15 اشتباه در طراحی لوگو، مهمترین اشتباهات در طراحی لوگو کدامند؟

هفت اشتباهی که هنگام طراحی لوگو باید اجتناب کنید!

اهمیت بررسی اشتباهات در طراحی لوگو آنجایی مشخص می شود که شما بتوانید مانع از انجام گرفتن این اشتباهات شوید. این مهم هم هنگامی اتفاق می افتد که شما بتوانید ایرادات خود را ببینید، آنها را بپذیرید و برای رفع آنها تلاش کنید. انسان جایز الخطا است و باید راهنمایی مناسبی دریافت کند تا بتواند ایرادات کار خود را به خوبی بگیرد.

اشتباهات در طراحی لوگو می توانند در همان حد لوگو باقی بمانند و رفع شوند. اما اگر بزرگ تر شوند و نتوان جلوی گسترش این اشتباه در دیگر بخش های کسب و کار را گرفت، ممکن است باعث مشکلات بزرگ تری هم شوند. بله؛ جزئی ترین اشتباه طراحی لوگو می تواند نظر مخاطبین شما را بطور کامل برعکس کند. پس اگر می خواهید هزینه و زمانی که برای لوگو و کسب و کار خود اختصاص می دهید با بیشترین بازدهی برای شما نمایان شود، باید این اشتباهات را بشناسید.

معرفی 15 اشتباه در طراحی لوگو

بررسی اشتباهات طراحی لوگو
انواع اشتباهات طراحی لوگو

بطور کلی، ما چند اشتباه بسیار خطرناک هنگام ساخت لوگو را جمع کرده ایم. این اشتباهات در بسیاری از مواقع دیده می شوند و اگر بتوان آنها را به خوبی رفع کرد، می توان گام بزرگی به سمت بی نقص کردن بازاریابی هویت برند برداشت. البته باید دقت کنید که آیا می توانید اشتباهات لوگوی کسب و کار خود را قبول کنید یا خیر. اگر می توانید قبول کنید، این شما و این هم معرفی این اشتباهات در طراحی لوگو:

1. کپی برداری لوگو، مهم ترین اشتباه در طراحی لوگو

یکی از اولین اشتباهات در طراحی لوگو کپی برداری است، بخصوص اگر در حوزه طراحی لوگو و شناساندن کسب و کار به دیگران باشد. بهتر است در این حیطه، دور کپی برداری از دیگر برند ها و لوگو ها یک خط قرمز بزرگ بکشید! این خط قرمز بزرگ نشان دهنده این است که شما اصلا نباید حتی به کپی برداری از دیگران فکر کنید.

دلیل این تاکید ما هم مشخص است؛ فرض کنید شما یک لوگوی بسیار شبیه به مک دونالد را در سطح شهر می بینید. این لوگو نه تنها جلب توجه نمی کند، بلکه می تواند باعث کاهش جذابیت و مراجعه مشتریان هم شود و این واقعا بد است!

2. ساده طراحی نکردن لوگو، رایج ترین اشتباه طراحی لوگو

اشتباهات طراحی لوگو
اشتباهات طراحی لوگو

یکی دیگر از اشتباهات در طراحی لوگو پیچیدگی بیش از حد لوگو نهایی است. ساخت یک لوگوی ساده که تقریبا در تمامی نمونه کارهای شرکت طراحی لوگو مونس خواه دیده می شوند، بسیار مهم است. گاهی اوقات می بینیم که افراد لوگو هایی بسیار عجیب و با طرح های فوق زمینی طراحی می کنند. این لوگو ها حتی زمان بیشتری هم از طراح می برند و هزینه بیشتری هم می طلبند.

اما چرا لقمه ای که می توان براحتی در دهان گذاشت را دور سر بچرخانیم؟ می توانیم لوگو را ساده طراحی کنیم و کمی بعد، ایرادات همان لوگوی ساده را هم رفع کنیم. البته باید بخاطر داشته باشید که این سادگی نباید باعث کاهش جذابیت لوگوی شما شود.

3. الهام گیری بیش از حد از ترندهای برتر

ترندهای جهانی هر سال ارائه می شوند و هر سال طرفداران زیادی هم به خود جذب می کنند. البته پیروی از این ترند ها در حیطه دیزاین لوگو چندان مناسب نیست. دلیل این امر هم مشخص است؛ آن ترند برای همان سال مناسب است و برای سال های بعد، از جذابیت آن کاسته می شود. دلیل دیگر هم این است که استفاده از آن به حدی زیادی می شود که لوگوی شما از یونیک بودن خارج خواهد شد.

