رنگ های به کار رفته در لوگو به چه معناست؟

رنگهای به کار رفته در لوگو به چه معناست

انتخاب بهترین رنگ برای لوگو می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری مناسب کمک کند. ترکیب اشتباه آن نیز می تواند اثر معکوس داشته باشد. این نگرانی ساده یک سوال پر اهمیت را به وجود می‌آورد: رنگ های به کار رفته در لوگو به چه معناست؟

همانطور که می دانیم در روانشناسی رنگ، رنگها بر احساسات و رفتارهای ما تأثیر می گذارند. زرد رنگی شاد است (مانند آفتاب روشن و زرد!) و سبز آرامش می بخشد (مانند خوابیدن در چمن و نگاه کردن به برگها) اما آیا این “قوانین رنگ” در رنگ نشانه ی کسب و کار و برند هم معنا دارند؟

محققان لورن لابراك و جورج میلن دریافتند كه برخی از رنگها تأثیر چشم گیری بر مصرف كنندگان دارند و برخی دیگر هیچ تأثیری ندارند. برای مثال رنگ زرد باعث می شود تا برند شما جوان و قابل دسترس به نظر برسد. جالب است بدانید که انتخاب هر رنگبندی در طراحی لوگو مناسب کسب و کار شما نیست و شما باید قبل از طراحی لوگو، طراحی آرم و سفارش طراحی لوگو ابتدا تمام جوانب کسب و کار خود را بسنجید و سپس بر اساس آن رنگ بندی مناسب برای لوگو را تشخیص داده و سپس دنبال قیمت لوگو، تعرفه طراحی لوگو، قیمت طراحی لوگو و لیست قیمت لوگو از شرکت های طراحی لوگو باشید.

ما در این مقاله شما را با رنگ های مناسب برای لوگو و ویژگی های آن ها آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید:

رنگ های مناسب برای لوگو و ویژگی های آن ها

همانطور که گفتیم تمامی رنگ ها مناسب برای تمام کسب و کار ها نیستند برای مثال: طراحی آیکون اختصاصی، طراحی نشان تجاری، طراحی اسم، طراحی لوگو تایپ، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی و … هر کدام نیاز به یک نفر متخصص در زمینه رنگ دارد که بتوانند با انتخاب درست رنگ، بهترین خود باشند.

لوگوهای قرمز رنگ

مفهوم رنگ قرمز در لوگو قرمز نشانه ی هیجان ، شور و عصبانیت است. این رنگ باعث جلب توجه می شود و شما را در میان جمعیت متمایز می کند. اگر برند شما بلند ، بازیگوش ، جوان پسند  یا مدرن است، قرمز انتخاب مناسبی می باشد. اما اگر برند شما بالغ، کلاسیک یا جدی باشد، در این صورت قرمز  برای برند شما مناسب نخواهد بود.

قرمز اولین رنگی است که نوزادان می توانند ببینند (علاوه بر سیاه و سفید). دانشمندان این نظریه را مطرح می كنند كه  توانایی انسان در دیدن قرمز بیشتر از سایر رنگهاست. برای مثال ما می توانیم میوه های درختان را با سهولت بیشتری شناسایی كنیم. هنگامی که انسانها احساساتی شوند (عصبانیت یا اشتیاق) ، چهره ی آنها قرمز می شود. بنابراین امروز ما این رنگ را با احساسات شدید ، از جمله عشق ، رابطه جنسی ، عصبانیت و اشتیاق مرتبط می دانیم.

تحقیقات نشان می دهد، رنگ قرمز باعث تحریک اشتها می شود (به همین دلیل است که آن را در بسیاری از لوگوی غذا و رستوران ها مشاهده می کنید). قرمز هم به تنهایی و هم به عنوان رنگ غالب، انتخاب قدرتمندی برای رنگ لوگو است.

رنگ قرمز در طراحی‌های مینیمال زیادی هم کاربرد زیادی دارد. برای مشاهده نمونه‌های این کار حتما به صفحه طراحی لوگو مینیمال مراجعه کنید.

معنی رنگ قرمز در طراحی لوگو
معنی رنگ قرمز در طراحی لوگو

 

لوگوهای نارنجی

نارنجی رنگی نشاط آور و بازیگوش است.  رنگ نارنجی به مراتب کمتر از قرمز استفاده می شود، اما مانند قرمز انرژی بخش است. در صورت استفاده از رنگ نارنجی اگر برند شما در تلاش است  لوکس، زنانه یا جدی به نظر برسد احتیاط کنید، زیرا نارنجی این ویژگی ها را به مصرف کنندگان نمی رساند.

