مطالعه موردی طراحی لوگو | کوکا کولا و پپسی

جنگ های مشروبات گاز دار” برای بیش از ۱۰۰ سال بوده و استدلال “کوکا کولا بهتر از پپسی است” یا بالعکس، از قدیم الزمان بوده است. مردم پالت های مختلفی دارند و مانند چیزهای مختلف، این استدلال هرگز حل نمی شود.

چیزی که عیان است ، چرا کوکا کولا به طور پیوسته ، پپسی را در بازار نوشابه گاز مغلوب ساخته است. در حال حاضر، ما درباره اینکه کدام یک بیشترین پول را به دست می آورد صحبت نمی کنیم. هر دو شرکت پپسی و کوکا کولا شرکت های بزرگ با تعداد زیادی نام تجاری دیگر تحت حمایت خود هستند. اما ما به سادگی فقط در مورد طراحی لوگو دو شرکت صحبت می کنیم.

“PepsiCo ممکن است درآمد ۳۸ درصد بیشتر در سال ۲۰۱۱ از کوکاکولا آورده است. اما کلاهبردار آن ۲۸ میلیارد دلار نوشابه فروختند ، در حالی که PepsiCo تنها ۱۲ میلیارد دلار فروخت.”

من معتقدم که کوکا کولا موفق بوده و پپسی شکست خورده است، با نام تجاری آن است. برای بیش از ۱۰۰ سال، کوکا کولا همان لوگو را استفاده کرده است. فونت تایپی که هر کس در سراسر جهان می تواند تشخیص دهد. البته که، در چندین زمینه مختلف نشسته و کلمه “کک” به آن اضافه شده است ، اما اساسا، همان لوگو بوده است. از طرف دیگر پپسی با لوگوی بسیار شبیه کوکا کولا شروع به کار کرد. یک فونت دست نویس قرمز. در طول سالها، لوگو پپسی با زمان تغییر کرده است. نسخه ی ۱۹۴۰ از لوگو پپسی عالی است و من آرزو می کنم که با آن دست و پنجه نرم کند. با این حال، آنها به حرکت درآمدند، رنگ آبی به آن اضافه کردند و از روندها پیروی کردند، یک اشتباه اساسی در برند.

نگاهی به این تصویر داشته باشید

تحولات لوگو پپسی و کوکاکولاتاریخچه لوگو کوکا کولا و پپسی

اگر شما از کسی خواستید که لوگو کوکا کولا را توصیف کند، احتمالا یک پاسخ در حد “آن حروف سرخ رنگارنگ” دریافت خواهید کرد. و از سوی دیگر، اگر شما از کسی خواستید لوگو پپسی را توصیف کند، احتمالا نسخه دیگری خواهید داشت، بسته به آنچه که آن را زمانی که بیشتر آنها را به یاد داشته باشید. نام تجاری کوکا کولا محدود به زمان نیست. سال خورده و کهنه نیست و هنوز هم عالی است. از آنجا که پپسی انتخاب می کنند که هر از چند سال روند طراحی را دنبال کند ، آنها باید یک لوگو تازه طراحی کنند.

بعضی از مردم استدلال می کنند که تصویر دایره ای پپسی قابل تشخیص است و واقعا هیچ کس آنرا انکار نمی کند. با این حال، چگونه آن را به یاد می آورید؟ آیا دایره ای است که پپسی در وسط  نوشته شده است(۱۹۷۳)؟ آیا نسخه ۱۹۹۱ لوگو همراه با یک خط قرمز بزرگ است؟ یا این نسخه خسته از دایره سال ۲۰۰۸ است؟ به نظر می رسد آنها متناسب با خلق و خوی خود می توانند آیکون خود را تغییر دهند. من باید استدلال کنم که لوگو Pepsi اگر موقعیت را انتخاب کرده و آن را با یک کلمه کلاسیک بیاورند، بهتر کار خواهد کرد. که می تواند بدون محدودیت زمانی، کلاسیک و نمادین (همه واژه هایی که با کوکا کولا همراه است) باشد، اما به علت بی توجهی، من احساس می کنم لوگو از رسیدن به اوج بازمانده است.