4. استفاده از فونت نادرست

اشتباهات در طراحی لوگو
انواع رایج اشتباهات در طراحی لوگو

استفاده از فونت نادرست آن هم بیش از اندازه، یکی از بدترین اشتباهات در لیست اشتباهات طراحی لوگو است. این اشتباه می تواند هم باعث کاهش سادگی لوگو شود و هم مانع از انعطاف پذیری لوگو در استفاده های مختلف شود. سعی کنید روانشناسی فونتی که از آن استفاده می کنید را بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

5. استفاده از رنگ نادرست

استفاده از رنگ های نادرست می تواند به سه گروه تقسیم شود. گروه اول، پالت یا ترکیب رنگی لوگو اشتباه است که می تواند شما را به سمت طراحی اشتباه لوگو پیش ببرد. در سمت دیگر، استفاده از رنگ ها بیش از حد استاندارد ممکن است اشتباه شما تلقی شود.

در گروه سوم هم می توان استفاده از رنگ نا متناسب با حوزه کسب و کار را از اشتباهات طراحی لوگو نامید. سعی کنید از دو یا نهایتا 3 رنگ برای لوگو استفاده کنید و ابتدا پالت ها را به خوبی بشناسید و رنگ ها را متناسب با حوزه کسب و کار خود انتخاب کنید.

در واقع یکی از مهمترین ویژگی‌های یک لوگو بد، عدم استفاده صحیح از رنگ ها به شمار می روند. استفاده هوشمندانه از رنگ ها و طراحی لوگوی جذاب به خوبی می تواند موجبات بهبود کسب و کار شما شود.

روانشناسی رنگ در این شرایط می‌تواند کمک فراوان به طراحان نماید. به عنوان مثال اگر مخاطبان هدف بانوان باشند، رنگ های مورد علاقه آنها باید در طراحی لوگو به کار رود. امروزه به وفور می توانید تاثیر رنگ در جذابیت لوگو را مشاهده نمایید.

لوگوی شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین و فیسبوک از رنگ آبی برخوردار است. با توجه به اینکه آبی به عنوان رنگ دوستی شناخته می شود، تاثیر گذاری بالایی در  لوگوی این پلتفرم ها دارد. در طرف مقابل یک لوگو با رنگ نامناسب به شدت در کسب و کار شما اثر منفی خواهد گذاشت. استفاده از رنگ های ناموزون و نامرتبط، دشمن اصلی یک لوگوی استاندارد محسوب می شود.

اشتباهات در رنگ لوگوها
اشتباهات در رنگ لوگوها

6. عدم شناخت مشتریان

عدم شناخت مشتریان در این لیست از اشتباهات در طراحی لوگو بسیار مهم است. شما بدون شناخت از مخاطب و مشتری نمی توانید بهترین لوگو را برای نمایش به ایشان نشان دهید. شما اصلا برای چه کسی کسب و کار را راه اندازی کرده اید؟ برای چه کسی می خواهید هزینه کنید و طراحی لوگو انجام دهید؟ برای چه کسی می خواهید بازاریابی برند داشته باشید؟ اگر بتوانید جواب این سوالات را بطور کامل بدهید، می توانید ادامه مسیر طراحی لوگو را در پیش بگیرید.

7. عدم شناخت کسب و کار خود

از مهم ترین اشتباهات در این لیست هم می توان به همین مورد اشاره کرد. مگر می شود بدون شناخت از کسب و کار خودتان، محصولات و خدمات، طراحی لوگو انجام دهید و منتظر نتیجه ای فوق العاده باشید؟ توصیه می شود ابتدا کسب و کار خود و خدماتتان را به خوبی بشناسید، سبک کاری و حوزه کاری را مشخص کنید و سپس طراحی را آغاز کنید.

8. لوگوی پیچیده

شلوغ شدن بیش از حد لوگو ، متداول‌ترین بازخوردی است که در هنگام ارزیابی لوگوها به دست می‌آید. طراحی لوگوی ساده برای رساندن مفهوم و هویت شرکت حتی برای یک طراح حرفه ای و مجرب نیز کار ساده ای نیست.

Complex logo
Complex logo

با بررسی لوگوی بالا به نکات زیر دست می‌یابیم:

 • در این لوگو طراح از نماد ویترین برای نشان دادن مفهوم تجارت خرده فروشی استفاده کرده است.
 • بدلیل جنبه دیجیتال و تجارت الکترونیک در این کسب و کار از نماد ماوس کامپیوتر در حرف O استفاده شده است.
 • حروف اول هر دو کلمه موجود در نام شرکت به ‌طور صریح و واضح در داخل نماد ویترین نوشته شده است.

با اینکه گنجاندن تمامی ایده ها، مفاهیم و عناصر در لوگو معقول به نظر می رسد ولی لزومی ندارد از همه مفاهیم استفاده شود. بکارگیری تمامی ایده ها در مورد کسب و کاری که قصد طراحی لوگو دارید کار درستی نیست. حداکثر از دو ایده در هر نسخه استفاده شود. نباید از ترکیب یک لوگو با عناصر بصری قوی (اشاره‌گر ماوس داخل O) با یک لوگومارک (سمبل ویترین) استفاده کرد.

اگر این لوگوها را از هم جدا کنیم:

عناصر لوگو را از هم تفکیک کردیم در این حالت ساده تر بنظر می رسد ولی باز هم جذابیتی ندارد و باید کارهایی برا بهبود آن انجام دهیم.

9. جزئیات زیاد و مقیاس ناپذیری

باید ایده هایی که در لوگوها به کار میبریم ساده باشند چون در مقیاس های کوچکتر ظرافت آنها به چشم نمی آید و محو می شود. در اندازه های کوچکتر مناسب چاپ نیست.

برای بهبود مشکل مقیاس پذیری لوگو  تغییراتی را با حذف خط بالای سایبان، کاهش تعداد بخش های سایبان و حذف MS از لوگو  انجام دادیم و لوگو را ساده تر کردیم ولی فعلا مشکل بطور کامل این مشکل برظرف نشده است.

10. عدم قابلیت فشرده سازی

در سال ۲۰۱۸ اهمیت شبکه های اجتماعی به قدری بالاست که در طراحی لوگو باید به نحوه دیده شدن آن در پلتفرم های شبکه های اجتماعی که عکس پروفایل بصورت دایره و مربع می باشند نیز توجه کرد.که آیا یک عنصر منفرد وجود دارد که بتوانید آن را برداشته و یک تصویر نمایشی ساده ایجاد کنید؟

با تغییر فونت و مطابقت آن با نماد جذابیت لوگو دو چندان شد ولی باز هم جای کار دارد و باید تغییراتی انجام گیرد. شاید زمینه های آزاد باعث شوند کارهایی مثل طراحی لوگو اسباب بازی به نسبت بقیه ساده تر به نظر برسد اما رعایت این اصل حتی در ساده ترین طراحی ها هم الزامی است.

11. منحصر بفرد نبودن

لوگو باید منحصر بفرد باشد. لوگوی اولیه بیشتر شبیه یک آیکون است تا لوگو. باید آن را با تغییراتی که ایجاد می کنیم منحصر به فرد جلوه دهیم تا جذابیت بیشتری برای مخاطبان داشته باشد.

با تغییرایت از قبیل تغییر رنگ نماد، پایین آوردن سایبان و تبدیل آن به یک طرح انتزاعی جدابیت آن را بالا بردیم و برای به یادماندنی شدن آن در عین سادگی از سایبان به عنوان نماد حرف M استفاده کردیم.

12. لوگو به‌عنوان بخشی از سیستم هویتی عمل نمی‌کند

لوگوهایی که طراحی بینظیر و منحصر بفردی  دارند، می‌توانند به‌عنوان بلوک‌های سازنده‌ای که الهام ‌بخش طراحی یک سیستم کامل هویتی هستند، عمل کنند.  لوگوها باید در عین سادگی، به زیبایی در رسانه‌های مختلف معنا یابند. باید بدانید که لوگوی شما باید به‌عنوان ستون فقرات سیستم هویت بصری شرکت عمل کند. دراین خصوص می توان به بازطراحی لوگوی MIT Media Lab توسط شرکت Pentagram اشاره کرد.

اشتباهات رایج در طراحی
اشتباهات رایج در طراحی

13. مطابقت لوگو با برند

لوگو باید مطابق برند کسب و کار  طراحی شود در غیر اینصورت اثر منفی خواهد داشت. گاهی ممکن است لوگویی بسیار زیبا با رعایت تمام نکات موجود در مقاله طراحی شود ولی چون مطابقتی با برند کسب و کار ندارد موفق نشود. پس رعایت این نکته بسار ضروری است.

استفاده کردن از المان هایی که ماهیت برند را مشخص میکنند میتواند مطابقت لوگو با برند را بیشتر کنند. البته لازم است برای انتخاب بهترین المان ها کمی با روانشناسی اشکال آشنا باشید.

14.استفاده از نرم‌افزارهای غیر استاندارد برای طراحی لوگو

هر اندازه طراح لوگو از نرم‌افزارهای حرفه‌ای تر استفاده کند، موفقیت بیشتری به دست می آورد. پیشرفت در زمینه ارائه نرم‌افزارهای طراحی در این زمینه به شما کمک فراوان خواهد کرد. نرم افزارهای قدرتمندی مانند CorelDRAW  و Adobe lllustrator برای طراحی لوگو می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

15. طراحی غیر حرفه‌ای و متناقض

طراحی لوگوی حرفه ای به شناخته شدن برند تجاری شما کمک فراوان خواهد کرد. اگر یک شرکت فناوری هستید برای طراحی لوگو باید آینده نگری را در نظر داشته باشید.

به همین علت یک طراح حرفه‌ای باید بتوانند از شبکه‌های مختلف و مدارهای سیم در طراحی لوگو بهره ببرد. یک طراحی متناقض و غیر حرفه ای هیچگونه اثر مثبتی برای کسب و کار شما نخواهد داشت. تصور کنید در زمینه فروش محصولات ویژه کودکان، فعالیت خود را انجام می دهید. یک طراحی خشن به شدت اثر منفی در کسب و کار شما خواهد گذاشت. نوع طراحی لوگو باید به شکلی باشد که به دور از پرخاشگری و خشونت انجام شود.

برندهایی که اشتباهات طراحی لوگو بر آن‌ها تأثیر گذاشته است

در این بخش به بررسی تجربیات و مواقعی که برخی از برندها به دلیل اشتباهات در طراحی لوگو با مشکلاتی روبرو شده‌اند، می‌پردازیم. این مطالعه موردی به مخاطب اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به عنوان یک درس و یادگیری برای برندها و طراحان لوگوها عمل کند. به عنوان مثال، برخی از برندهای مشهوری که اشتباهات در طراحی لوگو آن‌ها به مشکلاتی منجر شده است عبارتند از:

 1. تویوتا (Toyota):
  • مشکل: در سال ۱۹۸۹، لوگوی تویوتا با یک ریدیزاین اشتباه در آمریکا همراه شد که نشان داد کلمه “SEX” در قسمت میانی لوگو قرار دارد. این اشتباه باعث ایجاد انتقادات زیادی شد و تویوتا مجبور به جایگزینی لوگو شد.
 2. استارباکس (Starbucks):
  • مشکل: در سال ۲۰۱۱، لوگوی استارباکس در نسخه جدیدش که تغییرات کمی داشت، باعث ایجاد نارضایتی برخی از طرفداران شد. این تغییرات شامل حذف کلمه “coffee” از لوگو و تغییرات جزئی در رنگ بود.
 3. آنبرل (Umbro):
  • مشکل: در سال ۲۰۰۳، لوگوی آنبرل به همراه شعار “Tailored by England” معرفی شد. اما بعد از مدتی، مشخص شد که این شعار اشتباهاً به “A Tailor Made in England” تلفظ می‌شود که معنای متفاوتی دارد. این اشتباه باعث ایجاد سردرگمی در بازار شد.

جمع بندی

در این مقاله از مقالات مونس خواه، به بررسی انواع اشتباه طراحی لوگو پرداختیم. گفتیم که علل مختلفی وجود دارد که نشان می دهند یک لوگو معیوب است یا خیر. این علل باعث می شوند تا در نهایت، لوگوی طراحی شده با نواقصی ارائه شود که بسیاری از افراد با دیدن آن به این ایرادات پی خواهند برد. راه چاره رفع ایرادات از همان ابتدا است. اما اگر لوگوی خود را طراحی کرده اید هم باز هم دیر نیست؛ برای دریافت مشاوره رایگان طراحی لوگو رفع ایرادات لوگو هم می توانید با ما در ارتباط باشید.

دسته بندی مجله طراحی
فهرست مطالب صفحه

مطالب مرتبط