 

 

معنی رنگ نارنجی در طراحی لوگو
معنی رنگ نارنجی در طراحی لوگو

 

معنی رنگ نارنجی در طراحی لوگو
معنی رنگ نارنجی در طراحی لوگو

ترکیبی از زرد و قرمز ، نارنجی صفات هر دو رنگ اصلی را به خود می گیرد. نارنجی با تغییر همراه است (مثل برگهای پاییز یا آسمان نارنجی هنگام طلوع و غروب آفتاب) و اغلب توسط برندهایی استفاده می شود که دوست دارند کمی متفاوت دیده شوند.

لوگوهای زرد

لوگوهای زرد نشانگر دوستی و قابل دسترس بودن است. رنگ زرد باعث تشویق شما می شود ، و موجب می شود، برند شما انرژی باطراوتی را منعکس کند.

لوگوهای زرد و معنی آن ها
لوگوهای زرد و معنی آن ها

 

لوگوهای سبز

تحقیقات نشان می دهد که سبز با بسیاری از ویژگی های شخصیتی برند ارتباط ندارد ، اما دارای ارتباطات فرهنگی قوی است. این بدان معناست که شما می توانید برای هر نوع مشاغل از رنگ سبز استفاده کنید.

از آنجا که گیاهان سبز هستند (و بعد از یک زمستان طولانی دوباره زنده می شوند) ، بسیاری از مردم می گویند سبز رنگ رشد یا زندگی جدید است – و در قرون وسطی زنان باردار تقریبا همیشه با رنگ سبز نشان داده می شدند. اما از نظر تاریخی و در فرهنگ های مختلف ، رنگ سبز رنگ مرگ بوده است.  در ایالات متحده ، رنگ سبز را به پول ارتباط می دهند زیرا دلار سبز است .

 

معنی لوگوهای سبز
معنی لوگوهای سبز

 

 

لوگوهای آبی رنگ

رنگ آبی در طراحی لوگو نماد اعتماد و کمال است. اگر می خواهید جدی گرفته شوید از این رنگ برای برند خود استفاده کنید. این نکته را بخاطر بسپارید که به عنوان سلطان کلاسیک رنگها ، آبی در بیش از نیمی از لوگوها دیده می شود. اگر از رنگ آبی برای برند خود استفاده می کنید باید راهی برای برجسته سازی  پیدا کنید!

رنگ آبی ،به عنوان رنگ اصلی در چرخه ی رنگ محسوب می شود با توجه به این موضوع و محبوبیتش ، یکی از جدیدترین رنگهایی است که توسط انسان نامگذاری شده است. انسان باستان (یونانی ، چینی ، ژاپنی و عبری) نامی برای رنگ آبی نداشتند. این یکی از آخرین کلمات رنگی است که تقریباً در هر زبان وجود دارد. در حقیقت امروزه هنوز قبیله ای در نامیبیا وجود دارد که زبان آنها کلمه ای به رنگ آبی ندارد.

اگر می خواهید اعتماد مشتریان را نسبت به برند خود جلب کنید ، رنگ آبی را برای برند خود انتخاب کنید. (مگر اینکه در نامیبیا باشید!) برای موضوعاتی مانند رستوران از آبی دوری کنید(ظاهرا اشتها را فرو می نشاند).

معنی رنگ های استفاده شده در لوگو های آبی
معنی رنگ های استفاده شده در لوگو های آبی
  • لوگو های بنفش رنگ

اگر می خواهید برندتان هوشمندانه به نظر برسد و یا به زنانگی آن اشاره کنید از رنگ بنفش در لوگو استفاده کنید. بنفش رنگ تجمل گراست. این رنگ از نظر تاریخی رنگی بسیار گران بوده است، به همین دلیل این رنگ  فقط مخصوص  افراد ثروتمند بود. یک نکته جالب در مورد رنگ بنفش این است که اگرچه با تجمل و ثروت همراه است ، اما یک رنگ خیلی جدی نیست. اگر پروژه ای گران قیمت و بازیگوش دارید، بنفش می تواند انتخاب خوبی باشد.

لوگوهایی که رنگ بنفش در آن ها به کار رفته
لوگوهایی که رنگ بنفش در آن ها به کار رفته
  • لوگو های صورتی رنگ

در جامعه مدرن و غربی ، صورتی تنها یک رنگ دخترانه نیست وبسیار کاربردی تر از آن است. هر نوع صورتی ای ازصورتی ملایم هزار ساله گرفته تا سرخابی نئون ،  می تواند ظاهری مدرن ، جوان پسند و مجلل به برند دهد. صورتی رنگی غیرمعمول است. هر 6 رنگ ذکر شده در بالا در چرخه ی رنگ ایتن جزو رنگهای اصلی یا ثانویه به شمار می روند. از نظر تئوری ، صورتی فقط قرمز روشن است. همچنین یک کلمه نسبتاً مدرن است  و تنها در قرن هفدهم وارد زبان انگلیسی شده است.  بنابراین در تاریخ رنگ ، رنگ صورتی رنگی بسیار جوان  و شاد است.

معنای روانشناسی رنگ لوگو صورتی یعنی زنانه بودن آن تا قبل از دهه 1940 وجود نداشت ، زمانی که تولیدکنندگان لباس فهمیدند اگر از این رنگ برای جنسیت  خاصی  مانند کودکان و زنان  استفاده کنند می توانند پول بیشتری بدست آورند. شروع به استفاده کردن از آن کردند. قبل از آن این رنگ نمایانگر اوج تجمل بود.

لوگوهایی که رنگ صورتی در آن ها به کار رفته
لوگوهایی که رنگ صورتی در آن ها به کار رفته
  • لوگوهای قهوه ای رنگ از رنگهای به کار رفته در لوگو

اگر می خواهید برند خود را خشن ، مردانه و جدی جلوه دهید از رنگ قهوه ای استفاده کنید. رنگ قهوه ای جزو معدود رنگهای مورد استفاده برای لوگو است ، بنابراین اگر آن را انتخاب کنید مطمئناً در رقابت متفاوت دیده خواهید شد. اگر می خواهید برند شما زنانه به نظر برسد، از استفاده از رنگ قهوه ای خودداری کنید.

قهوه ای به صورت رایج در طراحی لوگو استفاده نمی شود چرا که ذهن انسان آن را با پوسیدگی مرتبط می کند. با این حال ، می توان بر این ارتباط فائق آمد. قهوه ای همچنین یک رنگ عمیق ، غنی و طبیعی است (که از ترکیب همه رنگ های دیگر با هم ایجاد می شود). استفاده از این رنگ برای ایجاد یک احساس ناهموار ، طبیعی ، یا برای کسانی که محصولات قهوه ای طبیعی (مانند قهوه یا شکلات) می فروشند بسیار مناسب است. این رنگ همچنین نمایانگر پیری است ، بنابراین اغلب توسط لوگوهایی که احساس دست ساز بودن را به مخاطب القا می کنند، استفاده می شود.

لوگوهایی که رنگ قهوه ای در آن ها به کار رفته
لوگوهایی که رنگ قهوه ای در آن ها به کار رفته
  • لوگوهای مشکی از رنگهای به کار رفته در لوگو

اگر می خواهید جذاب، مدرن و مجلل به نظر برسید، زمان استفاده از رنگ سیاه  است. اگر می خواهید اقتصادی و مقرون به صرفه به نظر برسید، از رنگ مشکی استفاده نکنید.

رنگ سیاه قابل قیاس با رنگ نارنجی و بنفش نیست. ما رنگ بنفش و نارنجی را می بینیم چرا که طول موج خاصی از نور هستند که ما می توانیم آنها را تشخیص دهیم و آنها را از هم متمایز کنیم. از طرف دیگر ، رنگ سیاه عدم وجود نور است. برای چیزی به قدمت خود نور ، رنگ سیاه هنوز حس مدرن بودن  را القا می کند. این سادگی تقریباً ناموزون و پر رمز و راز به تمام لوگوهای سیاه حس منحصر بودن می بخشد که می توانند برای برندهای لوکس مورد استفاده قرار گیرند.

معنی رنگ مشکی در لوگو
معنی رنگ مشکی در لوگو
  • لوگوهای خاکستری

نه کاملا تیره، نه کاملاً روشن. در روانشناسی رنگ لوگو خاکستری ، کلاسیک و جدی است. برای افزودن رمز و راز ، از رنگهای تیره استفاده کنید.  برای القای حس قابل دسترس بودن از رنگهای روشن تر استفاده کنید.

مانند رنگ سیاه، سادگی در رنگ خاکستری نیز وجود دارد. از آنجا که نرمتر است، با این وجود احساس آرام و جدی تری به برند شما می بخشد و به لوگوهای خاکستری ظاهری کلاسیک می بخشد.

رنگ های سفید به کار رفته در لوگو
رنگ های سفید به کار رفته در لوگو
  • لوگوهای سفید رنگ

سفید در واقع عدم وجود رنگ است. اگر می خواهید یک لوگو سفید داشته باشید ، باید با رنگ دیگری جفت شود (به عنوان پس زمینه) که رنگ ثانویه رنگ غالب خواهد بود. در روانشناسی رنگ لوگو؛ رنگ سفید، رنگی جوان و مقرون به صرفه است. با این وجود می تواند تقریباً برای هر برندی کارساز باشد.

معرفی کتاب روانشناسی رنگ

انسان‌ ها هر رنگی را با احساسات و رفتار مشخصی تداعی می کنند. برند‌ ها از این تداعی‌ رنگ‌ و احساسات در طراحی گرافیک و لوگو استفاده می‌ کنند تا پیام برند خود را منتقل کنند. کتابچه روانشناسی رنگ‌ ها در طراحی لوگو به این موضوع می‌ پردازد که چگونه مشتری هدف به رنگ لوگو شما پاسخ می‌ دهد. تداعی‌ هر رنگ ناشی از سه عنصر زیبایی‌ شناختی، فرهنگ و تداعی‌ های برنامه‌ ریزی شده است و در نهایت، شما به شیوه خاصی با توجه به رنگ لوگو پاسخ می‌ دهید
بین رنگ لوگو و هویت برند ارتباط قوی برقرار است. رنگ لوگو نیز مانند نام برند در معرفی هویت برند، شناسایی آن و انتقال تصویر مورد نظر به مشتریان نقش دارد.

ما برایتان مجموعه ای را گردآوری کردیم که در آن شما با روانشناسی رنگهای مختلف آشنا شوید و این همان اکسیری هست که میتواند در طراحی های شما به ذهن تان یاری برساند. قیمت این کتابچه 150 هزار تومان می باشد که استودیو طراحی لوگو مونس خواه این کتاب را به صورت رایگان برای دانلود با شما به اشتراک میگذارد . کتابی که با مطالعه آن تشخیص رنگ مناسب برای طرح هایتان آسان خواهد شد.

حتما تجربه ها و پیشنهادات و انتقادات خود از این کتابچه را بوسیله پل های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

کلام آخر

همانطور که در ابتدا گفته شد انتخاب رنگ لوگو مناسب می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری مناسب کمک کند.

لوگوها انواع مختلفی دارد و هر کدام برای خود اصولی دارند مثل لوگو شرکتی، لوگو فروشگاهی، لوگو آی تی، لوگو صنعتی، لوگو شخصی، لوگو صنایع غذایی، لوگو پوشاک، لوگو موسیقی، علاوه بر این مورد محققان لورن لابراك و جورج میلن دریافتند كه برخی از رنگها تأثیر چشم گیری بر مصرف كنندگان دارند و برخی دیگر هیچ تأثیری ندارند. برای مثال رنگ زرد باعث می شود تا برند شما جوان و قابل دسترس به نظر برسد. جالب است بدانید که انتخاب هر رنگی برای لوگو مناسب کسب و کار شما نیست و شما باید قبل از طراحی لوگو، طراحی آرم و سفارش طراحی لوگو ابتدا تمام جوانب کسب و کار خود را بسنجید. سپس بر اساس آن رنگ بندی مناسب برای لوگو را تشخیص دهید. بعد از آن دنبال قیمت لوگو، تعرفه طراحی لوگو، قیمت طراحی لوگو و لیست قیمت لوگو از شرکت های طراحی لوگو باشید.

همچنین گفتیم که تمامی رنگ ها مناسب برای تمام کسب و کار ها نیستند برای مثال: طراحی آیکون اختصاصی، طراحی نشان تجاری، طراحی اسم، طراحی لوگو تایپ، طراحی تایپوگرافی، طراحی لوگو شرکتی، طراحی لوگوی پزشکی و … هر کدام نیاز به یک نفر متخصص در زمینه رنگ دارد که بتوانند با انتخاب درست رنگ، بهترین خود باشند.

همانطور که گفتیم انتخاب رنگ لوگو مناسب می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند . به شما در جذب مشتری مناسب کمک کند.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط

×