 

قوطی های نوشابه کوکاکولا

تحولات قوطی های نوشابه کوکاکولا

 

قوطی های نوشابه پپسی

تحولات قوطی های نوشابه پپسی

 

با نگاهی به تاریخچه قوطی های نوشیدنی هر دو شرکت، تغییرات لوگو و تحولات بیشتر آشکار می شود. لوگوی اولین قوطی پپسی به طور کامل با آخرین قوطی متفاوت است. همچنین به نظر می رسد که در سال ۱۹۹۰، کسی که مسئول طراحی قوطی های پپسی بود، به آنها ضربه زد و نوعی غریب گرافیکی دیسکو را طراحی کرد.

با نگاهی به تاریخچه قوطی های کوکا کولا ، لوگوهای قابل تشخیص آنها همانند رنگ های برند آنها (قرمز و سفید) همواره موجود هستند. به نظر نمی رسید که آنها از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۰ از مسیر خود خارج شوند. جایی که آنها به نظر می رسید اشتباه گرفته می شود که آیا آنها واقعا می توانند یک بطری باشند. با این حال، متوجه اشتباه خود شدند و آنرا رها کردند و در سال ۲۰۰۲ آنها نگاه “کلاسیک” خود را تصویب کردند و از آن زمان تاکنون وجود داشته است. مطمئنا، آنها قوطی های نسخه محدود، قوطی های فصلی و غیره را منتشر می کنند اما این لوگو و رنگ ها همواره وجود دارد.

جاهای متعدد دیگری نیز وجود دارد که در آن استراتژی پپسی از بین رفته است. در دهه ۸۰ میلادی ، استراتژی تایید مشهور پپسی به چندین مشکل رسید. اولین شبیه سازی یک بازی فکری بود که مایکل جکسون را به دردسر متوسل کرد. در سال ۱۹۸۷، دیوید بووی (یکی دیگر از مشهورترین شخصیت های پپسی) متهم به تجاوز جنسی شد، و شرکت مجبور شد بلافاصله تبلیغ جدید خود را لغو کند.

یک رشته از خطاهای بازاریابی بد، مانند تبلیغ پپسی که سرگرم کننده برند رقیب کوکا کولا است، در حقیقت به کوکا کولا کمک کرد، منجر شد که پپسی با خیال راحت در نقطه شماره دو نوشیدنی های گازدار بنشیند (تا زمانی که کک رژیمی آنها را غافلگیر کرد). پپسی هر دو خرس قطبی معروف بابا نوئل و کوکا کولا را در کمپین تبلیغاتی “خنده دار” خود هدف قرار داد، که در واقع کمک به رقبای خود شد.

در ماه مه ۲۰۱۲، براد جیکمان، مامور ارشد خلاقیت جدید پپسی، با ایجاد یک کمپین جهانی جدید مواجه شد. او ۹ ماه و بیش از ۵ میلیون دلار برای کشف “کک محدود به زمان نیست ام  پپسی چرا” صرف کرد. این مدت طول کشید تا این کار را بکنید؟ این چطور ممکن هست؟ من فکر می کنم که این کار را با بند ۳ این مقاله انجام دادم، و قبل از تحقیق در مورد جایی که پپسی اشتباه می کرد، فهمیدم.

 

 “شما به یک مشاوره نیاز ندارید تا به شما بگوید که کوکاگولا چندین دهه برای تبلیغات از خرس قطبی و بابانوئل استفاده کرده است. این محصول  “کلاسیک” است و همه چیز در مورد برند، سنتی است. “

 

و در آن مشکل اصلی است. کوکا کولا پیام و هویت برندی را که دارد، همان لوگوی خود است. بی انتها و کلاسیک. از سوی دیگر، پپسی چیزی ندارد. آنها موفق نشدند که برند خود را در مردم رواج دهند. همه چیز مربوط به برند آنها به نظر می رسد که تصادفی است. تصادفی می تواند عالی باشد، اگر درست انجام شود. با این حال، هنگامی که “انتخاب تصادفی” چیزی نیست که شما دنبال آن هستید، این فقط یک اصطلاح است تسخیر شده است، زیرا مردم کاملا نمی دانند چگونه شما یا محصول شما را طبقه بندی کنند.

فقط به عنوان یک تمرین کوچک سرگرم کننده، نگاهی بیندازید و سایتهای کوکا کولا و پپسی را مقایسه کنید.

وبسایت کوکا کولا

وبسایت کوکا کولا

 

وبسایت پپسی

وبسایت پپسی

 

در مقایسه وب سایت دو شرکت، من فقط از این دو عکس فقط می توانم ببینم که کدامیک از این دو شرکت در مقابل رقابت های خود هستند. من واقعا مطمئن نیستم که آیا پپسی یک شرکت نوشیدنی است یا آنها برای کنسرت ها بلیط بفروشند.

چگونه پپسی میتواند آنرا مرتب کند؟ آنها باید یک مفهوم داشته باشند. آنها باید لوگو، بسته بندی و کل هویت برند خود را مجددا طراحی کنند تا آن را انعکاس دهند. اساسا، آنها باید آنچه را که سالها پیش انجام داده بودند انجام دهند. آنها باید دوباره شروع کنند و پیام کل برند خود را بازسازی کنند، یا پیامی را به عنوان یک برند بدست آورند، برای بازسازی کافی نیست.

سخن نهایی

استودیو طراحی مونس خواه یکی از معتبرترین شرکت های طراحی لوگو و طراحی آرم می باشد که در زمینه طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو تایپ، طراحی اسم، طراحی نشان تجاری و طراحی آیکون اختصاصی تخصص دارد. این شرکت تعرفه طراحی لوگو مختص خود را دارا بوده و در مقابل هر سفارش طراحی لوگو ، قیمت لوگو، قیمت طراحی لوگو و در کل لیست قیمت لوگو خاصی را ارائه داده و لوگوی مورد نظر را طراحی می نماید.

جهت دیدن نمونه کارها و سفارش طراحی به سایت استودیو طراحی مونس خواه مراجعه نمایید.

 

|
+1
| 771

بهترین لوگوهای داروخانه به جهت الهام گرفتن از آنها

  شما در صنعت داروسازی هستید زیرا شما اعتماد به نفس مشتریان خود را با منابع برای کمک به آنها با ایجاد احساس شاد و سالم فراهم می کنید. این که آیا طب غربی یا روش های طبیعی شفابخش است، شما یک به عنوان یک حل کننده اینگونه مشکل باید پاسخگو باشید و شما نیاز […]

شش اشتباه بزرگ طراحان لوگو

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][vc_column_text]نمیتوان اهمیت لوگو را نادیده گرفت. لوگو نشانگر گرافیکی هویت یک شرکت است و این نماد کوچک چنان قدرتمند است که میتواند باعث شهرت یا صدمه زدن به شرکت شما شود. مهم نیست که چقدر خدمات شما شگفت انگیز است، اگر لوگوی شما به اندازه کافی خوب طراحی شده باشد، چگونه محصولات منحصر به […]

اهمیت لوگو در تبلیغات

هنگامی که یک کسب و کار تبلیغ می کنید، برای اطمینان از اینکه یک برند در بالاترین سطح پتانسیل خود به نمایش گذاشته شده است انواع مختلفی از روش ها وجود دارد. لوگوها یکی از روش های تبلیغاتی هستند که توسط بسیاری از شرکت ها نادیده گرفته می شوند، اما می توان آنها را برای […]

لوگو های معروف و آنچه شما می توانید از آنها یاد بگیرند

لوگو مانند درب ورودی یک کسب و کار است. این یک تصور اولیه از  معروف ترین لوگو های جهان هست؛ اما، چه چیزی باعث شکست یک لوگو می شود؟ بازارها و روند ها همیشه در حال تکامل هستند، اما ویژگی های خاص مانند تایپوگرافی، طرح بندی، الگوها و رنگ تاثیر زیادی بر چگونگی آگاهی مردم […]

تاریخچه طراحی لوگو برندهای مشهور (بخش اول)

لوگوی شرکت یک ابزار شناختن عمومی آن است که باعث می‌شود افراد بتوانند خدمات و محصولات شرکت را به آن مرتبط کنند. به عبارت دیگر، لوگو بخشی از نام تجاری شرکت است. بدون چنین نام تجاری، مردم نمی توانند بین شرکت ها تمایز داشته باشند و از این رو نمی‌توان انتظار داشت که استاندارد یا […]

انتخاب لوگو برای صنعت بازی

در سال ۲۰۱۸، صنعت بازی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار تولید درآمد داشت که در سال ۲۰۱۷ با ۱۰٫۹ درصد رشد همراه بود و ۴۷ درصد از درآمد این صنعت از حساب های تلفن همراه بود. این فرصت زیادی است، اما رقابت بیشماری برای شناختن آرم شرکت شما نیز وجود دارد. این چیزی است که به […]

whatsapp support
در حال بارگزاری
لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید...