به نظر می رسد و به چشم آسیب نمی رساند.

رنگ های بیش از حد استفاده نکنید. دوباره سعی نکنید رابط کاربری را زیادی شلوغ کنید. استفاده بیش از حد از رنگ ها گیج کننده و آماتور به نظر می رساند.

هماهنگی رنگ ، مبانی درس های هنری را به یاد داشته باشید. برای انتخاب پالت مناسب از چرخ رنگ و طرح ها استفاده کنید.

مراقب تاثیرات باشید ، رنگ های فلورسنت، شب تاب ، فلزی و درخشان دارای ویژگی های خاص خود هستند و ممکن است همیشه روی یک صفحه دیجیتال خوب نشوند.

8. اصول تایپوگرافی را یاد بگیرید

این ممکن است بیش از حد آشکار باشد اما برخی از طراحان یادگیری اصول تایپوگرافی را نادیده می گیرند. آنها بر روی ابزارهای مدرن که به صورت خودکار فونت ها را انتخاب می کنند یا امكانات زیبایی شناختی فونت های انتخابی را كافی می دانند، اتكا می كنند. چنین رویکردی به نظر میرسد که یادگیری بدون آگاهی از الفبای خوانده شود.

طراحانی که مفاهیم و آناتومی قلمها را نمی دانند از قدرت کامل توانایی تایپوگرافی نمی توانند استفاده نکنند. هرکسی اگر نیاز به دانستن عمیق علم داشته باشد برای خودش تصمیم می گیرد ، اما اصول، پایه ای از هر هنر است.

کارشناسان در زمینه استفاده هماهنگ از فونت ها با خوشحالی دانش خود را به اشتراک می گذارند، به همین دلیل بسیاری از کتاب های مفید برای تایپوگرافی برای طراحان وجود دارد.

سخن نهایی

استودیو طراحی مونس خواه یکی از معتبرترین شرکت های طراحی لوگو و طراحی آرم می باشد که در زمینه طراحی لوگو، طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی اسم، طراحی نشان تجاری و طراحی آیکون اختصاصی تخصص دارد. این شرکت تعرفه طراحی لوگو مختص خود را دارا بوده و در مقابل هر سفارش طراحی لوگو ، قیمت لوگو، قیمت طراحی لوگو و در کل لیست قیمت لوگو خاصی را ارائه داده و لوگوی مورد نظر را طراحی می نماید.

جهت دیدن نمونه کارها و سفارش طراحی به سایت استودیو طراحی مونس خواه مراجعه نمایید.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط